MOSKVA 13. októbra (WEBNOVINY) – Stalinov vnuk Jevgenij Džugašvili neuspel so svojou žalobou na denník Novaja Gazeta. Moskovský súd v utorok rozhodol, že denník, ktorý o Stalinovi písal ako o „krvilačnom ľudožrútovi“, sa nedopustil ohovárania bývalého sovietskeho vodcu. Ohováraním podľa súdu nebolo ani tvrdenie denníka, že Stalin poslal na smrť státisíce ľudí. Džugašvili chcel od novín vysúdiť stornovanie článku, verejné ospravedlnenie sa zaň a finančnú kompenzáciu.
Stalin podľa mimovládnej organizácie Memorial v 30. rokoch minulého storočia osobne schválil smrť najmenej 724 000 občanov Sovietskeho zväzu. Sudca použil ako dôkazový materiál aj školské učebnice, v ktorých sa píše o Stalinových zločinoch. „Ako môže učebnica dokazovať, že Stalin bol tyran?“ sťažoval sa pred novinármi počas prestávky v pojednávaní právny zástupca žalobcu Jurij Muchin. Podľa jeho kolegu Vadima Žura sa dokonca „objavuje plno dôkazov, že Stalin bol prvým demokratom v našej krajine“.
„Na lavici žalobcu sedia tí, ktorí chcú zadusiť slobodu a vrátiť túto krajinu naspäť Stalinovi,“ vyhlásil pred súdom právny zástupca Novej Gazety Genri Reznik. Ďalším obhajcom denníka bol aj novinár Anatolij Jablokov, ktorý inkriminovaný článok v Novej Gazete písal. „Stalo sa, čo sa malo stať. Je to víťazstvo práva,“ reagoval na rozsudok. Žalobca sa proti nemu môže odvolať do piatich dní.
Pred budovou súdu počas pojednávania protestovalo niekoľko starších Stalinových sympatizantov. „Prišla som sem podporiť Stalina, brániť ho pred tými hroznými obvineniami. Bol to skvelý človek. Zjednotil štát a vytvoril superveľmoc,“ povedala novinárom 77-ročná Vera Atomanovová. Rusi začiatkom tohto roku zvolili Stalina v televíznej ankete – napriek tomu, že to bol Gruzínec – za tretieho najväčšieho Rusa všetkých čias. Najvyšší ruskí predstavitelia – premiér Vladimir Putin a prezident Dmitrij Medvedev – sa tradične vyhýbajú otvorenej podpore, ale aj otvorenej kritike Stalina a jeho činov.
SITA_AP