Slovenský inštitút v Berlíne sa až do 11. apríla 2011 premení na príťažlivý výtvarný svet, v ktorom vládne textil. Nie však textil tak, ako ho poznáme, ale vo svojej umeleckej podobe, v ktorom svoju úžitkovú a dekoratívnu funkciu posúva smerom k silnému umeleckému výrazu. Je to výstava s názvom Arttex – umenie textilu, ktorá v kurátorskej koncepcii Ľudovíta Petránskeho ponúka výber z tvorby členov Klubu textilných výtvarníkov Arttex. Cieľom občianskeho združenia Arttex v Bratislave, ktoré na vernisáži v galérii Slovenského inštitútu zastupovala autorka Renáta Rehorovská, je zachovanie výnimočnej technológie technického výtvarníctva na našom území a propagácia netkaných tapisérií doma a v zahraničí.
Tvorba členov združenia Arttex je neklamným prejavom toho, že textil má nielen stále svoje opodstatnenie, ale aj ďalší potenciál svojich možností. Ako potvrdzuje aj samotná výstava, technika textilu nie je len klasická tapiséria s dekoratívnymi motívmi, ale aj svieža maľba prostredníctvom farebných nití, či dokonca inštalácia alebo koncept, ktorému nechýba nápad, ale i príťažlivý humor. Je to ambícia výtvarnej disciplíny prekročiť svoj tradičný pôdorys a vybrať sa smerom k hľadaniu nových výrazových i obsahových možností.
Expozícia, ktorú si ako prvý prezrel veľvyslanec Slovenskej republiky v NSR Igor Slobodník, je jedinečnou príležitosťou na prezentáciu unikátnej a viacerými patentmi chránenej technológie z bývalého Československa. Ašpiráciou vybranej kolekcie je aj nadviazanie kontaktov s výtvarnou scénou v Nemecku a otvorenie dialógu medzi výtvarníkmi, ktorí pracujú s textilom.