Slovensko doposiaľ neprijalo záväzok chrániť právo na bývanie a ukončovať bezdomovectvo. Upozornila na to nezisková organizácia Amnesty International Slovensko (AIS), ktorá zároveň pripomína, že adekvátne bývanie je základnou podmienkou pre dôstojný život a aj východiskom pre zabezpečenie ďalších životných potrieb.
Za kľúčový krok k dodržiavaniu ľudskoprávnych záväzkov krajiny pokladá pristúpenie k dohovorom Rady Európy, akým je napr. článok 31 Európskej sociálnej charty.
Bezdomovectvo zabíja. Nota bene spúšťa darcovskú zbierku Bývanie zachraňuje životy
Podpisom tohto článku sa Slovensko zaviaže zabezpečiť adekvátne dostupné bývanie pre obyvateľstvo v rozumnom časovom horizonte a zároveň s maximálnym využitím dostupných zdrojov, čo by podľa organizácie mohlo viesť k ochrane práva na bývanie a ukončeniu bezdomovectva.
Každá piata žena v Únii má skúsenosť so sexuálnym násilím, Amnesty International apeluje na ukončenie „politickej ignorancie“
AIS ďalej upozorňuje aj na problém segregácie rómskej populácie. „Neúmerný počet Rómov na Slovensku žil aj v roku 2023 v segregovaných, environmentálne nebezpečných obydliach s nedostatočným prístupom k vode, sanitácii a elektrine. Vláda dodnes neprijala systémové opatrenia na riešenie tejto situácie a jej laxný prístup túto krízu a s ňou súvisiace problémy iba prehlbuje,“ myslí si organizácia.