Slováci obchodujú s ľuďmi, zneužívajú ženy aj mužov na prácu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
žena,nešťastie, týranie, násilie
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 18. augusta (WEBNOVINY) – Ženy z Ukrajiny, Moldavska, Bulharska, Rumunska a zrejme aj ženy a muži z Vietnamu sú u nás zneužívaní na prácu.

Tvrdí to aktuálna Hodnotiaca správa o obchodovaní s ľuďmi, ktorú každoročne vydáva americké ministerstvo zahraničných vecí.

Podľa dokumentu je Slovensko v oblasti obchodu s ľuďmi zdrojovou, tranzitnou, ale aj cieľovou krajinou. „Prudký nárast zahraničných občanov, hlavne z Rumunska, žobrajúcich na Slovensku, môže naznačovať existenciu obchodovania s ľuďmi,“ uvádza správa.

Rómovia protestovali za lepší život
Foto: SITA/Diana Černáková

Obeťami sú aj slovenské deti

Cez Slovensko sú na nútenú prostitúciu údajne prepravované obete z krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Vlani bola napríklad cestou do Nemecka u nás identifikovaná obeť z Bulharska.

V správe sa tiež píše, že slovenskí muži a ženy sú v západnej Európe, najmä vo Veľkej Británii, vystavení nútenej práci v poľnohospodárstve a stavebníctve. „Slovenské deti sú vo Veľkej Británii obeťami nútenej kriminality. V krajinách ako Holandsko, Slovinsko, Dánsko, Nemecko sú naše ženy častými obeťami sexuálneho vykorisťovania,“ píše rezort vnútra na svojej webstránke. V minulom roku identifikovali dve slovenské ženy zneužité na nútenú prácu aj v Spojených štátoch.

Slovensko patrí k najlepším v boji proti obchodovaniu s ľuďmi

Vo Švajčiarsku a ďalších krajinách západnej Európy podľa správy nútia žobrať slovenské deti, ženy a mužov rómskeho pôvodu. „Rómovia zo sociálne segregovaných vidieckych sídiel sú v biznise s ľuďmi veľmi zraniteľnou skupinou. Obchodníci s ľuďmi, najmä prominentnejší Rómovia, vyhľadávali svoje obete prostredníctvom rodinných a susedských kontaktov, pričom sa zameriavali na jednotlivcov so zdravotným postihnutím alebo veľkými dlhmi,“ informuje ministerstvo vnútra, ktoré s podporou Európskej komisie spustilo od tohto roku projekt na prevenciu nútenej práce príslušníkov rómskych komunít.

Najnovšia správa americkej diplomacie monitoruje aktivity v oblasti obchodu s ľuďmi od 1. apríla 2012 do 31. marca 2013. Slovensko skončilo v hodnotení boja proti tomuto druhu kriminality tretí raz medzi najlepšími. V minulom roku evidovali na Slovensku 40 obetí obchodovania s ľuďmi. Pomoc obetiam poskytovala v rámci Programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi Medzinárodná organizácia pre migráciu a tri mimovládne organizácie – Náruč, Dotyk a Slovenská katolícka charita. Do programu zaradili vlani 22 ľudí, ktorým poskytli komplexnú pomoc.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať