Tréner Vůjtek dostal ďalšiu ospravedlnenku, už si zvykol
Po minulotýždňovom kempe na brehoch Oravskej priehrady čaká úradujúcich vicemajstrov sveta už aj zápasová previerka, v stredu a v piatok nastúpia vo švédskych mestách Oskarshamn a Växjö proti domácim trom korunkám.
Pre viacerých hráčov to budú prvé duely po vyše mesiaci.
Prvý súboj v Oskarshamne sa začne v stredu o 19.00 h, druhý o dva dni neskôr sa vo Vida Arene vo Växjö hrá o pol hodinu neskôr.
Slováci odohrali so Švédmi doteraz 30 zápasov, bilancia hovorí v prospech troch koruniek. Slovensko ich zdolalo len deväťkrát, ďalšie tri duely sa skončili remízou.
Naposledy sa oba tímy stretli pred dvoma rokmi v Košiciach, prvý súboj vyhrali severania 5:2, odvetu domáci 5:1.
„Hráči chcú hrať zápasy, nikto netúži iba trénovať. Aj pre nás trénerov je lepšie, ak sa hrá a vidíme formu i herné kvality našich zverencov. Nasledujúce stretnutia so Švédskom by nám mali veľa napovedať o výkonnosti. Švédi sú náročným súperom. Som presvedčený, že budeme hrať konkurencieschopný hokej,“ poznamenal český kouč na slovenskej lavičke.
Obrazom: Pondelňajší zraz hokejovej reprezentácie v Bratislave
Na Švédsko sa tešia
Slovenskí hokejisti sa už tešia na zápasy so Švédskom. Po tvrdom tréningu im zmena príde vhod. „Minulý týždeň bol náročný, dobre sme si počas neho zatrénovali, sústredenie splnilo účel.
Stretnutia však bavia človeka oveľa viac. Príprava je na to, aby sa zohrali útoky a hráči, nacvičil systém a pripravil sa tím na dôležitý turnaj. Teším sa, že si môžem zahrať s kvalitným súperom ako sú Švédi. Budem sa snažiť hrať čo najlepšie a vybojovať si miestenku na šampionát,“ povedal útočník Pardubíc Martin Bartek.
Národný tím SR sa vlani v príprave trápil, po siedmich prehrách vyhral až ôsmy zápas pred odchodom na majstrovstvá sveta do Fínska, kde napokon skončil na 2. mieste. „Vždy chceme vyhrať každý duel. Je to dané zostavou i silou súpera. Vlani sme odohrali vyrovnané súboje s Českom i Ruskom, ktoré nám dali veľmi veľa aj pre majstrovstvá sveta,“ pripomenul Vladimír Vůjtek.
V nominácii SR je momentálne pätnásť hráčov z Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL), pričom tucet z nich pôsobí v bratislavskom Slovane. Historicky prvýkrát sa nachádza v nominácii aj hokejista z chorvátskeho klubu – za Medveščak Záhreb (účastník nadnárodnej EBEL ligy) hráva Jakub Gašparovič, ktorý sezónu začal v trenčianskej Dukle. Zastúpenie majú aj slovenské extraligové kluby zásluhou Michaela Vandasa z Popradu a Jána Sýkoru z Banskej Bystrice. „Skúsime zložiť formácie aj na základe klubových väzieb,“ pripustil Vůjtek.
Bojujú o svetový šampionát
Hokejisti budú v prípravných zápasoch bojovať o miestenky na svetový šampionát. Tréneri očakávajú oproti súčasnému kádru ešte minimálne sedem, osem zmien. „Všetci budeme bojovať o miesto v základnom kádri. Ja sa budem snažiť vybojovať aspoň miesto dvojky. Nepoznám síce švédsky káder, ale počul som, že majú veľa hráčov z Kontinentálnej hokejovej ligy. Každý reprezentačný tím je dobrý a čakajú nás náročné súboje,“ uviedol brankár Jaroslav Janus.
Premiéru v slovenskom drese absolvuje na severe Európy Marko Daňo.
