BRATISLAVA 21. júna (WEBNOVINY) – V Srebrenici, ktorá sa v deväťdesiatych rokoch stala miestom najväčšieho vojnového zločinu v Európe od konca druhej svetovej vojny, žije stále množstvo trpiacich ľudí.
Práve im sa rozhodla pomôcť nadácia Pomocné ruky, ktorá vďaka prostriedkom oficiálnej slovenskej rozvojovej pomoci Slovak Aid v bosnianskom regióne vybudovala centrum pomoci.
Masaker v Srebrenici z roku 1995 Medzinárodný súdny tribunál v Haagu označil za genocídu, pri ktorej prišlo o život viac ako 8 500 moslimských mužov a chlapcov. „Približne 25 000 žien, detí a starých ľudí bolo násilne deportovaných zo Srebrenice, veľký počet žien bol znásilnený, boli aj prípady malých detí,“ povedala agentúre SITA správkyňa nadácie Pomocné ruky Marta Jančovičová. Ako dodala, ich projekt je určený na pomoc ženám, ktoré stratili rodiny, manželov a synov v rokoch 1992-1995 a doteraz nenašli primeranú pomoc.
„Cieľom nášho projektu je zviditeľnenie dôsledkov tragédie vojny a hľadanie možností normalizácie situácie, ktoré budú dostupné v krajinách partnerov,“ vysvetľuje Jančovičová. Projekt, ktorý Slovak Aid podporil sumou takmer 164-tisíc eur, si za hlavný cieľ stanovil vybudovanie Centra pomoci pre ženy, zlepšenie postavenia žien na trhu práce, ale aj v spoločnosti. „Realizáciou projektu pomáhame znevýhodnenej skupine obyvateľstva – sociálne a ekonomicky slabým ženám, ktoré sú cieľovou skupinou,“ hovorí ďalej Jančovičová. Nadácia svoju prácu v Srebrenici zavŕši v decembri a predpokladá, že pomôže zhruba 500 ženám.
Pre ženy, ktoré sa pomoc centra rozhodnú využiť, je k dispozícii chránená dielňa. „Majú vytvorené podmienky na háčkovanie, pletenie a tkanie kobercov a gobelínov,“ tvrdí Jančovičová. Ich výrobky sa budú predávať, z utŕžených peňazí sa uhrádzajú náklady na prevádzku centra i dielne. Pre ženy sa pripravuje centrum právnej pomoci, vytvorenie programov vzdelávania, psycho-sociálnej pomoci a právneho poradenstva.