Vyše 5 000 podpisov sa podarilo vyzbierať novému politickému projektu Mikuláša Dzurindu Modrí – Európske Slovensko za dva týždne. Pre registráciu novej strany je potrebných 10-tisíc podpisov.
Zvyšné podpisy chcú Modrí vyzbierať do konca apríla. Potom sa chcú venovať volebnému programu, stretávaniu s ľuďmi a doladeniu straníckych štruktúr.
Hárky chodia z viacerých krajín
„Chodia nám listy s podpísanými hárkami nielen zo Slovenska, ale aj z Českej republiky, Nemecka, Anglicka či Fínska. Dokazuje to, že ľuďom chýba modrý element v politike, ktorý je reprezentovaný úspešnými reformami a kultúrou v politike,“ povedal na tlačovom brífingu Peter Kysela, ktorý je poverený budovaním bratislavských straníckych štruktúr Modrých.
Hlas stráca na Smer už päť percent, OĽaNO je v prieskume za stranou SaS a KDH nad šiestimi percentami
Ako ďalej dodal, z rozhovorov s ľuďmi v uliciach pri zbieraní podpisov vyplýva, že mnoho ľudí rezignovalo na politiku, sú znechutení a vyčerpaní.
„Niet sa čomu diviť pri tom, ako sa vyvíja naša politická scéna. Ľudia čakali spájanie a dnes sa nás pýtajú, či je naozaj potrebná ďalšia nová strana,“ uviedol Kysel a dodal, že opodstatnenosť strany sa ukazuje rýchlosťou, ako zbierajú podpisy.
Slovensko ide nesprávnym smerom
Líder Modrých Mikuláš Dzurinda poukázal na to, že podľa výsledkov posledného prieskumu, ktoré tento týždeň zverejnil Bratislava Policy Institute, je viac ako 80 percent Slovákov presvedčených, že Slovensko ide nesprávnym smerom.
Toto číslo je podľa neho potvrdením toho, že Slovensko sa musí nielen brániť recidíve, ktorú predstavuje Robert Fico, ale tiež je potrebná zmena, nie kontinuita.
Odložiť voľby na september bolo podľa Šimečku chybou. Strany vyzýva, aby spolupracovali aspoň pri čerpaní z Plánu obnovy
Slovensko podľa neho potrebuje tri P – potrebnú pozitívnu premenu. Dodal, že budúcnosť Slovenska majú v rukách predovšetkým ľudia, ktorí rezignovali alebo sa opevnili vo svojej komfortnej zóne.
„Iste, niektorí tak urobili aj pre náš neúspešný posun o zjednocovanie stredopravých politických síl. Aj my Modrí sme na začiatku podľahli pokušeniu uľahčiť si cestu, po ktorej treba prejsť,“ priznal Dzurinda.
Étos spájania je stále živý
Dzurinda si myslí si, že étos spájania politických síl je stále živý a potrebný, no Modrí podľa jeho slov pochopili, že potrebujú vlastnú právnu subjektivitu.
Heger podľa Pellegriniho nemá kontrolu nad tým, čo sa deje v parlamente. Každý si vraj robí, čo chce (video)
„Potrebujeme, aby nás prieskumy odmerali, aby partneri videli, že to myslíme vážne. Vyzbierame tých 10-tisíc podpisov a takto získame kredibilitu na to, aby sme potom s nimi mohli rokovať,“ podčiarkol Dzurinda.
Poukázal tiež na to, že v parlamente za posledný týždeň neprešlo množstvo zákonov vrátane vládnych a ohrozené je aj čerpanie peňazí z Európskej únie prostredníctvom Plánu obnovy. Obáva sa, že poverený premiér Eduard Heger (Demokrati) rezignoval na pretláčanie vládnych zákonov.