Mladý útočník Slovana má za sebou dobrú sezónu, ktorú si veľmi rád predĺžil. „Začal som hrať v KHL, potom prišli majstrovstvá sveta juniorov, ktoré boli pre mňa veľkou skúsenosťou. Teraz sa teším, že môžem hrať v reprezentácii. Verím, že sa v tíme udržím čo najdlhšie a zabojujem o majstrovstvá sveta. Na premiéru sa veľmi teším, budem sa snažiť hrať čo najlepšie. Verím, že celý tím podá dobré výkony. Pre mňa osobne je to ďalšia veľká skúsenosť, obavy nemám,“ povedal Marko Daňo.
Hlavný tréner švédskej hokejovej reprezentácie Pär Maarts nominoval troch brankárov, siedmich obrancov a štrnásť útočníkov.
Päť nominovaných hráčov pôsobilo v sezóne 2012/2013 v nadnárodnej Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) – Niclas Andersén v Severstali Čerepovec, Fredrik Pettersson v Donbasse Doneck, dvojica Richard Gynge a Nicklas Danielsson v HC Lev Praha a Martin Thörnberg v Torpede Nižnij Novgorod. Brankár Johan Backlund chytal vo fínskej SM-liige a ďalších 18 hokejistov je z domácich ligových súťaží. V rovnakom zložení by mali Švédi odohrať aj zápasy proti Lotyšom, v nedeľu 7. a pondelok 8. apríla v Rige.
V ďalšom týždni prípravy nastúpi tím SR dvakrát v Bielorusku a neskôr si dvakrát zmeria sily s Českom (18. a 20. apríla). Generálkou na svetový šampionát bude turnaj Slovakia Cup 2013, na ktorom sa v Bratislave od 25. do 27. apríla predstavia aj Nóri a Bielorusi.
Švédsko:
Brankári: Linus Ullmark (MODO Hockey), Johan Backlund (Kärpät Oulu/Fín.), Gustaf Wessalu (HV 71)
Obrancovia: Niclas Lundgren (Växjö Lakers), Tom Nilsson (Mora IK), Henrik Tömmernes (Frölunda HC), Niclas Andersén (Severstaľ Čerepovec/Rus.), Stefan Johansson, Tobias Viklund (obaja AIK Štokholm), Elias Fälth (HV 71)
Útočníci: Fredrik Pettersson (Donbass Doneck/Ukr.), Richard Gynge, Nicklas Danielsson (obaja HC Lev Praha/ČR), Jonathan Granström (Brynäs IF), Joel Lundqvist, Dick Axelsson (obaja Frölunda HC), Mattias Janmark-Nylén (AIK Štokholm), Patrik Carlsson, William Karlsson, Andreas Jämtin (všetci HV 71), Robert Rosén, Dennis Rasmussen (obaja Växjö Lakers), Martin Thörnberg (Torpedo Nižnij Novgorod/Rus.), Mario Kempe (MODO Hockey)
Slovensko:
Brankári: Jaroslav Janus (HC Slovan Bratislava), Rastislav Staňa (CSKA Moskva/Rus.)
Obrancovia: Marek Ďaloga (HC Pardubice/ČR), Branislav Mezei (Avtomobilist Jekaterinburg/Rus.), Vladimír Mihálik, Michal Sersen, Martin Štajnoch, Ivan Švarný (všetci HC Slovan Bratislava), Karol Sloboda (HC Vítkovice/ČR), René Vydarený (HC České Budějovice/ČR), Ján Brejčák (HC Litvínov/ČR)
Útočníci: Martin Bartek, Radoslav Tybor (obaja HC Pardubice/ČR), Mário Bližňák, Marko Daňo, Libor Hudáček, Roman Kukumberg, Michel Miklík, Peter Ölvecký, Andrej Šťastný (všetci HC Slovan Bratislava), Jakub Gašparovič (Medveščak Záhreb/Chor.), Juraj Majdan (HC Litvínov/ČR), Branko Radivojevič (Spartak Moskva/Rus.), Ján Sýkora (HC’05 Banská Bystrica), Michael Vandas (HK Poprad)
