BRATISLAVA 26. júla (WebNoviny.sk) – Národná kriminálna agentúra obvinila z trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľa Špirku. Informáciu zverejnil ešte v pondelok večer počas protestu pred Bonaparte Igor Matovič, prokuratúra ju teraz potvrdila. Informuje o tom Denník N.
„Vzhľadom na to, že táto vec je v počiatočnom štádiu, môžem povedať len toľko, že bolo začaté trestné stíhanie a bolo vznesené obvinenie za trestný čin zneužívanie právomocí verejného činiteľa,“ povedal krajský prokurátor v Banskej Bystrici Peter Bedlovič, ktorý prípad dozoruje.
„Obvinený podal proti tomuto uzneseniu sťažnosť, o ktorej doposiaľ nebolo rozhodnuté,“ dodal. Prokurátor je podľa Bedloviča podozrivý z toho, že konal v rozpore s povinnosťami v zákone o prokurátoroch a právnych čakateľoch. Popis skutku nechcela prokuratúra zverejniť a nie je tak jasné, o čo presne ide.
Obrazom: Demonštranti šiestykrát žiadali odchod Kaliňáka
Rajtár podal trestné oznámenie za DPH v kauze Bašternák
Matovič nedal doklady, preto zakázali pódium pred Bonaparte
Obrazom: Demonštranti šiestykrát žiadali odchod Kaliňáka
Rajtár podal trestné oznámenie za DPH v kauze Bašternák
Matovič nedal doklady, preto zakázali pódium pred Bonaparte
Elitného prokurátora obvinili prvýkrát
Ako píše denník, ide o prvý prípad obvinenia prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, čo sú elitní prokurátori. Špirko dozoruje vyšetrovanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka – konkrétne, či to, akým spôsobom kúpil podiel vo firme B. A. Haus od Ladislava Bašternáka, nebolo trestným činom. U prokurátora Špirka boli nedávno v tejto kauze vypovedať štyria politici opozície – Daniel Lipšic, Igor Matovič, Richard Sulík a Jozef Rajtár.
„Prokurátora Špirka nepoznám, ale podľa mojich informácií mal dozorovať kauzu Varga, kde by malo ísť o podvody s DPH rádovo v desiatkach miliónov eur. Hlavný obvinený mal začať ´spievať´a začal udávať celú schému podvodov aj s menovaním konkrétnych ľudí veľmi vysoko exponovanými v polícii, finančnej správe a na ministerstve vnútra. Rovnako vraj nebol nejako formovateľný pri vyšetrovaní kauzy Bašternák a Kaliňák. Tým sa mal stať nepohodlným a vznesenie obvinenia by malo slúžiť k jeho zastrašeniu a odobratiu spomínaných káuz z jeho dozoru,“ povedal Denník N Igor Matovič.
„Svedčiť by mali voči nemu hlavný podozrivý z kauzy Varga spoločne s jeho advokátom. Vzhľadom na to, že ide o prokurátora kľúčových daňových káuz, mala by prokuratúra vhodným spôsobom bezodkladne informovať o dôvodoch obvinenia, aby sa predišlo závažným pochybnostiam o účelovom obvinení,“ dodal Matovič. „V záujme rozptýlenia akýchkoľvek pochybností by prokuratúra mala zverejniť, čoho sa prokurátor dopustil,“ povedal aj Daniel Lipšic. Aj on počul o Špirkovi, že je čestný prokurátor.
Špirko dozoroval aj v kauze Salmanovcov
Vasiľ Špirko bol okrem iného dozorový prokurátor v známej medializovanej korupčnej kauze Salmanovovcov, v ktorej sa ukázalo aj prepojenie na politiku. Salmanovovci podplácali pre výhody a garancie pri nadmerných odpočtoch DPH pre ich firmy. V záverečnej reči na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v decembri 2014 apeloval na súd, aby nastavil nové meradlá posudzovania a odsudzovania konkrétnych prejavov korupcie.
„Pokiaľ nespokojnosť občanov, len s podozrením z korupcie v spoločenskom živote vyvoláva občianske protesty, zmeny na najvyšších ústavných postoch tohto štátu, je nevyhnutnou povinnosťou tohto súdu akceptovať tieto nové meradlá intolerancie občanov ku korupcii, čo následne musí nájsť odraz aj v samotnom posudzovaní miery závažnosti korupčných trestných činov,“ vyzval prokurátor v roku 2014 súd.
Podnikatelia Sergej a Alexander Salmanovovci boli následne v apríli 2015 právoplatne odsúdení Najvyšším súdom SR. Boli uznaní vinnými z podplácania, otec Sergej dostal trest sedem rokov, jeho syn Alexander šesťročný trest. Po vynesení rozsudku Špirko uviedol, že stále má za to, že súdom uložený trest nie je dostatočne prísny. Uviedol ale, že rozhodnutie súdu bude signálom, že neželané a neprijateľné aktivity takýchto podnikateľov nezostanú bez povšimnutia.