Slovenskom bude prechádzať britský vojenský konvoj s približne sto kusmi techniky. Cvičenie Steadfast Dart má aj odstrašujúci účinok 

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PREZIDENT: Návšteva Ministertstva obrany SR
Sprava v popredí: Minister obrany SR Robert Kaliňák, prezident SR Peter Pellegrini a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko počas prehliadky vojenskej techniky v rámci návštevy prezidenta SR na ministerstve obrany. Bratislava, 24. júl 2024. Foto: ilustračné, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Cez Slovensko v tomto týždni bude postupne prechádzať britský vojenský konvoj. Upozornilo na to britské veľvyslanectvo a priblížilo, že britské jednotky budú smerovať z Českej republiky cez Slovensko do Rumunska.

Vojenská technika je súčasťou cvičenia Steadfast Dart 2025, ktorého cieľom je otestovať a vycvičiť operačné rozmiestnenie a posilnenie spojeneckých reakčných síl a pohotovosti NATO v mierových podmienkach.

Ozbrojené sily Spojeného kráľovstva a SR sú úzko prepojené

Svoje kapacity pri bezpečnom presune cez územie SR poskytnú Ozbrojené sily (OS) SR v spolupráci s Vojenskou políciou, Úradom hraničnej a cudzineckej polície, Colnou správou a základnými záchrannými zložkami.

„Prechod britských logistických a podporných spôsobilostí je ukážkovým príkladom ako sa spojenci NATO navzájom podporujú pri kolektívnej obrane Európy,“ podotklo veľvyslanectvo s tým, že Ozbrojené sily Spojeného kráľovstva a SR sú úzko prepojené. Príkladom spolupráce bol aj Tím na podporu Ukrajiny (Logistics Enabling Node), ktorý na území SR operoval takmer tri roky.

Výrazný odstrašujúci účinok

„Steadfast Dart je prvé cvičenie nasadenia spojeneckých reakčných síl, a s približne sto kusmi techniky bude aj najviditeľnejším cvičením NATO v roku 2025,“ povedal britský vojenský pridelenec plukovník Jonathan Kitson. Ide podľa neho o dôležitú aktivitu, ktorá má výrazný odstrašujúci účinok a demonštruje schopnosť NATO reagovať.

„Demonštruje schopnosti armády aktivovať a posilňovať jej reakčné sily, koordinovať rýchly tranzit a zbližovať sa v čase a priestore s cieľom poskytnúť strategické odstrašujúce účinky. Spojené kráľovstvo je vďačné za pokračujúcu podporu a odhodlanie Slovenska pomáhať plniť naše záväzky v NATO. Spoločne ako členovia NATO sme schopní a odhodlaní brániť ľudí a územia našich krajín,“ uzavrel Kitson.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvyOzbrojené sily SRÚrad hraničnej a cudzineckej polície (ÚHCP)