SLSP vlani výrazne rástla, v miernom raste chce pokračovať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovenská sporiteľňa
u Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 25. februára (WEBNOVINY) – Skupina Slovenskej sporiteľne dosiahla v minulom roku medziročný nárast konsolidovaného čistého zisku z úrovne 30 mil. eur na 150 mil. eur, z čoho samotná banka vygenerovala zhruba 142 mil. eur. „Tým sme sa dostali na predkrízovú úroveň zisku, resp. je o niečo vyšší než v predkrízovom roku,“ skonštatoval generálny riaditeľ sporiteľne Jozef Síkela. Vytvorený zisk súvisel podľa neho s tým, že celej slovenskej ekonomike sa darilo lepšie a Slovenskej sporiteľni sa darilo zvyšovať objem nových obchodov, najmä v oblasti poskytovania úverov obyvateľstvu. Taktiež sa zvýšil počet transakcií s klientmi. „A samozrejme, pokračovali sme v prísnej nákladovej politike,“ skonštatoval Síkela.

Rizikové náklady dosiahli vlani približne 130 mil. eur, čo je o 31 mil. eur menej ako v roku 2009. Hlavnú zásluhu na tom malo efektívne riadenie rizika, celkové zlepšenie ekonomických podmienok a z toho vyplývajúce zlepšenie rizikových parametrov. Zhoršenie ekonomických podmienok v uplynulých obdobiach malo nepriaznivý dopad na realitný trh a úvery veľkým firmám. Banka reagovala na negatívne dopady na úverové portfólio zmenou štruktúry produktov, či vyššou mierou zabezpečenia. Všeobecné prevádzkové náklady klesli o 10 % na 231 mil. eur, a to aj napriek tomu, že banka investovala do rozširovania obchodných miest a ďalšieho rozvoja.

Plánom na tento rok je podľa Síkelu ďalej rásť. Ako ho doplnil podpredseda predstavenstva sporiteľne Štefan Máj, prevádzkový zisk sa zvýši zrejme len jednociferne, pričom v roku 2010 to bol nárast o 25 % na 336 mil. eur. „Myslíme si, že to sa už asi nebude dať zopakovať,“ skonštatoval Máj s tým, že rast čistého zisku sporiteľňa očakáva na dvojcifernej úrovni.

Optimistické plány na tento rok by banke mohlo skrížiť napríklad aj zavedenie bankovej dane, o ktorej sa diskutuje už aj na Slovensku. K tomu sa sporiteľňa stavia odmietavo. Zavedenie penalizácie v úspešnej krajine, kde banky nepotrebovali žiadnu štátnu podporu a dokonca v čase krízy banky ekonomiku podržali, by bolo podľa Síkelu zlé rozhodnutie. Ak niekto chce zalepiť dieru v deficite verejných financií daňou, tak to má podľa Síkelu povedať priamo a nesprevádzať to nepriateľskou kampaňou voči celému odvetviu.

Štefan Máj k zdaňovaniu doplnil, že pokiaľ banka nebude mať dostatočný kapitál a nebude mať dostatočnú kapitálovú primeranosť, nebude poskytovať úvery. „Otázka je, čo chceme dosiahnuť. Chceme dosiahnuť, aby banky podporovali rozvoj ekonomiky, alebo ich chceme zviazať dostatočne na to, aby nemohli fungovať?. Treba si vybrať,“ povedal Máj.

Napríklad v Maďarsku štát podľa Síkelu zdanil banky veľmi vysokou daňou. Skupine Erste to v Maďarsku odčerpalo celý čistý zisk a banka na to reagovala zatváraním pobočiek a prepúšťaním. Banka musela totiž situáciu nejako vykompenzovať. No napriek politickým tlakom však banka nemá podľa Síkelu v pláne opúšťať trhy. „Vlády prichádzajú a odchádzajú, ale naši klienti ostávajú. My z trhu kvôli krízam alebo kvôli daniam neodchádzame,“ dodal Síkela.

Slovenská sporiteľňa je najväčšia slovenská banka. Po podpise zmluvy medzi Ministerstvom financií SR a Erste Bank o predaji majoritného balíka akcií, ktorý sa uskutočnil v januári 2001, sa Slovenská sporiteľňa začlenila do finančnej skupiny Erste.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Slovenská sporiteľňa