Solar Impulse má za sebou prvý medzinárodný let

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Solar Impulse
Foto: Solar Impulse

BRATISLAVA 15. mája (WEBNOVINY) – Solar Impulse je spoločnosť pracujúca na vývoji pilotovaného lietadla, schopného letieť výlučne na energiu čerpanú zo Slnka už niekoľko rokov. Momentálne má funkčný prototyp, ktorý už zvládol dokonca aj 12-hodinový nočný let vďaka energii, ktorú jeho solárne napájané články dokázali ušetriť počas denného letu. Niet sa preto čo diviť, že najväčšou výzvou pre jeho konštruktérov je historicky prvý let takéhoto stroja okolo sveta, ktorý by sa mohol uskutočniť už na budúci rok.

Solar Impulse
Foto: mercator.ru

Solar Impulse má mimoriadne veľké rozpätie krídiel – vyše 63 metrov. Na nich je umiestnených vyše 11-tisíc solárnych článkov, napájajúcich štyri motory, každý s výkonom 7,5 kW. Lietadlo váži 1,6 tony, je jednomiestne, dokáže dosiahnuť maximálnu letovú výšku 8,5 km a letí priemernou rýchlosťou 70 km/h. Zaujímavá je aj vzletová rýchlosť len 35 km/h, takže ho pri tom, ako sa „odliepa“ od zeme kľudne predbehnete na bicykli. Na nasledujúcom videu je lietadlo detailne predstavené spolu s najlepšími letovými zábermi z roku 2010:

Po nočnom lete bol ďalším krokom smerom k tomuto cieľu v piatok 14. mája úspešne zavŕšený prvý medzinárodný let. Nebolo to až také jednoduché, keďže solárne lietadlo muselo letieť v zvláštnom režime, pretože má obmedzené manévrovacie schopnosti, je veľmi pomalé (letí rýchlosťou 50 km/h, zatiaľ čo bežné lietadlá dosahujú priemerne rýchlosť 400 až 900 km/h) a pri pristávaní musela byť v Belgicku z bezpečnostných dôvodov čiastočne obmedzená premávka.

Štandardne by mali byť lietadlá pri pristávaní vertikálne od sebe vzdialené aspoň 300 metrov a 8 kilometrov, ak letia v rovnakej výške. Pri Solar Impulse však musela byť kvôli jeho vlastnej bezpečnosti upravená vertikálna vzdialenosť na 900 metrov. Tu je video z jeho úspešného pristátia v Bruseli:

Napokon však všetko úspešne dopadlo a inžinieri môžu pracovať na jeho vylepšenej a o niečo väčšej verzii, ktorá by mohla podniknúť už spomínaný let okolo sveta.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať