- aktualizované 15. marca 2023, 15:02
Slovensku môže v rámci plánu obnovy prepadnúť minimálne miliarda eur, ak nie viac. Na stredajšej tlačovej konferencii to povedal podpredseda strany Hlas – sociálna demokracia Richard Raši.
Aj šéfka plánu obnovy Lívia Vašáková podľa Rašiho tvrdí, že plán obnovy je potrebné preškrtať, lebo by sme inak prišli o nemalé peniaze. Ak Slovensko neuskutoční nejakú reformu, resp. míľnik, tak sa automaticky zastaví ďalší proces plánu obnovy a nedostane ďalšie platby.
Vizitka poverenej vlády
Vizitkou súčasnej poverenej vlády je podľa Rašiho zbabraný plán obnovy, kolabujúce zdravotníctvo, či rozvrátené verejné financie. Plán obnovy je pritom podľa neho historická a neopakovateľná šanca na investície do rozvoja Slovenska.
Slovensko môže pre Remišovej neuskutočniteľný plán prísť o obrovské milióny z eurofondov
„Upozorňujeme pravidelne, že sa môže stať nevyužitou šancou,“ povedal Raši. Plán obnovy je podľa neho veľkým fiaskom najmä v rámci sektora zdravotníctva a rezortu investícií.
Tri dôvody aktualizácie
Ako po stredajšom rokovaní vlády povedala Vašáková, pri porovnaní krajín V4 je Slovensko jasným lídrom pri využívaní peňazí z plánu obnovy a pri podávaní žiadostí o platbu. Čo sa týka informácie, že Slovensko možno príde o miliardu eur, uviedla, že sekcia dlhodobo pripravuje aktualizáciu plánu obnovy.
Súvisí to s tromi dôvodmi. Prvým je pokles finančnej alokácie. Slovensko dostane pre lepšie ukazovatele HDP menej peňazí. „Museli sme upraviť alokácie pre jednotlivé komponenty,“ povedala Vašáková.
Ďalej je to výrazná inflácia a nárast stavebných nákladov. „Ak by sme neupravili plán obnovy tým, že ponížime počet fyzických jednotiek, či už je to počet metrov štvorcových alebo miest v škôlkach alebo počet zrekonštruovaných nemocničných postelí, tak by na to musel doplácať štátny rozpočet,“ uviedla Vašáková. Tieto veci sa im podľa nej podarilo vyrokovať s Európskou komisiou. Slovensko teda bude môcť krátiť počty fyzických jednotiek.
Vašáková na záver zdôraznila, že škrtanie sa vôbec netýka toho, čo sa deje na rezorte zdravotníctva. Súvisí to len s vyššie uvedenými dôvodmi.
Netreba prepadať panike
Dočasne poverený premiér SR Eduard Heger po rokovaní vlády skonštatoval, že Richard Raši sa snaží komunikovať veci, ktorým nerozumie a ktoré ani nečítal. Podľa Hegera nejde vôbec o to, že Slovensko prichádza o nejaké peniaze. Ide o reakciu na aktuálne okolnosti, ako ich opísala aj Lívia Vašáková. Podľa Hegera sa netreba obávať ani toho, že sa nestihnú všetky projekty včas.
„Pracujeme na tom. Netreba prepadať panike,“ povedal Heger. To, že niektorý míľnik svieti v semafore aktuálne na červeno, neznamená, že sa nestihne.
Plán obnovy a odolnosti
Plán obnovy pritom neumožňuje Slovensku meniť reformy a presúvať prostriedky medzi kapitolami, či do ďalších rokov. Plán obnovy je zmluva a prostriedky sú viazané na špecifické projekty. Ak chce Slovensko získať platbu, je potrebné dokázať, že to, čo si naplánovalo, aj splní.
Od nástupu riešim po Pellegrinim a Rašim chaos aj kauzy, ohradila sa Remišová voči kritike čerpania eurofondov
Slovenský plán obnovy a odolnosti zahŕňa širokú škálu investičných a reformných opatrení v 18 tematických zložkách. Má hodnotu 6,3 miliardy eur vo forme grantov. Európskej komisii ho Slovensko predložilo koncom apríla 2021. Je súčasťou nástroja Next Generation EU. Cieľom je prekonať následky krízy spôsobené pandémiou koronavírusu COVID-19 a zabezpečiť väčšiu odolnosť do budúcnosti. Rada Európskej únie odobrila slovenský plán obnovy 13. júla 2021.