BRATISLAVA 13. marca (WEBNOVINY) – Z programu Slovak Aid pomohlo Slovensko záplavami postihnutému Pakistanu 50-tisíc eurami. Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu uzavrel projekty, ktoré v krajine robili dve slovenské mimovládne organizácie – Človek v ohrození a ADRA Slovensko. Okrem príspevku na humanitárne projekty priamo v postihnutých regiónoch Pakistanu vo výške 50-tisíc eur, posielala slovenská vláda krajine aj materiálnu pomoc. Silné monzúnové dažde zasiahli Pakistan koncom júla 2010. Následné povodne, najhoršie za posledných 80 rokov, postihli jednu pätinu územia a zasiahli do života viac ako 20 miliónov ľudí. Vyše 12,5 milióna obyvateľov Pakistanu bolo odkázaných na urgentnú humanitárnu pomoc. Pre agentúru SITA to povedala Danica Schuchmannová zo Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu.
Koncom augusta preskúmal tím Človeka v ohrození vidiecke oblasti miest Pešavár a Nowšera, na základe ktorého vypracovali program distribúcie pomoci a post-humanitárnej intervencie. „Cieľom nášho tímu bolo v krátkom čase vyhľadávať rodiny alebo komunity, kde sa pomoc buď nedostala, alebo len vo veľmi obmedzenej podobe. Ide najmä o dediny mimo hlavných komunikácií,“ tvrdí koordinátorka tímu Marcela Ondeková. Finančné prostriedky z programu Slovak Aid vo výške 30-tisíc eur použili na zabezpečenie distribúcie materiálnej pomoci, programu podpory hygieny a ďalších aktivít post-humanitárnej intervencie. Materiálna pomoc sa zamerala najmä na distribúciu cementu a celtoviny. Na ochranu voči chladu distribuovali prikrývky. Program podpory hygieny sa orientoval na čistenie vody, zdravotnú prevenciu a hygienickú osvetu. Pracovníci distribuovali medzi miestnymi obyvateľmi tablety na čistenie vody a vodné filtre. Distribúcia krémov proti kožným ochoreniam napomohla k postupnému odstráneniu týchto ťažkostí. Hygienická osveta bola určená predovšetkým pre ženy a dievčatá v oblasti osobnej ženskej hygieny a hygieny detí, čistenia vody, zdravotnej prevencie, hygieny stravovania a čistoty životného prostredia.
V počiatočnej fáze humanitárneho programu zriadili pracovníci Človeka v ohrození v dedine Kandi Taza Din dočasné detské centrum. Centrum poskytovalo deťom bezpečný priestor, kde sa mohli hrať. Hračky po zatvorení centra darovali základnej škole v obci Choghalpura. Okrem týchto aktivít v prvých týždňoch realizoval Človek v ohrození aj program cash for work, prostredníctvom ktorého 68 miestnych mužov zapojili do čistenia ulíc od nánosov bahna.
V Pakistane pôsobila aj ďalšia slovenská mimovládna organizácia, ADRA Slovensko pôsobila v regióne Pandžáb, kde k septembru evidovali takmer 2,7 milióna vnútorných presídlencov a až 5,3 milióna ľudí potrebovalo urgentnú humanitárnu pomoc. Slovenská organizácia získala príspevok z programu Slovak Aid vo výške 20-tisíc, ktorý použila na spoločný projekt medzinárodnej siete ADRA International. Projekt reagoval na sekundárne následky povodní, medzi ktoré patrili zhoršený celkový zdravotný stav obyvateľstva a zvýšený výskyt infekčných ochorení súvisiacich so zlými hygienickými podmienkami a nedostatkom pitnej vody. Hlavným cieľom medzinárodného projektu bolo poskytnúť primárnu zdravotnú starostlivosť v obciach dištriktu Muzaffargarh. V najviac zasiahnutých oblastiach pôsobil v prvých týždňoch mobilný zdravotnícky tím, v ktorom mal účasť aj slovenský zástupca – riaditeľ ADRA Slovensko Daniel Dräxler. Neskôr v dedine Shah Jamal vybudovali stabilnú základňu, v ktorej lekári i naďalej pokračovali s ošetrovaním miestnych pacientov. V rámci projektu sa uskutočnili aj paralelné aktivity na zabezpečenie zdrojov pitnej vody a distribúciu hygienických balíčkov.