Slovenské a české osobnosti, ktoré opustili svet v roku 2010

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Smoljak
Foto: SITA//TLD-Richard Gerény

BRATISLAVA 30. decembra (WEBNOVINY) – V roku 2010 navždy odišlo viacero významných českých a slovenských osobností kultúrneho, spoločenského či vedeckého života.

V máji obe krajiny šokovalo úmrtie 45-ročného českého speváka Petra Muka. V júni po dlhšej chorobe skonal herec, scenárista, režisér a divadelný autor Ladislav Smoljak, a ešte v tom istom mesiaci vo veku 52 rokov zomrel herec Vladimír Dlouhý, ktorý prehral svoj boj s rakovinu. September priniesol úmrtie len 25-ročného speváka skupiny The Bridgeheads Tomáša dAsKa. V novembri vo veku 85 rokov zomrel známy český sexuológ, psychiater, gynekológ a zakladateľ Linky dôvery Miroslav Plzák a svet opustil aj slovenský spisovateľ, básnik, prozaik, dramatik, scenárista, autor literatúry pre deti a mládež Milan Ferko. V decembri boj s rakovinou prehrala 51-ročná cvičiteľka a propagátorka zdravého životného štýlu Edita Sipeky a o dva dni neskôr aj 83-ročný herec Ivan Krivosudský.

FEBRUÁR

22. februára – Vo veku 75 rokov zomrela česká spisovateľka a novinárka Zdena Frýbová, ktorá písala aj pod menom Zdena Redlová. Skonala na následky dlhodobej ťažkej choroby. Známa bola humoristickým príbehom Robin (1983) o výchove malého šteniatka. Po tejto knihe pomenovala svoju nadáciu zameranú na podporu ochrany zvierat, najmä psov, mačiek a koní.

27. februára – Medzinárodne uznávaná historička, teoretička fotografie Anna Fárová zomrela po ťažkej chorobe ako 81-ročná. Aj jej zásluhou sa o fotografii začalo písať ako o vysokom umení. Bola tiež signatárkou Charty 77.

MAREC

1. marca – Skonala dramaturgička a dlhoročná scenáristka Českej televízie Jarmila Turnovská. Okrem iného sa podpísala pod scenár k televíznemu seriálu Kamarádi (1971), ktorého námet neskôr spracovala do knižnej podoby.

29. marca – Ako 82-ročný svet opustil významný literárny vedec Zdeněk Pešat, ktorý bol prvým ponovembrovým riaditeľom Ústavu pro českou literatúru Akademie věd v Českej republike.

APRÍL

8. apríla – Vo veku nedožitých 75 rokov zomrel významný slovenský kardiológ, profesor a zakladateľ programu transplantácie srdca Juraj Fabián. Bol priekopníkom mnohých liečebných a diagnostických postupov koronárnej choroby srdca. Bol tiež zakladajúcim členom Founding Fellow Európskej kardiologickej spoločnosti (1988), čestným členom Československej a Slovenskej kardiologickej spoločnosti ako aj ďalších odborných spoločností doma i v zahraničí. V roku 2009 mu Slovenská lekárska spoločnosť udelila svoju najvyššiu poctu – Čestnú plaketu T. R. Niederlanda za celoživotné dielo.

12. apríla – Zomrela česká fotografka a výtvarníčka Běla Kolářová, ktorá sa dožila 87 rokov. Vo fotografovaní bola známa experimentovaním. Patrila k priekopníčkam českého neokonštruktivizmu a minimalizmu. Bola manželkou básnika a výtvarníka Jiřího Kolářa.

23. apríla – Vo veku 49 rokov skonal český prozaik, publicista a prekladateľ Jan Balabán, známy najmä vďaka súboru poviedok Možná že odcházíme (2004).

MÁJ

24. mája – Vo veku 45 rokov zomrel populárny český spevák, skladateľ, textár, hudobník a muzikálový herec Petr Muk. Stalo sa tak len niekoľko dní po tom, čo mu vyšiel nový album s názvom V bludišti dnů.
Petr muk
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Niekoľkonásobný strieborný a bronzový český Slávik, ktorý sa niekoľkokrát liečil z depresií, len krátko pred svojím úmrtím vyhlásil, že sa chystá na koncert Billyho Idola, ktorý sa uskutočnil 27. júna v Prahe. Podľa policajného vyšetrovania bola jeho smrť nešťastná náhoda.

