BRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) – Chronologický prehľad športových udalostí na Slovensku a v zahraničí v roku 2010 – marec:
SLOVENSKO:
1. – Kapitán A-tímu SR a hráč talianskeho SSC Neapol Marek Hamšík zvíťazil v 17. ročníku ankety denníka Pravda a SFZ Futbalista SR za rok 2009. Jeho reprezentačný kolega Miroslav Stoch získal Cenu Petra Dubovského pre najlepšieho mladého hráča do 21 rokov.
2. – Hokejový obranca a so 153 reprezentačnými štartami historický rekordér SR Martin Štrbák potvrdil ukončenie reprezentačnej kariéry.
3. – Slovenskí futbaloví reprezentanti prehrali v medzištátnom priateľskom stretnutí v Žiline s Nórskom 0:1 (0:0).
3. – Klub NHL Edmonton Oilers vymenil slovenského hokejového obrancu Ľubomíra Višňovského do Anaheimu Ducks.
4. – Na 17. ročníku medzinárodného halového výškarského mítingu Europa SC High Jump v Banskej Bystrici zlepšil víťaz mužskej súťaže Ivan Uchov z Ruska výkonom 238 cm rekord mítingu Švéda Stefana Holma z roku 2007 o 1 cm.
6. – Najlepším cyklistom SR za rok 2009 sa stal Peter Velits.
7. – Slovenskí tenisti prehrali v stretnutí 2. kola I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára 2010 v Bad Gleichenbergu s domácim Rakúskom 2:3.
7. – Tenistka Daniela Hantuchová prehrala vo finále dvojhry na turnaji WTA Tour Monterrey Open v mexickom Monterrey s Ruskou Anastasiou Pavľučenkovovou za 101 minút 6:1, 1:6, 0:6.
9. – Slovan Bratislava sa stal víťazom základnej časti hokejovej Slovnaft extraligy, najvyššiu súťaž opustili Spišská Nová Ves a Liptovský Mikuláš.
10. – Peter Sagan vyhral 3. etapu na cyklistických pretekoch Paríž – Nice a ako prvý Slovák v ére samostatnosti vybojoval etapový triumf v pretekoch elitnej kategórie. O dva dni neskôr vyhral aj 5. etapu.
14. – Na jubilejných X. paralympijských hrách vo Vancouveri zvíťazil v slalome zrakovo postihnutých mužov Jakub Krako s navádzačom Jurajom Mederom. Bolo to prvé slovenské zlato v histórii zimných paralympijských hier (ZPH).
15. – Basketbalistami roka 2009 sa stali Radoslav Rančík z tureckého klubu Galatasaray Istanbul a Zuzana Žirková z českého tímu Frisco SIKA Brno.
16. – Zrakovo postihnutá zjazdárka Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou zvíťazili v obrovskom slalome na X. zimných paralympijských hrách v kanadskom Vancouveri.
16. – Jakub Krako s navádzačom Jurajom Mederom zvíťazili v obrovskom slalome zrakovo postihnutých mužov na X. zimných paralympijských hrách v kanadskom Vancouveri.
17. – Telesne postihnutá zjazdárka Petra Smaržová si na X. zimných paralympijských hrách v kanadskom Vancouveri vybojovala v obrovskom slalome bronzovú medailu.
18. – Slovenská zrakovo postihnutá zjazdárka Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou obsadili v zjazde na X. zimných paralympijských hrách v kanadskom Vancouveri druhé miesto.
19. – Zrakovo postihnutá zjazdárka Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou získali na X. zimných paralympijských hrách v kanadskom Vancouveri zlato v super-G. V rovnakej disciplíne mužov skončili Jakub Krako s navádzačom Jurajom Mederom druhí a Miroslav Haraus s Martinom Makovníkom tretí.
20. – Slovenský zrakovo postihnutý zjazdár Jakub Krako spoločne s navádzačom Jurajom Mederom získali spoločne už tretiu zlatú medailu na X. zimných paralympijských hrách v kanadskom Vancouveri – triumfovali v superkombinácii. Miroslav Haraus a Martin Makovník boli tretí. V rovnakej disciplíne žien zvíťazila Henrieta Farkašová sprevádzaná Natáliou Šubrtovou. Aj pre nich to bolo už tretie zlato na podujatí.
21. – Slovenský tenista Filip Polášek a Čech Martin Damm získali titul vo štvorhre na turnaji ATP Challenger Tour v Sunrise na Floride.
22. – Výkonný výbor Únie ligových klubov vylúčil po tretej kontumačnej prehre FK Mesto Prievidza z I. futbalovej ligy (druhá najvyššia súťaž) a anuloval všetky výsledky jeho tohtosezónnych zápasov.
24. – Novým trénerom slovenskej hokejovej reprezentácie sa stal Kanaďan Glen Hanlon, ktorý nahradil Jána Filca. Jeho zmluva platí do skončenia zimných olympijských hier 2014 v Soči.
28. – Jubilejný piaty ročník bratislavského mestského maratónu (ČSOB Bratislava Marathon 2010) ovládli kenskí vytrvalci Edwin Kibowen (2:27:39) a Lilian Koechová (2:51:16).
28. – Po šlágri 25. kola futbalovej Corgoň ligy medzi Spartakom Trnava a Slovanom Bratislava (0:3) na Štadióne Antona Malatinského v Trnave horelo, fanúšikovia hostí podpálili časť sektora južnej tribúny. DK SFZ následne potrestala Slovan Bratislava uzavretím štadióna na 1 zápas.
ZAHRANIČIE:
10. – V celosvetovej ankete Laureus World Sports Awards 2009 zvíťazili jamajský šprintér Usain Bolt a americká tenistka Serena Williamsová.
12. – Najlepším futbalistom Afriky za rok 2009 sa stal reprezentant Pobrežia Slonoviny Didier Drogba pred Samuelom Eto’om z Kamerunu a ghanským reprezentantom Michaelom Essienom.
12. – Švajčiar Carlo Janka sa prvýkrát v kariére stal celkovým víťazom Svetového pohára v alpských lyžiarskych disciplínach.
14. – Francúz Teddy Tamgho utvoril na halových majstrovstvách sveta v atletike v katarskej Dauhe svetový rekord v trojskoku výkonom 17,90 m, predchádzajúce maximum zlepšil o 7 centimetrov.
14. – Švajčiarsky skokan na lyžiach Simon Ammann sa stal po prvý raz v kariére celkovým víťazom Svetového pohára.
14. – Víťazom Svetového pohára v severskej kombinácii sa stal Francúz Jason Lamy Chappuis.
14. – Američan Ashton Eaton utvoril na univerzitných halových majstrovstvách USA (NCAA) v atletike vo Fayetteville svetový rekord v sedemboji, keď nazbieral spolu 6499 bodov a o 23 bodov prekonal 17 rokov staré maximum Američana Dana O’Briena.
20. – Švajčiar Simon Ammann získal zlato na majstrovstvách sveta v letoch na lyžiach v slovinskej Planici.
21. – Poľka Justyna Kowalczyková získala veľký krištáľový glóbus pre celkovú víťazku Svetového pohára v behu na lyžiach, medzi mužmi triumfoval Nór Petter Northug.
21. – Na polmaratóne v Lisabone utvoril Zersenay Tadese z Eritrey nový svetový rekord v tejto disciplíne časom 58:23 min.
27. – Tituly majstrov sveta v krasokorčuľovaní získali v športových dvojiciach Čching Pchang – Ťian Tchong z Číny, v tancoch Kanaďania Tessa Virtueová – Scott Moir, medzi ženami Japonka Mao Asadová a u mužov jej krajan Daisuke Takahaši.
27. – Celkovou víťazkou Svetového pohára v biatlone sa stala Nemka Magdalena Neunerová, trofej získala po dvojročnej pauze druhýkrát v kariére. U mužov získal svoj prvý veľký krištáľový glóbus v kariére Emil Hegle Svendsen z Nórska.
28. – Víťazom Veľkej ceny Austrálie v rámci seriálu MS F1 sa v Melbourne stal obhajca titulu majstra sveta Brit Jenson Button na monoposte McLaren.
28. – Keňa získala na 38. MS v krose v poľskom Bydgoszczi tituly majstrov sveta v súťaži na dlhej trati zásluhou Josepha Ebuyu a jeho krajanky Emily Chebetovej.