Smer sa nemusel ani veľmi snažiť, tvrdí politologička Malová

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fico
Predčasné parlamentné voľby 2012 - líder strany Smer-SD Robert Fico počas volebnej noci. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 11. marca (WEBNOVINY) – Výsledky sobotňajších parlamentných volieb svedčia o neúnosnej sociálnej situácii veľkej časti Slovákov, tvrdí politologička Darina Malová.

„Vyše milióna voličov volilo predovšetkým to, na čom Smer postavil svoju kampaň, a to je sociálny štát a istoty,“ povedala pre agentúru SITA Malová. Podľa jej slov predseda Smeru-SD jasne pomenoval ťaživú situáciu občanov, keď hovoril o 250 či 300 eurách, z ktorých musia vyžiť rodiny s deťmi, kde pracuje len jeden z rodičov.

Toto pravicové strany ignorovali a stále hovorili len o podpore podnikateľov, investícií zo zahraničia a vytváraní pracovných miest. „Lenže problém Slovenska, a to sociologické výskumy už dávnejšie naznačovali, je problém chudoby tých, ktorí pracujú, nielen tých, ktorí nepracujú,“ poznamenala Malová.

Okrem objektívnych faktorov sa do hlasovania voličov premietla aj subjektívna beznádej. „Optimizmus občanov, ktorý tu bol možno od roku 2005 do roku 2008, poklesol, a voliči sa upreli na stranu, ktorá im ponúka stabilitu,“ povedala Malová s tým, že Ficov Smer sa ani nemusel veľmi snažiť. Pravica si podľa nej vystavila vysvedčenie už pádom vlády.

Pozitívnym gestom v očiach voličov mohla byť aj akási nová tvár, ktorú začal ukazovať verejnosti líder Smeru tesne pred voľbami. „Túto volebnú noc to potvrdil, hovoril veľmi kultivovane, hovoril o tom, že bude treba hľadať a budovať široký konsenzus, viackrát hovoril o rešpekte voči opozícii,“ poznamenala Malová.

Pravici, najmä strane SDKÚ-DS, sa podľa politologičky vypomstilo súperenie jednotlivých strán. Signálom od voličov sú i preferenčné hlasy, ktoré odovzdali voliči členom politických strán. Napríklad Lucia Žitňanská získala takmer štvornásobne viac preferenčných hlasov ako predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Predsedu KDH zas krúžkovaním preskočil Daniel Lipšic.

Malová hovorí, že po zverejnení spisu Gorila padli najväčšie podozrenia na starých lídrov pravicových politických strán. „Zrejme za krúžkovaním je snaha pravicových voličov vyslať signál do centrál politických strán, že si želajú personálne zmeny,“ uviedla Malová. Ako dodala, v prípade dzurindovcov nejde o žiadne prekvapenie, ale dôsledok dvojročnej personálnej krízy v strane. V prípade KDH je to podľa politologičky otázka charizmy a Lipšicove razantnejšie vystupovanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicLucia ŽitňanskáMikuláš Dzurinda