BRATISLAVA 4. júla (WebNoviny.sk) – V apríli tohto roka uplynulo desať rokov odvtedy, čo majoritný 66-percentný podiel v Slovenských elektrárňach prevzala talianska spoločnosť Enel. Ešte pred uzavretím predaja slovenského dominantného výrobcu elektriny sa taliansky investor dohodol so štátom, že na konečnú cenu za predaný podiel sa ešte obaja detailnejšie pozrú a vyrovnajú sa buď formou doplatku alebo nedoplatku. Ani po vyše desiatich rokoch sa tak stále nestalo, a to ani potom, ako Enel predáva svoj podiel českému energetickému holdingu EPH.
Ministerstvo hospodárstva SR v súčasnosti s Enelom o vyrovnaní ani nerokuje. Nevylučuje však, že v budúcnosti v tejto otázke talianskeho investora osloví. „Momentálne sa nerokuje, ale rezort nevylučuje, že túto otázku na rokovaní s Enelom v budúcnosti otvorí,“ povedal pre portál vEnergetike.sk hovorca ministra hospodárstva Maroš Stano.
Ako prvý zo strany štátu prišiel s riešením vyrovnania sa za privatizáciu minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek ešte počas prvej vlády Roberta Fica. Minister vláde predložil v októbri 2009 návrh, ako sa s Enelom vyrovnať. Pracovný názov spomínaného návrhu bol „Nulový variant”. Minister Jahnátek totiž navrhol vládnemu kabinetu, aby súhlasil s tým, že štát nebude žiadať doplatok za elektrárne, pričom Enel sa taktiež vzdá svojich dodatočných finančných nárokov.
Jahnátek vtedy tvrdil, že prijatím takéhoto návrhu ušetrí štát 193 miliónov eur. Podľa Jahnátka totiž Enel mohol na základe privatizačných zmlúv podpísaných pri predaji elektrární získať spomínanú sumu. Nulový variant však narazil na nesúhlas vtedajšieho koaličného partnera, stranu SNS. Tá požadovala od Talianov za elektrárne bližšie nešpecifikovanú sumu doplatiť.
Nasledujúcej krátkej vláde Ivety Radičovej sa otázku vyrovnania vyriešiť nepodarilo. Dostala sa k nej teda znova bývalá jednofarebná vláda Roberta Fica. Rezort vedený ministrom Pavlom Pavlisom, oznámil, že bude od Enelu žiadať za privatizáciu elektrární doplatok 200 miliónov eur. Odvtedy sa o tejto záležitosti opäť nehovorí. Súčasné ministerstvo nechcelo komentovať, či pri budúcich rokovaniach bude žiadať spomínaný doplatok, alebo či si vypracuje ďalšiu analýzu.
Enel získal spomínaný 66-percentný podiel Slovenských elektrární za 840 miliónov eur.