V Kolonici na východe Slovenska je unikátny kozmický systém včasného varovania, ktorý dokáže predpovedať prírodné pohromy na základe využitia družicových technológií. Ako informovala TV Joj vo svojej reportáži na stránke Noviny.sk, bohužiaľ však nefunguje.
Hoci začal pracovať už pred takmer desiatimi rokmi, mohol by byť prínosom v meteorológii. Podľa starostov a aj odborníkov totiž môže varovať pred záplavami či zosuvmi pôdy.
Využívať ho nemôžu pre vojnu
„Podľa našich predpovedí by sa jednalo o tri hodiny, čo je dostatočný čas aby sa vedeli na to pripraviť,“ povedal pre televíziu riaditeľ Vihorlatskej hvezdárne RNDr. Igor Kudzej.
Dážď a povodne na Slovensku: Dunaj v Bratislave kulminuje, niektoré okresy sú stále červené (online)
Využívať ho však v súčasnosti nemôžu aj pre konflikt na Ukrajine. „Skúšobný režim, ktorý fungoval po ukončení projektu bol pozastavený nakoľko je centrála v Užhorodskej univerzite vzhľadom na prebiehajúcu vojnu,“ dodal Kudzej.
Niekoľko zdrojov informácií
Cezhraničný systém sleduje stav atmosféry. Zameriava sa na zmeny v dynamike vodných pár v atmosfére nad časťou Slovenska, ale tiež v Maďarsku, Rumunsku a na Ukrajine. Najvýchodnejšia referenčná stanica na Slovensku je podľa Kudzeja v súčasnosti využívaná najmä geodetmi.
Najvyššia výstraha platí pre 9 okresov Slovenska. Kde za posledné hodiny napršalo najviac? (foto)
Doba išla vpred a na sledovanie počasia dnes odborníci používajú hneď niekoľko zdrojov informácií, napríklad automatizované stanice. „Veľmi cenným pomocníkom sú aj kamery nainštalované v rôznych lokáciách a umožňujú nám sledovať stav,“ ozrejmil meteorológ Michal Hazlinger.
Každý zdroj je podľa jeho slov cenný a prínosom by tak možno mohol byť aj kozmický systém v Kolonici, keby fungoval. Kudzej preto dúfa, že po upokojení situácie ho budú môcť opäť spustiť.