JÚN

6. júna – Vo veku 78 rokov skonal po dlhšej chorobe český herec, scenárista, režisér a divadelný autor Ladislav Smoljak. Spoločne so Zdeňkom Svěrákom založil v roku 1966 legendárne Divadlo Járy Cimrmana. Okrem toho pôsobil aj vo vlastnom divadle Studio Láďa, pre ktoré napísal niekoľko hier. Svoju prvú filmovú rolu stvárnil v roku 1968 v snímke Zločin v šantánu. Po nej nasledovali filmy Pane, vy jste vdova! (1970), Homolka a tobolka (1972), Jáchyme, hoď ho do stroje (1974), Marečku, podejte mi pero (1976), Kulový blesk (1978), Vrchní, prchni! (1980), Kolja (1996) alebo Vratné lahve (2006). Spolu so Zdeňkom Svěrákom sa podieľal na scenároch snímok ako napríklad Jáchyme, hoď ho do stroje, Marečku, podejte mi pero, Na samotě u lesa (1976) alebo legendárneho cimrmanovského filmu Jára Cimrman ležící, spící (1983). Ako režisér pracoval napríklad na snímkach Jára Cimrman ležící, spící alebo Vrchní, prchni!.

20. júna – Vo veku 52 rokov zomrel v pražskej nemocnici na Karlovom námestí herec Vladimír Dlouhý, ktorý prehral svoj boj s rakovinou. Bol známy z účinkovania v snímkach ako Hop – a je tu lidoop (1997), S čerty nejsou žerty (1984), Láska z pasáže (1984), Nejistá sezóna (1987) či zo seriálov Arabela (1979) a Sanitka (1984).

JÚL

1. júla – Český divadelný a filmový herec Václav Babka, známy ako Franta Lampa z filmu Všichni dobří rodáci (1968), zomrel vo veku nedožitých 83 rokov. Zahral si napríklad vo filmoch Karla Zemana Vynález zkázy (1958) či Ukradená vzducholoď (1966). Nezabudnuteľnú úlohu stvárnil v komediálnej dráme Všichni dobří rodáci Vojtěcha Jasného. Práve tento režisér si ho často vyberal do svojich filmov ako predstaviteľa svojráznych dedinských mužov. Václav Babka rád spomínal na Jasného film Až přijde kocour (1963), v ktorom si zahral s Janom Werichom, Emíliou Vášáryovou, Vlastimilom Brodským, Vladimírom Menšíkom či Jiřinou Bohdalovou. Hral aj v ďalších Jasného snímkach: Touha (1958), Přežil jsem svou smrt (1960) a Procesí k panence (1961). Spolupracoval tiež s Evaldom Schormom, s ktorým nakrútil snímky Den sedmý – osmá noc (1969) a Psi a lidé (1971), ale aj s Dušanom Hanákom vo filmoch Ružové sny (1976), Ja milujem, ty miluješ (1980).

3. júla – Režisér, pedagóg a pracovník Slovenskej televízie Igor Ciel skonal po dlhej chorobe vo veku 79 rokov. Režijne sa podieľal na vzniku 146 titulov – inscenácií, televíznych filmov, seriálov, ktoré sa uchovali v archíve Slovenskej televízie. V pamäti divákov sa najviac zapísali seriály s historickou tematikou ako Parížski mohykáni (1971), Vivat Beňovský (1975), Louis Pasteur (1977) či Barbora Rösselová (1979).

6. júla – Vo veku nedožitých 85 rokov zomrela popredná autorka kníh pre deti a mládež Eleonóra Gašparová, okrem iného autorka literárnej predlohy úspešného filmu Fontána pre Zuzanu (1985).

AUGUST

7. augusta – Český divadelný a filmový herec Josef Šebek, známy zo snímok Dům Na poříčí (1976), Schůzka se stíny (1982) či seriálu Bylo nás pět (1994), zomrel vo veku 69 rokov.

17. augusta – Významný český spisovateľ a prekladateľ Ludvík Kundera zomrel po krátkej chorobe vo veku 90 rokov. Počas života získal cenu Jaroslava Seiferta, štátne vyznamenanie Za zásluhy o štát v oblasti kultúry a umenia a ďalšie ocenenia. Bol známy aj ako dramatik, editor diela Františka Halasa a prekladateľ nemeckej literatúry. Spisovateľ, bratranec Milana Kunderu, bol jedným zo zakladateľov surrealistickej skupiny Ra.

