Ministerstvo hospodárstva chce Slovensko pripraviť na ekonomickú krízu, zriadilo pracovnú skupinu

Peter Žiga
Exminister hospodárstva Peter Žiga Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

Ministerstvo hospodárstva SR už dlhší čas registruje vážne signály postupného ochladzovania ekonomiky. Aby bolo podľa neho Slovensko pripravené na prípadné krízové scenáre, zriadil rezort pracovnú skupinu, ktorá diskutuje o rôznych riešeniach vo viacerých oblastiach.

„Rokovania tejto skupiny, ktorej členmi sú aj predstavitelia priemyslu a sociálni partneri, bude pokračovať v septembri,“ informoval hovorca ministerstva Maroš Stano.

Aktuálny vývoj ekonomiky

Zároveň pripomenul, že rokovanie s predstaviteľmi najdôležitejších podnikov slovenského priemyslu za účasti príslušných ministrov avizoval na september aj premiér Peter Pellegrini.

„Prvoradým cieľom vlády a rezortu hospodárstva je, aby bol priemysel, podnikateľský sektor a štát pripravený reagovať na aktuálny vývoj ekonomiky,“ skonštatoval Stano.

Viaceré slovenské spoločnosti pritom upozorňujú na problémy vo svojom podnikaní. Duslo Šaľa v tejto súvislosti informovalo o zastavení všetkých rozvojových investícií, Železiarne Podbrezová vyzvali vládu, aby vytvorila podmienky na podporu investícií, inak o ne Slovensko môže prísť.

Zvyšujúce sa náklady na pracovnú silu

Či sa v tejto oblasti nejaké opatrenia plánujú, ministerstvo hospodárstva neprezradilo. Podniky sa zároveň sťažujú aj na zvyšujúce sa náklady na pracovnú silu či vysoké ceny elektrickej energie.

Kritike sa nevyhli ani plánované legislatívne zmeny. Tie môžu podľa niektorých firiem ohroziť slovenskú ekonomiku ešte pred vypuknutím ekonomickej krízy.

Zväz automobilového priemyslu SR napríklad poukázal na dva poslanecké návrhy, ktorými sa má zaviesť automatické zvyšovanie minimálnej mzdy podľa rastu priemernej mzdy a zvýšiť rozsah dovolenky pre mladých rodičov do 33 rokov zo štyroch na päť týždňov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Maroš StanoPeter Pellegrini