Sopečný popol odstavil berlínske letiská

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Grímsvötn
Norwood Fisher , basgitarista a zakladateľ americkej kapely Fishbone spolu s členmi skupiny na ceste do Los Angeles. Na najbližší možný let do Londýna čakajú v stredu 25. mája 2011 na letisku Tegel v Berlíne. Foto: SITA/AP

REJKJAVÍK/ LONDÝN/ BERLÍN 25. mája (WEBNOVINY) – Berlínske medzinárodné letiská Tegel a Schönefeld v stredu prestali vybavovať odlety a prílety pre obavy z oblaku popola pochádzajúceho z islandskej sopky Grímsvötn, ktorý sa presúva nad územie Nemecka. Ako informovalo tamojšie stredisko riadenia letovej prevádzky, odstávka sa začala o 11:00, pričom zatiaľ nie je známe, ako dlho by mala trvať. Obmedzenia vyvolané sopečným popolom postihli aj letiská v Brémach a Hamburgu, ktoré v skorých ranných hodinách museli prerušiť prevádzku, už na poludnie však obe opäť fungovali. Nemecké vlajkové aerolínie Lufthansa v tejto súvislosti vyhlásili, že v stredu očakávajú zrušenie okolo 150 letov.

Postupne utíchajúce erupcie sopky Grímsvötn si v predošlých dňoch vyžiadali zastavenie letov nad Islandom ako aj nad územím Anglicka, Škótska a Severného Írska. Podľa vyhlásenia nadnárodnej organizácie pre riadenie letovej prevádzky Eurocontrol museli pre popol v utorok zrušiť okolo 500 z 29 000 plánovaných letov v Európe. Oblak v menšej miere narušil aj leteckú dopravu v Nórsku a Dánsku, pričom sa očakáva, že by mal zasiahnuť aj iné škandinávske krajiny a Poľsko. Stále uzatvorená zostáva časť vzdušného priestoru nad Grónskom.

Britské úrady v stredu informovali, že vysoké koncentrácie popola vo vzdušnom priestore pominuli a leteckú dopravu v Británii narúšajú už len ojedinelé výpadky letov smerujúcich prevažne do Nemecka. Podľa Eurocontol-u by sa mohla situácia v celej Európe vrátiť do normálu už vo štvrtok.

Islandská sopka Grímsvötn už nechrlí popol

Islandská sopka Grímsvötn už od 2. hodiny ráno miestneho času (4.00 SELČ) nechrlí popol. V stredu o tom informoval Islandský meteorologický úrad (IMO). „Neprišlo k žiadnej aktivite už od 2. hodiny ráno,“ potvrdila pre agentúru AFP geologička Sigthrudur Armannsdottirová. „Oblak dymu už prakticky zmizol,“ uviedla a dodala, že experti sú už na ceste k vulkánu, aby získali viac informácií.

Jeden z najaktívnejších islandských vulkánov nachádzajúci sa pod ľadovcom Vatnajökull na juhovýchode krajiny, začal chrliť popol ešte v sobotu. Sopečný prach zo sopky odvtedy ohrozuje dopravu v západnej Európe, predovšetkým v Škótsku a Severnom Írsku.

Sopečný popol mieri na kontinent, Nemecko zatvorilo letiská

Letisko, Hamburg
Letisko v Hamburgu. Foto: SITA/AP

Oblak popola z islandskej sopky Grímsvötn by mal v stredu opustiť britský vzdušný priestor a presunúť sa nad severné časti európskeho kontinentu. Spoločnosť DFS Deutsche Flugsicherung, ktorá riadi letovú prevádzku v nemeckom vzdušnom priestore, v súvislosti s popolom informovala o uzatvorení letísk v Brémach a Hamburgu, pričom nevylučuje, že v najbližších hodinách rovnaké opatrenie postihne aj Berlín. Vyhlásenie neuvádza, ako dlho by mali odstávky trvať, a vyzýva cestujúcich, aby si aktuálnu situáciu overili u svojich aerolínií.

Erupcie sopky Grímsvötn si v predošlých dňoch vyžiadali zastavenie letov nad Islandom ako aj nad územím Anglicka, Škótska a Severného Írska. Podľa vyhlásenia nadnárodnej organizácie pre riadenie letovej prevádzky Eurocontrol museli pre popol v utorok zrušiť okolo 500 z 29 000 plánovaných letov v Európe. Oblak v menšej miere narušil aj leteckú dopravu v Nórsku a Dánsku, pričom je podľa Eurocontrol-u vysoko pravdepodobné, že zasiahne aj juhozápad Švédska. Organizácia napriek tomu predpokladá, že skutočný vplyv na lety bude v najbližších dňoch „pomerne malý“. Britská Národná služba leteckej premávky (NATS) medzitým vyhlásil, že v britskom vzdušnom priestore by sa v stredu ráno už nemal nachádzať žiadny popol.

Európania sa obávajú, že výbuch bude mať podobné následky ako minuloročné erupcie sopky Eyjafjallajökull, ktoré spôsobili niekoľko týždňov trvajúce výpadky v leteckej doprave nad kontinentom a dopravný chaos. Hovorca Islandského meteorologického úradu Olof Baldursdóttir v utorok informoval, že aktivita sopky Grímsvötn sa začína podstatne znižovať. Ešte cez víkend stĺpec popola zo sopky, ktorá sa nachádza pod ľadovcom Vatnajökull na juhovýchode Islandu, siahal do výšky 20 kilometrov, zatiaľ čo v pondelok večer to už bolo len sedem metrov a v utorok popol siahal len do tri- až päťmetrovej výšky. Podľa meteorológov však existuje aj možnosť, že nižšie erupcie nesúvisia so znižujúcou sa aktivitou sopky, ale so zvýšeným prúdením vetra, ktorý popol odnáša.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať