Slovenská ekonomika aj napriek stagnácii nemeckej ekonomiky bude v tomto roku rásť takmer 2 % tempom (1,9 %). Rásť budú reálne príjmy domácností a stabilný zostane aj trh práce s očakávanou historicky najnižšou nezamestnanosťou.
Vyplýva to z najnovšej makroekonomickej prognózy Inštitútu finančnej politiky (IFP), ktorú zverejnilo Ministerstvo financií SR (MF SR).
Potiahne to Plán obnovy
Predchádzajúci odhad na rok 2025 síce predpokladal rast HDP na úrovni 2,2 %, ale vzhľadom na vývoj v eurozóne je aj 1,9 % odhad na rok 2025 zatiaľ relatívne priaznivý. Ministerstvo financií však zároveň upozorňuje na riziká, ktoré môže priniesť naštrbenie vzťahov na globálnom trhu a to aj v dôsledku možného zavedenia ciel zo strany USA voči EÚ.
Z najnovšej makroekonomickej prognózy tiež vyplýva, že slovenskú ekonomiku budú v najbližšom období ťahať najmä investície z Plánu obnovy a odolnosti. Slovenský export sa v porovnaní s minulým rokom zrýchli, avšak zahraničný obchod bude naďalej brzdiť stagnácia v Nemecku a obmedzený dopyt priemyslu v celej eurozóne.
Obchodná komora zdôrazňuje potrebu reformy hospodárskej politiky, vyzýva tiež na aktívnejší prístup v rámci Únie
Pôvodný odhad vývoja cien počítal s rastom inflácie v roku 2025 na úrovni 5,4 %. Najnovšia prognóza však tento odhad upravuje smerom nadol. Vládou schválená energopomoc by mala infláciu v roku 2025 stlačiť na 3,7 %.
Dopady obchodnej vojny
Makroprognóza prvýkrát vyčísľuje aj ekonomické dopady v prípade vyostrenia obchodných vzťahov medzi USA, EÚ a Čínou. Prípadné zavedenie ciel zo strany USA by mohlo znížiť výkon slovenskej ekonomiky až o 0,5 %. V roku 2024 totiž Slovenská republika do Spojených štátov vyviezla tovary za 4,8 miliardy eur.
Podiel nášho exportu do USA je najvyšší spomedzi krajín V4 – predstavuje 4,1 % z celkového objemu. Až 90 % tohto exportu tvoria stroje a dopravné prostriedky, najmä automobily a ich komponenty. Na vzájomný obchod s USA je u nás naviazaných približne 70 tisíc pracovných miest.