BRATISLAVA 14. decembra (WEBNOVINY) – Združenie sanfranciských filmových kritikov a kritičiek (SFFCC) vyhlásilo za film roka životopisnú drámu Sociálna sieť.
Snímka o začiatkoch globálnej sociálnej siete Facebook, ktorá zároveň približuje súdne spory o jej autorstve, získala aj ďalšie dve ocenenia – pre scenáristu Aarona Sorkina a režiséra Davida Finchera. Ten sa však po zhode v počte hlasov o víťazstvo delí s Darrenom Aronofským a jeho psychologickým trilerom Black Swan. Stvárnenie kráľa Juraja VI. v historickej dráme The King’s Speech vynieslo Angličanovi Colinovi Firthovi cenu pre najlepšieho herca, za najlepšiu herečku vyhlásili Michelle Williams, ktorá si zahrala hlavnú úlohu v romantickej dráme Blue Valentine.
Za vedľajšie úlohy kritici a kritičky zo San Francisca ocenili Johna Hawkesa (Zmrznutá kosť) a Jacki Weaver (Animal Kingdom). Najlepším cudzojazyčným filmom sa stala juhokórejská snímka Matka, za najlepší animovaný film vyhlásili Toy Story 3: Príbeh hračiek a najlepším dokumentom roka 2010 je podľa nich The Tillman Story.
Aj podľa kritikov z Juhovýchodu
Kritici a kritičky z Juhovýchodu Spojených štátov vyhlásili za najlepší film roka 2010 životopisnú drámu Sociálna sieť. Snímka o počiatkoch globálnej sociálnej siete Facebook a súdnych sporoch, do ktorých sa ohľadom jej autorstva dostal Mark Zuckerberg, získala aj ďalšie tri ocenenia – pre režiséra Davida Finchera, za adaptovaný scenár z pera Aarona Sorkina a pre najlepšie herecké obsadenie.
Za najlepšieho herca však vyhlásili Colina Firtha, ktorý v historickej dráme The King’s Speech stvárnil kráľa Juraja VI. V rovnakej ženskej kategórii ocenili Natalie Portman za hlavnú rolu v psychologickom trileri Black Swan. Vedľajšie úlohy vyniesli ocenenia Geoffreymu Rushovi (The King’s Speech) a Hailee Steinfeld (Skutočná guráž). Tri ceny, rovnako ako Sociálna sieť, tak získala aj snímka The King’s Speech, ktorú okrem mužských hereckých výkonov v hlavnej a vedľajšej úlohe ocenili i v kategórii Najlepší pôvodný scenár. Za najlepší cudzojazyčný film vyhlásili juhokórejskú snímku Matka, najlepším animovaným filmom sa stal Toy Story 3: Príbeh hračiek a najlepším dokumentom Inside Job. Informácie zverejnila webová stránka www.altfg.com.
Asociácia torontských filmových kritikov a kritičiek (TFCA) vyhlásila za film roka životopisnú drámu Sociálna sieť. Snímka o začiatkoch globálnej sociálnej siete Facebook a súdnych sporoch ohľadom jej autorstva, získala celkovo päť cien torontskej kritiky. Zvíťazila aj v kategóriách Najlepšia réžia (David Fincher), Najlepší herec (Jesse Eisenberg), Najlepší herec vo vedľajšej úlohe (Armie Hammer) a Najlepší scenár, ktorý napísal Aaron Sorkin podľa knihy The Accidental Billionaires (2009) Bena Mezricha.
Torontskí kritici potvrdili úspech filmu
„Oceňujeme, čo predstavuje v populárnej americkej filmovej kultúre – inteligentnú morálnu drámu vyrozprávanú z rôznych pohľadov s komplexným hlavným protagonistom, ktorý nie je hrdinom ani zloduchom,“ povedal na adresu ocenenej snímky prezident TFCA Brian Johnson. Za najlepšiu herečku vyhlásili kritici a kritičky z Toronta Jennifer Lawrence (Zmrznutá kosť) a najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe podľa nich v roku 2010 predviedla 14-ročná Hailee Steinfeld vo westernovej dráme Skutočná guráž. Za najlepší cudzojazyčný film vyhlásili fantasy drámu Strýko Búnmí thajského režiséra Apichatponga Weerasethakula, najlepším animovaným filmom sa stal Ako si vycvičiť draka a najlepším dokumentárnym filmom Exit Through The Gift Shop svetoznámeho graffiti umelca Banksyho.
Prehľad víťazov a víťaziek cien Združenia sanfranciských filmových kritikov:
Najlepší film: Sociálna sieť
Najlepšia réžia (dvaja víťazi): Darren Aronofsky (Black Swan), David Fincher (Sociálna sieť)
Najlepší pôvodný scenár: David Seidler (The King’s Speech)
Najlepší adaptovaný scenár: Aaron Sorkin (Sociálna sieť)
Najlepší herec: Colin Firth (The King’s Speech)
Najlepšia herečka: Michelle Williams (Blue Valentine)
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe: John Hawkes (Zmrznutá kosť)
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe: Jacki Weaver (Animal Kingdom)
Najlepší animovaný film: Toy Story 3: Príbeh hračiek
Najlepší cudzojazyčný film: Matka (Južná Kórea)
Najlepší dokumentárny film: The Tillman Story
Najlepšia kamera: Matthew Libatique (Black Swan)
Marlon Riggs Award za odvahu a vízie vo filmovej komunite z Bay Area: Elliot Lavine
Prehľad víťazov a víťaziek cien Asociácie filmových kritikov z Juhovýchodu USA:
Najlepší film: Sociálna sieť
Desať najlepších filmov roka: 1. Sociálna sieť, 2. The King’s Speech, 3. Zmrznutá kosť, 4. Black Swan, 5. Počiatok, 6. Skutočná guráž, 7. Toy Story 3: Príbeh hračiek, 8. 127 Hours, 9. The Fighter, 10. The Kids Are All Right
Najlepší herec: Colin Firth (The King’s Speech)
Porazený finalista: James Franco (127 Hours)
Najlepšia herečka: Natalie Portman (Black Swan)
Porazená finalistka: Jennifer Lawrence (Zmrznutá kosť)
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe: Geoffrey Rush (The King’s Speech)
Porazený finalista: Christian Bale (The Fighter)
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe: Hailee Steinfeld (Skutočná guráž)
Porazená finalistka: Melissa Leo (The Fighter)
Najlepšie herecké obsadenie: Sociálna sieť
Porazený finalista: Zmrznutá kosť
Najlepšia réžia: David Fincher (Sociálna sieť)
Porazený finalista: Christopher Nolan (Počiatok)
Najlepší pôvodný scenár: The King’s Speech
Porazený finalista: Počiatok
Najlepší adaptovaný scenár: Sociálna sieť
Porazený finalista: Zmrznutá kosť
Najlepší cudzojazyčný film: Matka (Južná Kórea)
Porazený finalista: Biutiful (Mexiko, Španielsko)
Najlepší dokumentárny film: Inside Job
Porazený finalista: Exit Through the Gift Shop
Najlepší animovaný film: Toy Story 3: Príbeh hračiek
Porazený finalista: Ako si vycvičiť draka
Najlepšia kamera: Skutočná guráž
Porazený finalista: Počiatok
Wyatt Award (pre film, ktorý najlepšie zachytil „ducha Juhu“): Zmrznutá kosť
Porazený finalista: Get Low