BRATISLAVA 16. apríla (WEBNOVINY) – Delegáti sobotňajšieho 41. valného zhromaždenia Slovenského olympijského výboru (SOV) schválili účasť Slovenska na Hrách XXX. olympiády v Londýne 2012 a zároveň dali prezidentovi SOV Františkovi Chmelárovi mandát podpísať prihlášku na športový vrchol štvorročného obdobia. Rovnako schválili aj účasť výprav Slovenska na mládežníckom EYOF 2011 v Trabzone a premiérových zimných olympijských hrách mládeže v Innsbrucku 2012.
V súčasnosti má Slovensko istotu šiestich miesteniek na OH 2012. Ako informoval viceprezident SOV pre letné športy Ľubor Halanda, strelci vybojovali pre krajinu štyri miesta v šiestich disciplínach, ďalšiu získal pre cestných cyklistov Peter Sagan a limit IAAF už splnil aj chodec Matej Tóth. Slovenskí športovci sa do Londýna 2012 dostanú na základe splnenia kvalifikačných kritérií Medzinárodného olympijského výboru a medzinárodných športových federácií.
Novou členkou SOV sa v sobotu stala bývalá úspešná česko-slovenská šermiarka a dlhoročná propagátorka myšlienok fair-play Katarína Lokšová-Ráczová. Pôvodne navrhovaného Dominika Hrbatého nemohli vzhľadom na platné stanovy tentoraz nemohli prijať. Za čestných členov SOV schválili na VZ SOV Ladislava Harvana, Kamila Haťapku a Jozefa Vengloša. Titul čestný člen SOV sa udeľuje jednotlivcom, ktorí sa príkladne sa zaslúžili o rozvoj a úspechy olympizmu na Slovensku.
„Žijeme z histórie“
Prezident SOV F. Chmelár vo svojej správe pripomenul, že slovenský šport v súčasnosti nie je na ceste k všeobecnému úspechu. Podľa jeho slov funkcionári nie vždy dostatočne komunikujú so športovcami a získavajú ich pre trénerskú činnosť. „Žijeme z histórie a stagnujeme na poli trénerstva a metodiky. Nové podnety prichádzajú v minimálnej miere. Inovátorov a experimentátorov na trénerskom poli je málo a viazne aj komunikácia na úrovni trénerov medzi jednotlivými športmi,“ povedal František Chmelár.
V diskusii predseda Slovenského zväzu zápasenia Peter Marček predstavil ambíciu založiť politickú stranu športovcov. „Hovorím, že šport nepatrí do politiky a politika do športu. Ale nemôžeme už dlhšie čakať. Rozhodli sme sa zobrať opraty do vlastných rúk. Za nás nikto mnohé veci nevybojuje. Chceme ísť do boja a vyhrať ho. Pridávajú sa k nám aj odborníci z iných oblastí, ktorí sú športovými fanúšikmi,“ uviedol Peter Marček.
„Nie sme nepriatelia, ale najmä partneri“
Nový generálny riaditeľ sekcie štátnej starostlivosti o šport ministerstva školstva Ladislav Križan delegátom predstavil svoje hlavné ambície. Križan je vo funkcii od 7. marca. Hlavnou prioritou je príprava štátnej politiky v oblasti športu a následne komplexný a moderný zákon o športe. „Nie sme nepriatelia, ale najmä partneri,“ ponúkol Križan zástupcom športových zväzov snahu o dialóg.SOV v roku 2011 pracoval s vyrovnaným rozpočtom. Náklady i príjmy dosiahli úroveň 2 433 735 eur, najväčšia položka 798 971 eur išla na účasť na ZOH vo Vancouveri.
V rozpočte pre rok 2011 sa počíta s príjmami a výdavkami vo výške 1 395 150 eur. VZ SOV síce súhlasilo s návrhom rozpočtového provizória, ale splnomocnilo aj výkonný výbor, aby urobil prípadné korektúry na základe štátnych dotácií.
Dcérska spoločnosť SOV Slovenská olympijská marketingová a.s. mala v roku 2010 náklady vo výške 1 154 503 eur, jej výnosy boli 1 222 356 eur, čo je zisk 67 583 eur. Novým členom dozornej rady sa namiesto čestného člena SOV Kamila Haťapku stal Milan Jagnešák.