Slovenské strojárske podniky začali v prvom polroku tohto roku pociťovať spomaľovanie ekonomiky.
Signály registruje aj ministerstvo
Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol generálny sekretár Zväzu strojárskeho priemyslu SR Michal Križan, spoločnosti už avizujú pokles objednávok. „Podniky zatiaľ sledujú situáciu v okolitých štátoch a hlavne v Nemecku s cieľom minimalizovať jej dosahy,“ konštatoval Križan.
Ministerstvo hospodárstva chce Slovensko pripraviť na ekonomickú krízu, zriadilo pracovnú skupinu
Vážne signály postupného ochladzovania ekonomiky registruje aj Ministerstvo hospodárstva SR. Aby bolo Slovensko pripravené na prípadné krízové scenáre, zriadil rezort pracovnú skupinu, ktorá diskutuje o rôznych riešeniach vo viacerých oblastiach. Rokovanie s predstaviteľmi najdôležitejších podnikov slovenského priemyslu avizoval na september aj premiér Peter Pellegrini.
Strojárske firmy sa vyjadrili aj k snahe o ďalšie navýšenie minimálnej mzdy. V zvyšovaní samotnej minimálnej mzdy pritom zväz väčší problém nevidí, prekáža mu však spôsob, miera, ako aj dynamika zvyšovania.
Najviac zarába štátna pokladnica
A najmä fakt, že zo stanovenej číselnej hodnoty minimálnej mzdy sa odvodzujú v zmysle Zákonníka práce ďalšie hodnoty, ako napríklad mzda podľa stupňa náročnosti či minimálna hodinová mzda.
Pre chemické firmy na Slovensku sa začína nepriaznivé obdobie, tržby ovplyvnilo aj spomalenie ekonomiky
„Tieto dva fakty stačia na to, aby napríklad ekonomicky slabší zamestnávatelia – a v mnohých prípadoch aj štát – buď preradili vykonávanú prácu do nižšieho stupňa náročnosti alebo znížili úväzok,“ myslí si Križan.
Generálny sekretár Zväzu strojárskeho priemyslu SR zároveň dodal, že na zvyšovaní minimálnej mzdy zarába najviac štátna pokladnica. Strojári trvajú na názore, že ak by vláda naozaj chcela zabezpečiť vyšší príjem zamestnancov, mohla by bez ďalšieho zaťaženia zamestnávateľov znížiť odvodové aj daňové zaťaženie zamestnancov.