Slovenského kňaza by mohli blahorečiť, prípad rieši Vatikán

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ježiš, kríž, náboženstvo, viera, veriaci, modlitba
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 9. júna (WEBNOVINY) – Možným blahorečením slovenského katolíckeho kňaza a saleziána Titusa Zemana sa už zaoberá Vatikán. Ako povedal v utorok pre agentúru SITA salezián Rastislav Hamráček, v pondelok materiály o mučeníctve Zemana odovzdali na vatikánskej Kongregácii pre kauzy svätých.

Odovzdaný materiál podľa Hamráčka zahŕňa všetok kriticky a do hĺbky spracovaný materiál dôkazov, dokumentov a svedectiev o mučeníctve Božieho služobníka. Obsahom sú krátke predstavenie, teologická časť, v ktorej je dokazované, že podstúpil mučeníctvo a svedecké a dokumentačné dôkazy. Materiály budú skúmať teológovia Kongregácie pre kauzy svätých.

Organizoval tajné výpravy do Turína

Titus Zeman sa narodil v kresťanskej rodine 4. januára 1915 vo Vajnoroch pri Bratislave. Po absolvovaní noviciátu 6. augusta 1932 zložil svoje rehoľné sľuby a stal sa saleziánom. V Turíne dosiahol 23. júna 1940 métu kňazstva.

Keď československý komunistický režim v apríli 1950 zakázal rehole a začal deportovať zasvätených do koncentračných táborov, Titus organizoval tajné výpravy do Turína, aby umožnil mladým saleziánom dokončiť štúdiá a stať sa kňazmi.

Nazvali ho vlastizradcom

Uskutočnil dve výpravy pre vyše 60 mladých saleziánov. Pri tretej výprave Zemana spolu s účastníkmi výpravy zatkli. Podstúpil tvrdé vyšetrovanie, počas ktorého bol označený ako vlastizradca a vatikánsky špión, a hrozil mu trest smrti.

S prihliadnutím na niektoré poľahčujúce okolnosti bol 22. februára 1952 odsúdený na 25-ročný trest. Zeman vyšiel z väzenia po 12 rokoch 10. marca 1964. Nenapraviteľne poznačený podstúpeným utrpením vo väzení zomrel po piatich rokoch 8. januára 1969 s povesťou mučeníka a svätca.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Titus Zeman