Spotrebiteľov pred nebankovkami ochráni zákon

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: SITA/Michal Svítok

BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) – Parlament utorok schválil nové pravidlá súkromnej arbitráže, ktoré pripravilo ministerstvo spravodlivosti. Vďaka novému zákonu o spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní sa podľa rezortu justície výrazne zvýši úroveň ochrany spotrebiteľa, najmä pred praktikami niektorých nebankových spoločností.

Spotrebiteľské spory po novom budú môcť rozhodovať okrem všeobecných súdov už iba regulované rozhodcovské súdy, ktoré získajú licenciu. „Nový zákon zabezpečí, že každý spotrebiteľský spor bude musieť byť rozhodnutý v súlade s pravidlami na ochranu spotrebiteľa,“ povedal minister spravodlivosti Tomáš Borec.

Súkromné arbitráže budú podliehať ministerstvu

Súkromné rozhodcovské konanie je jedným z alternatívnych riešení sporov mimo systému klasických súdov. Výhodou riešenia sporu pred súkromným arbitrom môže byť najmä to, že spor je rozhodnutý rýchlejšie, v jednej inštancii bez účasti verejnosti. Nedostatočná regulácia pravidiel súkromnej arbitráže však v minulosti podľa MS SR neraz viedla k poškodzovaniu práv spotrebiteľa, keď spory rozhodovali súkromní arbitri prepojení s pôžičkovými spoločnosťami tak, že nezohľadňovali práva spotrebiteľa.

Nová právna úprava má takémuto konaniu predísť. Okrem toho, že súdy budú licencované, súkromní arbitri budú podliehať disciplinárnej zodpovednosti Ministerstva spravodlivosti SR a budú musieť spĺňať prísnejšie kvalifikačné predpoklady. Dôležitou zmenou je tiež to, že každá rozhodcovská zmluva bude musieť byť uvedená na osobitnej listine a spotrebiteľ bude musieť byť vo viacerých štádiách konania poučovaný o možnosti obrátiť sa so žalobou na všeobecný súd.

Exekučný súd bude skúmať aj pôvodné zmluvy

Ochrana spotrebiteľa sa zvýši aj po vydaní spotrebiteľského rozhodcovského rozsudku pri jeho výkone. Exekučný súd v exekučnom konaní preskúma okrem formálnych záležitostí aj to, či pôvodná spotrebiteľská zmluva bola uzatvorená v súlade s právnymi predpismi, teda napríklad či neobsahuje neprimerane vysokú odplatu. Maximálna výška odplaty v spotrebiteľských zmluvách bola stanovená nedávno prijatým nariadením vlády SR, ktoré nadväzuje na takzvaný protiúžernícky balíček zákonov schválených Národnou radou SR na návrh poslancov za Smer-SD.

Ďalšou novinkou pri exekúcii je povinnosť súdu zastaviť výkon rozhodnutia voči spotrebiteľovi, ak by výkon exekúcie bol v rozpore s verejným poriadkom. Odčlenenie pravidiel spotrebiteľského rozhodcovského konania umožní ponechať flexibilné pravidlá pre riešenie klasickej obchodnej arbitráže, čo prispeje k rýchlejšej a efektívnejšej vymožiteľnosti práva medzi podnikateľmi.

Hudák považuje zmeny za dobrú správu

Štátny tajomník ministerstva financií Vazil Hudák považuje dopad zmeny metodiky z hľadiska fiškálnych cieľov za dobrú správu. „Samozrejme, uvedomujeme si, že je to v podstate výsledok určitých štatistických zmien a fiškálne úsilie, ktoré sme nastavili, musí pokračovať,“ povedal na utorňajšej tlačovej konferencii.

Za dobrú správu označil aj samotné „vypnutie“ dlhovej brzdy. „Z nášho pohľadu ministerstva financií sa otvára priestor na diskusiu v parlamente ohľadom rozpočtu na rok 2015. Vidíme tam určitý priestor, aby sa jednak znížilo odvodové zaťaženie pre nízkopríjmové skupiny ľudí a takisto, aby sa navýšili platy učiteľov,“ tvrdí. Ani tieto zmeny by však podľa neho nemali ohroziť ďalšie konsolidačné plány. „Naším cieľom je v roku 2017 mať vyrovnaný rozpočet,“ dodal.

Sankcie o dlhovej brzde sa uplatňovať nebudú

Podľa neho celú situáciu však nemožno vnímať tak, že Eurostat prijíma opatrenia, aby vylepšil čísla členom únie, aj keď v prípade Slovenska napokon nová metodika dlh znížila. Pred pol rokom totiž práve naopak neakceptovala preradenie núdzových zásob ropy mimo verejný sektor, čo naopak náš verejný dlh nad 55-percentnú hranicu zvýšilo. Okrem toho, nie všetky krajiny si z pohľadu dlhu polepšili. Svoje o tom vedia napríklad Chorváti či Rakúšania, ktorým sa zmenou metodiky verejný dlh nafúkol o osem, resp. šesť percent HDP.

O tom, aký deficit bude napokon v rozpočte na budúci rok, ministerstvo financií konkrétne nehovorí. Podľa Hudáka je to v rukách poslancov Národnej rady SR. Pravdou však je, že zníženie dlhu štatistikmi rozväzuje ruky aj samosprávam, na ktoré sa pravidlo nenavyšovania výdavkov vzťahovalo takisto. „My budeme apelovať, aby to míňanie bolo zodpovedné,“ tvrdí štátny tajomník ministerstva financií.

Doposiaľ najprísnejšie sankcie z ústavného zákona o dlhovej brzde sa tak zatiaľ uplatňovať nebudú. Aj keď hrozilo, že tomu tak bude, Hudák dlhovú brzdu považuje za správnu. „Vnímame ten zákon ako dôležitú súčasť celého nastavenia fiškálneho rámca. Myslím, že má význam z hľadiska určitej disciplíny,“ hovorí.

A to napriek tomu, že rezort financií už viackrát avizoval, že radšej by bol, keby zákon počítal s čistým dlhom, teda očisteným o vklady do eurovalu či hotovostnú rezervu. „Je to zákon, je to ústavný zákon. Riadime sa ním, jednoducho je to fakt, s ktorým žijeme,“ dodal Hudák.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš BorecVazil Hudák
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR