- aktualizované 24. septembra 16:40
Poslanci na aktuálnej septembrovej schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) ešte možno budú rokovať o pláne obnovy. Na tlačovej konferencii to povedal predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).
Plénum vo štvrtok neschválilo program mimoriadnej schôdze, ktorú inicioval Smer – sociálna demokracia (Smer-SD).
Poslanci najsilnejšej strany chceli, aby parlament prijal stanovisko k plánu obnovy, ktorý je financovaný z európskeho nástroja Next Generation EU.
Zachovanie úrovne sociálneho dialógu
Do programu aktuálnej schôdze by sa podľa Kollára mohol zaradiť podobný návrh, ktorý podal Smer-SD. „Rokujeme o tom s koaličnými poslancami. Niečo na tento spôsob by sme chceli priniesť, aby sme tento bod otvorili a dostali poslanci viac informácií,“ povedal Kollár.
Uznesenie, ktoré navrhoval Smer, malo zaviazať vládu, aby pri vypracovaní národného plánu zachovala zaužívanú úroveň sociálneho dialógu.
Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) na tlačovej konferencii reagoval, že opoziční poslanci, ktorí chceli rokovať o pláne obnovy, nie sú pre nich partneri na túto diskusiu. Podľa neho totiž bývalí premiéri Robert Fico (Smer-SD) a súčasný líder strany Hlas – sociálna demokracia Peter Pellegrini (nezaradený) rozkradli Slovensko.
Ficova kritika premiéra Matoviča
Predseda Smeru Fico na tlačovej konferencii uviedol, že mimoriadna schôdza nebola preto, lebo vláda nemá k plánu obnovy nič pripravené.
„Neexistuje žiadny plán obnovy. Majú len naše stanovisko. Ak sa k nemu parlament nevyjadrí, tak je po dvoch týždňoch záväzné. Predložili sme ho minulý štvrtok, dnes o tom odmietli rokovať. Budúci štvrtok teda nadobudne záväznosť pre vládu,“ doplnil šéf Smeru.
Odvolal sa pritom na článok dva ústavného zákona o spolupráci parlamentu a vlády v záležitostiach Európskej únie. „Chceli sme dať určitú líniu plánu obnovy, na čo tie peniaze máme minúť,“ dodal.
Fico tiež kritizoval, že sa premiér vo štvrtok nezúčastnil na stretnutí predsedov vlád Visegrádskej štvorky (V4) so šéfkou Európskej komisie, ktoré sa okrem iného týkalo aj plánu obnovy či rozpočtu na nasledujúce roky. To, že Matovič nebol v Bruseli, považuje za hrubé zanedbanie povinností predsedu vlády a za poškodenie záujmov Slovenska.