Ako vnímate sociálne balíčky, s ktorými prichádza Smer?
Čas, v ktorom prichádza Smer s balíčkami a akým spôsobom, vyzerá, akoby Smer na Slovensku objavil ropné vrty. Z večera na ráno príde s množstvom návrhov, ktoré nie sú lacnou záležitosťou. Sú totiž spojené s veľkými výdavkami zo štátneho rozpočtu. Smer chce svojimi balíčkami prekryť témy, ktoré mu nie sú veľmi príjemné. Neprišiel s týmito návrhmi vtedy, keď to ľudia najviac potrebujú. Smer dnes chce prekryť megapodvody v jeho réžii. Počnúc Širokým a neplatením subdodávateľom, cez obchody so schránkovými firmami a končiac voľbou šéfa NKÚ. Na také veľké podvody treba veľkú záplatu. Preto Smer prichádza s početnými návrhmi, záplatami, ktoré nazýva sociálnymi balíčkami. Návrhy Smeru sú výrazom jeho populizmu a nezodpovednosti, pretože táto strana už takmer osem rokov má takmer všetku moc v štáte. Stále však hospodári so stratou. Príjmy štátneho rozpočtu sú oveľa nižšie ako výdavky. Na druhej strane priznávam, že niektoré opatrenia sú dobrou správou pre niektoré vybrané skupiny. Uvedomujem si však tiež, že po Smere príde druhá vláda, ktorá jeho balíčky bude musieť zaplatiť.
Nerobila však takéto opatrenia každá vláda? Reformné opatrenia sa prijímali len na začiatku volebného obdobia. Posledný rok už bol o uvoľňovaní opaskov.
Môžete nájsť také prípady. Ale boli pravicové vlády, v ktorých bolo aj KDH, kde sa to nerobilo. Pravicová vláda vždy necháva rezervy a myslí aj na nasledujúce roky. Ja som v minulosti tlačil na pravicového ministra financií, aby časť výnosov z privatizácie pocítili ľudia hneď, pretože sme boli pred voľbami. Nepovažoval to však za správne. Považoval to za prejedenie. Nakoniec zvíťazilo financovanie dlhu a dôchodková reforma.
Teda takéto opatrenia, ktoré by pocítili aj ľudia, vám boli blízke.
V súťaži s populistami sa stranám, ktoré sa správajú zodpovedne, súťaží ťažko. Pravica prijíma pri reformách mnoho nepopulárnych opatrení. My sme však neboli sadomasochisti, ktorí by sa tešili z utrpenia ľudí pri zavádzaní reforiem. Preto bolo treba urobiť aj niečo príjemné a preto som nepovažoval rozdelenie výnosov z privatizácie za nesociálny čin. Ľavica rozdáva z cudzieho a pritom nie je schopná robiť nevyhnutné opatrenia, ktoré dlhodobo stabilizujú ekonomiku. Smer nevie robiť nepopulárne veci aj keď sú nevyhnutné. Permanentne sa opakuje schéma, keď jedni narobia dlhy, vyčerpajú rezervy a potom musí prísť niekto, kto to musí zachrániť.
Ak by ste sa mali pozrieť na 15 opatrení, ktoré dnes Smer navrhuje, čo by ste povedali?
Nenájdete v nich ani jedno ich originálne opatrenie. Odkopírovali opozičné návrhy, ktoré Smer pred časom nepodporil a odmietal. Teraz s nimi prichádza sám. Niektoré opatrenia sú zas spojené s riadením krajiny a preto ich nepovažujem za nič mimoriadne. Ak je nedostatok miest v predškolských zariadeniach a ak je po takýchto miestach veľký dopyt, tak čo je na tom mimoriadne? Vláda to do teraz zanedbávala a priority mala inde. S blížiacimi voľbami chce zapôsobiť na voličské skupiny. V návrhu Smeru nájdete len málo opatrení, ktoré sa týkajú priamej pomoci rodinám s deťmi. Prídavky na deti sa už niekoľko rokov nezvyšujú ani o cent. Daňový bonus na deti sa tiež nemení ani o cent. Rodičovský príspevok sa tiež nezvyšuje. Nezdaniteľné minimum na daňovníka zostáva rovnaké. Deti skrátka nie sú voliči. Ale navrhované opatrenia sú cielené na skupiny, ktoré sú pre Smer dôležitejšie.
KDH za posledné tri roky prišlo s viacerými návrhmi, ktoré si však Smer neosvojil a do balíčka ich nezahrnul.
KDH každý mesiac prichádza s konkrétnymi návrhmi ako zväčšiť spravodlivosť v sociálnom systéme. To je podpora zodpovedného správania rodičov, aby rodičia mali deti a tak zodpovedne mysleli na svoju budúcnosť. Náš dôchodkový systém je vyslovene postavený na rodinách s deťmi. Keď chce vláda posilňovať prvý dôchodkový pilier, tak by sa mala orientovať týmto smerom.
Ako sa dá zaviesť väčšia spravodlivosť v sociálnom systéme?
Napríklad tým, aby mali zamestnaní rodičia nižšie odvody na dôchodok a to v závislosti od počtu detí, o ktoré sa starajú. Je rozdiel, keď je niekto bezdetný, alebo slobodný. Dnes všetci platia rovnaké odvody, 4 plus 14 percent. Toto nastavenie je nespravodlivé. Ten, kto viac prispieval na dôchodky odvodmi i deťmi ako budúcimi klientmi, má mnohokrát dôchodok nižší ako ten, ktorý neprispieval rovnako. Preto KDH navrhuje, aby sa odvody na starobný dôchodok znižovali podľa počtu detí. Za každé dieťa by boli odvody o percento nižšie. Alebo, aby rodičom zamestnaných detí bolo umožnené odviesť časť zo svojej zaplatenej dane rodičom. Zamestnané dieťa by mohlo odviesť rodičom na dôchodku do 50 eur ročne. Keď rodičia vychovali štyri deti, môžu získať 200 eur. To je iný vianočný dôchodok, ako dáva Robert Fico. Dávajú to zamestnané deti svojim rodičom. Je to spravodlivé, pretože medzigeneračná solidarita je priama. Deti sa solidarizujú s vlastnými rodičmi, ktorí majú nižšie dôchodky, pretože napríklad matka bola doma pri deťoch dlhšie. Každá vláda by mala podporovať zodpovedných rodičov.
Budú tieto opatrenia zahrnuté aj v predvolebnom programe KDH?
Sú obsahom dlhodobého programu, ktorý sme schválili na jar na sneme. Budú aj súčasťou predvolebného programu.
Aké dôležité sú pre KDH sociálno – ekonomické návrhy pri zostavovaní prípadnej budúcej vlády?
Sú to racionálne a ľahko zdôvodniteľné návrhy, ktoré nikoho nepoškodzujú. To sú prirodzené, praktické, chlebové témy spravodlivosti. To je rozdiel medzi KDH a Smerom.