BRATISLAVA 22. januára (WEBNOVINY) – Slováci považujú za najväčší problém našej krajiny nezamestnanosť, znepokojuje viac ako dve tretiny ľudí. Za svoj osobný problém, ktorému musia čeliť, ju ale označilo len 15 percent občanov. Novinárom to dnes povedali predstavitelia Európskej komisie na Slovensku, ktorí prezentovali prieskum Eurobarometer. Za ďalšie problémy krajiny ľudia označili ekonomickú situáciu, kriminalitu a rastúce ceny. Medzi problémy, ktorým ľudia musia čeliť osobne, zaradili aj systém zdravotnej starostlivosti.
Stav nezamestnanosti považujú naši občania za výrazne negatívny a pesimistický. Až 43 percent ho označilo za veľmi zlý, takmer polovica za zlý a iba sedem percent za dobrý. Podľa posledných údajov sa miera evidovanej nezamestnanosti ku koncu minulého roka medziročne zvýšila o 0,26 percentuálneho bodu na 12,66 percenta. Ide o najvyššiu mieru evidovanej nezamestnanosti od marca 2005. Úrady práce ku koncu decembra evidovali 335 490 nezamestnaných, oproti novembra to znamená nárast o 6 857 osôb.
Slováci podľa prieskumu stále vo vysokej miere dôverujú Európskej únii (EÚ). Na jeseň, kedy prieskum pripravili, jej dôverovalo 71 percent ľudí, čo je najviac v rámci celej EÚ. Prvenstvo patrí našej krajine aj v dôvere europarlamentu (71 percent). Osem z desiatich ľudí si myslí, že z členstva v únii máme prospech a výhody. Slovenskej vláde a parlamentu dôveruje len niečo vyše tretina ľudí, najmenej ľudia veria súdnemu a právnemu systému. Sedem z desiatich občanov si myslí, že euro zmiernilo dopady krízy.
Z prieskumu vyplynulo, že máme vysokú dôveru k médiám, ktoré čelia kritike súčasnej vlády. Rozhlasu dôveruje až 75 percent ľudí, televízii o jeden percentuálny bod menej a tlači viac ako polovica Slovákov. Vo všetkých prípadoch ide o vyššie čísla ako je priemer únie. Prioritou EÚ by mala byť podľa našich občanov podpora malých a stredne veľkých podnikov a podpora nezamestnaných. Ide o pomoc, ktorá súvisí s prekonaním finančnej a ekonomickej krízy.
Prieskum sa u nás uskutočnil po jedenásty krát. Zisťoval nálady občanov v piatich oblastiach od 30. októbra do 15. novembra na vzorke 1 040 respondentov.
SITA