Slovensko – Švédsko 30 zápasov: 9 víťazstiev – 3 remízy – 18 prehier, skóre 71:91
Slovensko – Vikingovia Švédska 3:5 (Rouen – turnaj, 14. 2. 1993) – góly SR: Marcinko, Daňo, Pálffy
Slovensko – Švédsko 4:4 (Lillehammer – ZOH, 13. 2. 1994) – góly SR: Jánoš, Šatan, P. Šťastný, Kontšek
Slovensko – Švédsko 2:6 (Zlín – Pragobanka Cup, 1. 9. 1994) – góly SR: Daňo, Ľ. Kolník
Slovensko – Vikingovia Švédska 2:3 (Rouen, 11. 2. 1995) – góly SR: Jánoš, Ľ. Kolník
Slovensko – Švédsko 5:3 (Zlín – Pragobanka Cup, 31. 8. 1995) – góly SR: Daňo. Šatan, Bondra, Plavucha, R. Pucher
Slovensko – Švédsko 1:2 (Oslo – MS, 7. 5. 1999) – gól SR: Cíger
Slovensko – Švédsko 2:2 (Västeras – prípravný, 25. 4. 2000) – góly SR: Podhradský, Pardavý
Slovensko – Švédsko 2:4 (Bratislava – prípravný, 3. 4. 2001) – góly SR: Kuľha, Hecl
Slovensko – Švédsko 2:4 (Nitra – prípravný, 5. 4. 2001) – góly SR: Richard Pavlikovský, Sabol
Slovensko – Švédsko 3:4 (Gävle – prípravný, 26. 4. 2001) – góly SR: Richard Pavlikovský, Zedník, Marián Hossa
Slovensko – Švédsko 1:3 (Kolín nad Rýnom – MS, 5. 5. 2001) – gól SR: Zedník
Slovensko – Švédsko 2:4 (Martin – prípravný, 3. 4. 2002) – góly SR: Uram, Andrašovský
Slovensko – Švédsko 1:3 (Nitra – prípravný, 5. 4. 2002) – gól SR: Uram
Slovensko – Švédsko 2:1 (Göteborg – MS, 2. 5. 2002) – góly SR: Šatan, Milo
Slovensko – Švédsko 3:2 po sam. nájazdoch (Göteborg – MS /semifinále/, 9. 5. 2002) – góly SR: Országh, Šatan, Pálffy (rozhodujúci sam. nájazd)
Slovensko – Švédsko 3:1 (Moskva – Baltica Cup, 20. 12. 2002) – góly SR: Hanzal, Richard Pavlikovský, M. Hlinka
Slovensko – Švédsko 2:3 (Göteborg – prípravný, 23. 4. 2003) – góly SR: Cíger, Kapuš
Slovensko – Švédsko 1:4 (Helsinki – MS /semifinále/, 9. 5. 2003) – gól SR: Bondra
Slovensko – Švédsko 0:0 (Ostrava – MS, 4. 5. 2004)
Slovensko – Švédsko 0:2 (Bratislava, príprava na SP, 22.8.2004)
Slovensko – Švédsko 2:5 (Jönköping – prípravný, 19.4.2005) – góly SR: Lintner, J. Štefanka
Slovensko – Švédsko 0:3 (Trenčín – prípravný, 27.4.2005)
Slovensko – Švédsko 0:4 (Timra – prípravný, 9.2.2006)
Slovensko – Švédsko 3:0 (Turín – ZOH, základná skupina, 21.2.2006) – góly SR: Bondra, Marián Hossa, Suchý
Slovensko – Švédsko 5:2 (Riga – MS, 14. 5. 2006) – góly SR: Marián Hossa, Cibák, Vydarený, Marcel Hossa, Kollár
Slovensko – Švédsko 4:7 (Moskva – MS, 9. 5. 2007) – góly SR: Marián Hossa, Kapuš, Radivojevič, Kukumberg
Slovensko – Švédsko 5:1 (Västeras – prípravný, 5. 2. 2008) – góly SR: Skladaný, Marcel Haščák, Surový, Čiernik, Fabuš
Slovensko – Švédsko 4:3 (Vancouver – ZOH, štvrťfinále, 24.2.2010) – góly SR: Gáborík, Sekera, Demitra,
Kopecký
Slovensko – Švédsko 2:5 (Košice – prípravný, 13. 4. 2011) – góly: SR: Sersen, Surový
Slovensko – Švédsko 5:1 (Košice – prípravný, 15. 4. 2011) – góly SR: Stümpel, Baranka, Pánik, Dravecký, J. Mikúš