Slovákov v Tripolise evakuujú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Libya
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 23. februára (WEBNOVINY) – Z Líbye chce pred nepokojmi ujsť šestnásť Slovákov. Všetci už majú zabezpečené miesta na evakuáciu z krajiny, dvaja sú už na letisku v Tripolise.

Najnovšie informácie agentúre SITA poskytol hovorca rezortu diplomacie Ľuboš Schwarzbacher. „Podľa posledných a najaktuálnejších informácií je v Líbyi 16 slovenských občanov, ktorí nás požiadali o pomoc pri opustení krajiny. Úspešne sa nám podarilo zabezpečiť im miesta v lietadlách, prípadne trajektoch našich partnerov. V týchto chvíľach sa už dvaja naši občania nachádzajú na letisku v Tripolise, odkiaľ by mali v priebehu dnešného dňa odletieť na palube ukrajinského lietadla do bezpečia, presnejšie do Kyjeva,“ povedal pre SITA Schwarzbacher.

Podľa posledných informácií eviduje MZV SR v Líbyi 50 slovenských občanov. Je medzi nimi 17 detí, povedal Schwarzbacher. „V súvislosti s násilne potláčanými demonštráciami a zhoršenou bezpečnostnou situáciou v Líbyi odporúčame slovenským občanom, aby do krajiny necestovali. Slovenskí občania, ktorí sú v krajine, by mali venovať zvýšenú pozornosť vývoju situácie v mieste pobytu a vyhýbať sa demonštráciám,“ varuje slovenská diplomacia. V prípade potreby sa môžu Slováci obrátiť na slovenské veľvyslanectvo v Tripolise na číslach +218 21 4781388, +218 91 218 5248, prípadne +88 216 3000 3092 alebo na stredisko pre pomoc a služby občanom na čísle +4212 5978 5978.

Vo väčšine veľkých miest v Líbyi bol už nastolený pokoj a poriadok. V utorok večer to vyhlásil predseda líbyjského parlamentu Mohamed Zwei s tým, že bezpečnostné sily a armáda opäť zaujali svoje pozície. Dodal, že vláda zriadila komisiu, ktorá má vyšetriť osemdňové protesty proti prezidentovi Muammarovi Kaddáfímu. Kaddáfí v utorok v prejave odsúdil všetkých demonštrantov protestujúcich proti jeho 41 rokov trvajúcemu režimu a vyzval ozbrojené zložky, aby povstanie potlačili. Kaddáfí zároveň odmietol dohady o tom, že plánuje rezignovať z čela krajiny a vyhlásil, že je pripravený „zomrieť ako martýr“ a „bojovať až do poslednej kvapky krvi“.

Počet obetí niekoľko dní trvajúcich nepokojov sa nedá overiť, ľudskoprávne organizácie ich však odhadujú na stovky. Režim v utorok prvýkrát zverejnil oficiálny počet obetí nepokojov, ktoré si údajne vyžiadali životy 300 ľudí. Medzinárodná federácia pre ľudské práva odhadla počet mŕtvych na 300 až 400. Bezpečnostná rada OSN v utorok ostro odsúdila zásahy proti demonštrantom a vyzvala na okamžité zastavenie násilia.

Pri evakuácii cudzincov bude pomáhať Európska komisia

Európska únia je pripravená v nasledujúcich hodinách a dňoch evakuovať tisíce Európanov, ktorí uviazli v Líbyi. V stredu to vyhlásil hovorca Európskej komisie (EK) Olivier Bailly. Podľa odhadov sa v severoafrickej krajine momentálne nachádza okolo 10-tisíc európskych občanov. Komisia by mala jednotlivým členským štátom EÚ pomáhať prostredníctvom svojho Monitorovacieho a informačného centra (MIC), ktoré zriadila v rámci spoločného mechanizmu civilnej ochrany.
Tripolis
Foto: SITA/AP

Podľa Baillyho môžu časť evakuovaných osôb prepraviť po mori.

Francúzska dopravná spoločnosť CMA-CGM však medzitým informovala, že Líbyjské úrady v súvislosti s protivládnymi protestmi uzavreli všetky prístavy a terminály. Jednotlivé európske štáty stále pokračujú v odsune svojich občanov pomocou vyslaných lietadiel.

Dopravu po mori využilo napríklad Turecko, ktoré doteraz stihlo evakuovať vyše 5000 osôb. Ako vyhlásil turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu, Ankaru oslovilo 21 krajín, ktoré ju žiadajú o umožnenie presunu svojich občanov cez turecké územie. Tlačová agentúra Anadolu medzitým uviedla, že 160 tureckých pracovníkov v utorok z Líbye dočasne previezli na tuniský ostrov Džerba.

Odtiaľ by ich mali v stredu letecky dopraviť do Turecka. Hromadný odsun do bezpečia plánujú aj viaceré ázijské krajiny, z ktorých pochádzajú desaťtisíce ľudí pracujúcich v severoafrickej krajine. Odhaduje sa, že v Líbyi pôsobí okolo 25-tisíc Turkov, 60-tisíc Bangladéšanov, 30-tisíc Filipíncov, 23-tisíc Thajčanov, 18-tisíc Indov a 15-tisíc Číňanov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ahmet Davutoglu