Priemerný vek dožitia Slovákov sa za poslednú dekádu zvýšil o 2,5 roka, keď sa muži dožívajú 73,8 roka a ženy o 7 rokov viac. V tlačovej správe na to upozornil projektový manažér investičnej spoločnosti Across Private Investments Vladimír Klimeš. Podľa neho ide o dobrú správu pre ľudí, avšak nepriaznivú správu pre priebežný dôchodkový systém na Slovensku.
Nepriaznivý demografický vývoj
„Mení sa pomer ľudí v produktívnom veku k celkovému počtu dôchodcov. Starnutie populácie a predlžovanie poberania dávok v starobe výrazne zvyšuje tlak na štátnu kasu,“ tvrdí. Priemerný vek dožitia na Slovensku pritom podľa neho patrí k najnižším v Európskej únii a Slováci sú v tomto ukazovateli poslední z Visegrádskej štvorky .
Naviazanie minimálneho dôchodku na priemernú mzdu je kozmetické opatrenie, tvrdí analytik
Demografický vývoj na Slovensku prejde v nasledujúcich dekádach najnepriaznivejším vývojom v celej Európskej únii, tvrdí Klimeš. Potvrdzujú to podľa neho posledné analýzy Medzinárodného menového fondu, Eurostatu i Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.
„Počnúc dnešnými štyridsiatnikmi bude týmto vývojom zasiahnutá celá populácia. Okolo roku 2040 budú na jedného dôchodcu pracovať sotva dvaja ľudia v aktívnom veku, čo bude mať výrazné dopady na výšku dôchodkov,“ upozorňuje Klimeš.
Boj so zdravotnými problémami
V súčasnosti podľa neho predstavujú penzie zhruba 45 % posledného príjmu, o 20 rokov to bude už len 30 %, pravdepodobne aj menej. „Tento fakt by mal byť dostatočným varovným signálom, aby sa mladí ľudia vážne zamysleli nad životom v seniorskom veku,“ povedal.
Dôchodcovia nemôžu dostávať 278 eur, Dankova SNS chce zmeniť celý dôchodkový systém
Podľa projektového manažéra Across Private Investments sa Slováci v zdraví dožívajú len 57 rokov. Tieto fakty hovoria o kvalite nášho života, najmä v dôchodku.
„Ak sa nad tým zamyslíme, dostaneme sa k neúprosnej rovnici. Postupne sa síce náš život predlžuje, ale väčšina z nás zápasí, a pravdepodobne v dôchodkovom veku aj bude zápasiť, so zdravotnými problémami,“ uviedol Klimeš.