Na Námestí SNP v Bratislave vznikne spomienkové miesto pre novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Nahradí tak spontánne pietne miesto na Námestí SNP v Bratislave, kde sa krátko po tragickej udalosti konali protesty.
Informoval o tom na piatkovom tlačovom brífingu predseda výboru Národnej rady SR Kristián Čekovský (OĽaNO) s tým, že tento týždeň dostali ponuku od vydavateľstva Ringier, ktoré plánuje projekt spolufinancovať.
Odhalenie na štvrté výročie vraždy
Managing Director & COO Ringier Slovakia Michal Maruška uviedol, že preberajú projekt tak, ako je nastavený a pamätník plánujú odhaliť na štvrté výročie vraždy 21. februára. Pamätník pritom vzniká bez akejkoľvek štátnej podpory a pôvodný plán počítal s financovaním cez crowdfundingový projekt.
Trnavský kraj vyhlásil súťaž na návrh Pamätníka slobody slova, bude pripomínať odkaz Kuciaka a Kušnírovej (video)
Čekovského asistent Martin Kalužák v tlačovej správe doplnil, že pamätník má odkazovať nielen na pamiatku mladej dvojice, ale aj na význam slobodnej a nezávislej žurnalistiky.
„Vražda Jána a Martiny, ale aj následné protesty ostanú navždy vpísané do našej histórie. Napriek tomu súčasné pietne miesto v podobe roztrúsených sviečok a fotografie položenej na zemi nevyzerá dôstojne,“ vysvetlil Čekovský dôvod, prečo sa v septembri 2021 rozhodol nahradiť improvizované pietne miesto dlhodobým a kultivovaným pamätníkom.
Spolupracujú s rodičmi Jána a Martiny
Nové pietne miesto vzniká v spolupráci s rodičmi Jána a Martiny aj rehoľou Milosrdných bratov, ktorí sú vlastníkom budovy na Námestí SNP. Generálny riaditeľ správy majetku rádu Milosrdní bratia Michal Tinák ocenil umelecké stvárnenie pamätníka.
Talianska univerzita ocenila Kuciaka a Kušnírovú za ich prínos k boju za ochranu ľudských práv
Verí, že spoločne vytvoria dôstojné pietne miesto, ktoré vhodne zapadne na fasádu ich budovy a stane sa neoddeliteľnou súčasťou Námestia SNP v Bratislave. „Život človeka musí byť naplnený aj po duchovnej stránke. Pamätníka Jána a Martiny je zosobnením tohto rozmeru,“ dodal prior rádu Richard Jombík.
Umelecké stvárnenie mala na starosti Fakulta architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Odborný garant projektu Marián Králik priblížil, že od začiatku pracovali s motívom trhliny či jazvy, ktorá podľa neho v spoločnosti po vražde ostala.