SEPTEMBER

1. septembra – Vo veku 53 rokov náhle zomrel český filmový dramaturg a producent Pavel Melounek. V roku 1995 bol jedným zo zakladateľov spoločnosti Whisconti, ktorá sa okrem iného venovala i produkcii celovečerných filmov. K ich najväčším úspechom patrila tínedžerská komédia Snowboarďáci (2004). Melounek sa ako producent podpísal aj pod filmy Mrtvej brouk (1998), Z pekla štěstí (1999), Zdravý nemocný Vlastimilený Brodský (1999), Početí mého mladšího bratra (2000), Začátek světa (2000) alebo Z pekla štěstí 2 (2001).

16. septembra – Vo svojom pražskom byte spáchal samovraždu 63-ročný herec a bývalý český minister kultúry Martin Štěpánek.

27. septembra – Spevák skupiny The Bridgeheads Tomáš dAsK, ktorý mal vážne zdravotné problémy, skonal vo veku 25 rokov na následky pádu z piateho medziposchodia.

OKTÓBER

13. októbra – Vo veku nedožitých 69 rokov zomrel na infarkt Jiří Křižan, scenárista filmov ako Je třeba zabít Sekala (1997) či Signum laudis (1980), bol tiež spoluautorom petície Niekoľko viet z roku 1989.

NOVEMBER

4. novembra – Boj so zákerným onkologickým ochorením prehrala česká poetka a prekladateľka Viola Fischerová.

13. novembra – Vo veku 85 rokov zomrel v jeho pražskom byte známy český sexuológ, psychiater, gynekológ a zakladateľ Linky dôvery Miroslav Plzák, autor viac ako 70 odborných publikácií na tému partnerských vzťahov a manželského spolužitia.

19. novembra – Režisér filmov ako napríklad Citová výchova jednej Dáše (1980) alebo Na konci diaľnice (1982) Ján Zeman skonal vo veku 66 rokov. V posledných rokoch svojho života sa venoval predovšetkým réžii slovenského znenia zahraničných programov, za prácu na seriáli Sopranovci (1999 – 2007) získal Zlatú slučku v kategórii najlepšie nadabovaný seriál.

26. novembra – Svet opustil spisovateľ, básnik, prozaik, dramatik, scenárista, autor literatúry pre deti a mládež, člen a niekdajší predseda Spolku slovenských spisovateľov, ako aj významný občiansky aktivista Milan Ferko. Bol redaktorom denníka Smena a týždenníka, Kultúrny život, šéfredaktorom mesačníka Mladá tvorba a Slovenských pohľadov, redaktorom Vydavateľstva Slovenských spisovateľ a po roku 1976 profesionálnym spisovateľom. Od 1993 pôsobil ako šéfredaktor Slovenských pohľadov, neskôr ako sekčný šéf na Ministerstve kultúry SR. Od roku 1998 pracoval ako slobodný spisovateľ. Z všestrannej literárnej tvorby Milana Ferka vyniká najmä rad diel historickej beletrie a drámy, ktoré majú európske literárne i myšlienkové parametre a získali si veľký záujem čitateľov doma i v

DECEMBER

Sipeky
Foto: www.infoklub.sk

2. decembra – Ako 51-ročná zomrela cvičiteľka Edita Sipeky, ktorá trpela na rakovinu. Bola autorkou kníh venujúcich sa životnému štýlu a zdravému chudnutiu, debutovala v roku 2002 knihou Vysoká škola chudnutia, neskôr ženám radila v publikáciách Moje báječné ženy (2004), Denník študentky vysokej školy chudnutia (2003), Leháro (2006) a Kam sa podel Adonis (2009).

4. decembra – Svoj boj s rakovinou pažeráka vo veku 83 rokov prehral slovenský herec Ivan Krivosudský. Chorobu mu diagnostikovali v máji. Herec sa predstavil vo filmoch ako Lazy sa pohli (1951), Štvorylka (1955), Štyridsaťštyri (1957), Pieseň o sivom holubovi (1961), Majster kat (1966), Ľalie poľné (1972), Kto odchádza v daždi (1974), Červené víno (1976) či Soľ nad zlato (1982).

20. decembra – Vo veku 54 rokov zomrela česká herečka Alena Ambrová, ktorá si zahrala napríklad v slávnej komédii Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992). Rodáčka z Brna podľahla krátkej a vážnej chorobe, na Štedrý deň by sa dožila 55 rokov.

Česť ich pamiatke.

Zdroj: archív agentúry SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ladislav SmoljakVladimír Dlouhý