SPIŠIAK: Bankomatová mafia na Slovensku skončila

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Spišiak
Jaroslav Spišiak Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 7. marca (WEBNOVINY) – Bankomatová mafia na Slovensku skončila. Vyhlásil to dnes na tlačovej besede policajný prezident Jaroslav Spišiak po tom, ako polícia v sobotu zadržala v okolí Serede troch mužov, ktorí majú na údajne na svedomí krádeže bankomatov nielen na Slovensku, ale i v Rakúsku a Českej republike. Spišiak dodal, že činy bankomatovej mafie sa snažilo už napodobniť niekoľko „dobrodruhov“. „Už v minulosti sme objasnili niekoľko prípadov, ktoré sa podobali tomuto modusu operandi, avšak neboli vykonávané touto skupinou,“ dodal.

Muži sú podozriví z 30 podobných krádeží

Vyšetrovateľka obvinila päticu mužov Jána G., Mareka D., Martina K., Martina K. a Petra T. zo siedmich krádeží bankomatov, podozrievajú ich však celkovo z 30 takýchto prípadov. Priamo pri zásahu policajti zadržali troch ľudí, medzi nimi aj údajného šéfa gangu Jána G. z Galanty. Hlavného organizátora podľa policajného prezidenta Jaroslava Spišiaka policajti pri zadržiavaní prekvapili a chcel ujsť cez okno, avšak aj pod oknom stáli policajní špecialisti. „Pri zadržaní a potvrdení, že ide ozaj o policajnú akciu, si tento človek vydýchol, uľavilo sa mu,“ vyhlásil Spišiak s tým, že si treba domyslieť, prečo. Okrem troch zadržaných obvinila vyšetrovateľka ďalších dvoch ľudí z gangu, ktorí boli v tom čase na dovolenke na Tenerife. Podľa Spišiaka bolo nutné urobiť akciu práve v sobotu 5. marca z taktických dôvodov, možno sa tak polícii podarilo zachrániť niekoľko životov. Spišiak dodal, že je na nich vydaný medzinárodný a európsky zatykač. „Sme v kontakte so všetkými zainteresovanými policajnými zbormi, letiskami a rôznymi opornými bodmi, kde je možné tieto osoby zadržať,“ poznamenal. Prípadnú spojitosť medzi nedávnou vraždou 43-ročného podnikateľa v Galante policajný prezident nepotvrdil.

Policajti okrem zadržania troch podozrivých urobili aj štyri domové prehliadky a osem prehliadok nebytových priestorov. Okrem iného pri nich zaistili odcudzené motorové vozidlá, evidenčné čísla, vysielačky, mobilné telefóny a značné množstvo SIM-kariet, reťaze, karbobrúsky, policajné kukly, policajné rovnošaty špecializovaných pracovísk. Autá páchateľov mali okrem rušičiek namontované stroboskopické svetlá, ktoré mali simulovať, že ide o policajné akcie. Páchatelia pri krádežiach boli ozbrojení, sprievodné vozidlá informovali o prípadnom prenasledovaní policajtmi.

Už za sedem skutkov, z ktorých päticu obvinili, im hrozia tresty od 10 do 15 rokov väzenia

Obvinili ich z týchto skutkov: krádež bankomatu v budove zdravotného strediska v obci Zbehy číslo domu 145 v apríli 2010, krádež bankomatu v obchodnom centre MAX na Chrenovskej ulici č. 30 v Nitre v auguste 2010, pokus o krádež bankomatu v obci Zlaté Klasy v pobočke Všeobecnej úverovej banky, a.s. na Hlavnej ulici č. 17 v septembri 2010, krádež bankomatu v nákupnom centre AVION Shopping park, Ivánska cesta 12, Bratislava v septembri 2010, krádež bankomatu v objekte predajne potravín COOP Jednota na Hlavnej ulici v obci Výčapy – Opatovce v septembri 2010, krádež bankomatu v nákupnom centre IKEA, Ivánska cesta 18, Bratislava v novembri 2010 a pokus o krádež bankomatu v obchodnom centre Tulip, Plníky č. 2 v Martine v novembri 2010. Len pri týchto siedmich krádežiach a pokusoch o krádež bankomatov zlodeji ukradli takmer 345-tisíc eur a spôsobili škodu 501-tisíc eur. Spišiak upozornil, že bankomaty kradli vždy po doplnení hotovosti.
Spišiak
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Medzi obvinenými nie sú žiadni bývalí policajti, ale takíto podľa neho sú v širšom okruhu gangu, ktorý pochádzal najmä z okolia Serede. Operovali nielen po celom Slovensku, ale aj v zahraničí – v Rakúsku a Českej republike. Údajne používali kradnuté autá – niektoré výkonnejšie mali špeciálne ťažné zariadenie na vytrhávanie bankomatov. V autách mali rušičky a stroboskopy. Pri kradnutí bankomatov bývali ozbrojení. Používali sprievodné autá, ktoré ich varovali pred hliadkami. Raz použili aj kovových ježkov, čím spôsobili defekt prenasledujúcemu autu.

Trojica údajných členov bankomatovej mafie – Ján G. z Galanty (1975), Martin K. zo Serede (1980) a Martin K. zo Serede (1983) sú už vo väzbe, o ktorej rozhodol sudca Okresného súdu Bratislava I. Ten uznal všetky tri dôvody väzby navrhované prokurátorom, teda obavu z možného úteku, ovplyvňovania svedkov (kolúzna väzba) ako aj z možného pokračovania v trestnej činnosti. “ Obvinení podali sťažnosť proti dôvodu tzv. kolúznej väzby. O tejto sťažnosti bude po doručení rozhodovať odvolací Krajský súd v Bratislave,“ uviedol hovorca Krajského súdu Bratislava Pavol Adamčiak.

Trojica údajných členov bankomatovej mafie je vo väzbe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslav Spišiak