Slováci oslobodzujú Afriku od múch tse-tse

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
TSETSE
Foto: flickr.com

BRATISLAVA 9. augusta (WEBNOVINY) – Vedci z Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied sa v Keni pustili do boja proti africkým muchám tse-tse, prenášačom smrteľných ochorení.

V národnom parku Ruma v juhozápadnej Keni vybudovali za takmer 230-tisíc eur zariadenie pre produkciu sterilných samcov tse-tse múch.

„Jednou z najúčinnejších metód na úplné vyčistenie územia od múch tse-tse je metóda sterilného hmyzu,“ hovorí Milan Kozánek, riaditeľ zoologického ústavu, ktorý má projekt na starosti. Podstata metódy sterilného hmyzu spočíva v masovej produkcii samcov tse-tse múch v špecializovaných chovných zariadeniach, ich sterilizácii a následnom vypúšťaní do prírody. „Metóda je vysoko účinná pri jej veľkoplošnej aplikácii v prípade, že početnosť populácie je veľmi nízka,“ povedal Kozánek.

Technológia, ktorú do Kene dodala slovenská strana, vyvinul Ústav zoológie SAV v spolupráci so Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave. Vedecký projekt podporila aj slovenská vláda zo zdrojov oficiálnej rozvojovej pomoci SlovakAid sumou takmer 168-tisíc eur.

Prácu dokončia v decembri

Slováci svoju prácu v africkej krajine dokončia v decembri tohto roka. V Keni naďalej spolupracujú s Kenským poľnohospodárskym výskumným ústavom, ktorý podľa slov Kozánka predstavuje pre SAV dôležitého partnera pre vedeckú spoluprácu vo východnej Afrike. Kenský ústav disponuje širokou sieťou experimentálnych staníc po celej krajine a tiež početným kolektívom vedeckých a odborných pracovníkov.

Hlad a sucho v Somálsku zabíja
Foto: SITA, AP, Schalk van Zuydam

Je aj realizátorom viacerých rozsiahlych a významných medzinárodných projektov, do ktorých sa postupne zapája aj slovenský zoologický ústav.

Práve dlhodobý výskum biológie tse-tse múch, ktorý sa od roku 2002 realizuje na našom pracovisku, vytvára dôležitý predpoklad pre úspešné zapojenie sa do týchto prestížnych projektov,“ uzavrel Kozánek.

Muchy tse-tse sú prenášače smrteľných ochorení človeka (spavá choroba) i dobytka. Odhaduje sa, že približne 40-50 miliónov ľudí a 50-60 miliónov kusov dobytka je potenciálne ohrozených týmito chorobami.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Slovak Aid