Slováci sa cítia byť občanmi Únie viac ako ostatní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Európska únia
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 22. februára (WEBNOVINY) – Slováci sa cítia byť občanmi Európskej únie (EÚ) viac ako obyvatelia iných štátov EÚ.

Občanom EÚ sa určite alebo do istej miery cíti byť 71 percent občanov Slovenska, v európskej „dvadsaťsedmičke“ sa takto cíti 63 percent občanov, v susednej Českej republike 54 percent občanov. Naopak, väčšina občanov Veľkej Británie (51 percent) sa necíti byť občanmi EÚ.

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky Eurobarometer, ktorý sa uskutočnil v rámci 27 členských krajín EÚ a šiestich kandidátskych krajín (Chorvátsko, Čierna Hora, Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko, Srbsko, Island a Turecko) od 3. do 18. novembra 2012.

Väčšina Slovákov pozná svoje práva

Na Slovensku prieskum uskutočnila spoločnosť TNS Slovakia na vzorke tisíc respondentov. Výsledky prieskumu v piatok prezentovali na Zastúpení Európskej komisie (EK) v SR.

Väčšina Slovákov (52 percent) je presvedčených, že pozná svoje práva ako občana EÚ. V európskom priemere je to menšina, iba 45 percent občanov, v Česku dokonca iba 40 percent. Až 76 percent slovenských občanov by chcelo vedieť viac o svojich právach ako občana EÚ, v európskom priemere takýto záujem prejavuje 62 percent občanov.

„Občianstvo EÚ oslavuje tento rok svoje 20. narodeniny. Bolo zavedené Maastrichtskou zmluvou v roku 1993 a dopĺňa národné občianstvo,“ vysvetlil Dušan Chrenek z EK na Slovensku.

Občan EÚ má podľa neho právo na voľný pohyb a slobodu usadiť sa kdekoľvek v EÚ, hlasovať a byť volený v miestnych voľbách a voľbách do Európskeho parlamentu v mieste bydliska, právo na konzulárnu ochranu v zahraničí a právo obrátiť sa na inštitúcie EÚ.

Slováci berú Európsku úniu pragmaticky

Europska unia
Foto: SITA/AP

Chrenek si myslí, že hoci väčšina Slovákov vie, že môžu voľne cestovať či pracovať v zahraničí, menej už vedia o svojich spotrebiteľských právach či o tom, ako aktívne využívať svoje euroobčianstvo.

„Slováci sa na EÚ pozerajú dosť pragmaticky, zaujímajú sa hlavne o oblasti, ktoré im prinášajú priamy prospech,“ poznamenal ďalej Chrenek.

Prieskum ukázal, že nás zaujíma najmä voľný pohyb v rámci EÚ, možnosť pracovať a študovať v zahraničí či získať tam zdravotnú starostlivosť. Ako občania SR tak aj občania všetkých členských štátov EÚ považujú za najpozitívnejší výsledok EÚ voľný pohyb ľudí, tovarov a služieb. Kým v celoeurópskom priemere je to iba tesne nadpolovičná väčšina občanov (52 percent), na Slovensku je to až 72 percent občanov. Za pozitívny výsledok považujú Slováci aj mier v Európe (43 percent) či spoločnú menu euro (35 percent).

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan Chrenek