Slovensko si požičalo miliardu eur, o dlhopisy bol zo strany investorov vysoký záujem

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 2. apríla (WebNoviny.sk) – Slovensko si na medzinárodnom kapitálovom trhu požičalo jednu miliardu eur. Ako informuje Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL), v utorok sa jej podarilo umiestniť na trh 11-ročnú emisiu dlhopisov splatných 9. apríla 2030 s výnosom do splatnosti 0,780 % p.a.

O slovenské dlhopisy bol pritom zo strany investorov vysoký záujem, keď celkový dopyt presiahol miliardový objem emisie päťnásobne.

Úspešný návrat na medzinárodné kapitálové trhy

Slovenská republika sa úspešne vrátila na medzinárodné kapitálové trhy v roku 2019, keď v rámci jedného dňa získala zdroje vydaním 11-ročnej emisie dlhopisov v objeme 1 mld. eur,“ informuje ARDAL s tým, že spoločnými vedúcimi manažérmi tejto transakcie boli finančné domy Deutsche Bank, HSBC, Natixis, Société Générale a VÚB banka zo skupiny Intesa Sanpaolo.

Priaznivé trhové podmienky umožnili Slovenskej republike získať zdroje v objeme 1 mld. eur splatné 9. apríla 2030 za rizikovú prirážku 21 bázických bodov nad úrokové swapy,“ dodáva agentúra.

Najväčší podiel ide Francúzom

Transakcie sa zúčastnilo viac ako 150 investorov. Záujem o slovenské bondy pritom podľa ARDAL-u dokumentuje aj fakt, že po otvorení kníh s úvodnou indikovanou rizikovou prirážkou na úrovni okolo 30 bázických bodov nad úrokové swapy dosiahol za jeden a pol hodiny dopyt 3 mld. eur. Následne bola upravená odporúčaná riziková prirážka na úroveň okolo 25 bázických bodov nad úrokové swapy, pričom dopyt naďalej rástol až cez úroveň 5 mld. eur. „Päťnásobný dopyt v porovnaní s objemom vydávanej emisie znamená najvyšší záujem investorov po dlhových cenných papieroch v regióne strednej a východnej Európy od júna 2018,“ dodáva ARDAL.

Slovenské dlhopisy z tejto emisie pritom poputujú najmä do portfólií manažérov fondov, ktorý nakúpili 51 % z objemu emisie. Ďalších 32 % smeruje do porftólií bánk, 14 % poisťovniam a 3 % ostatným investorom. Podľa krajiny najväčší podiel z emisie ide francúzskym investorom, a to 28 %. V súčte 28 % skončí v portfóliu rakúskych a nemeckých investorov, 13 % sú investori zo Slovenska, 11 % z Veľkej Británie, 5 % zo Škandinávie, 5 % z Južnej Európy a 10 % pripadlo na ostatné krajiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ARDAL Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity