Slováci nevpustili maďarského prezidenta, súd s tým súhlasí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Solyom
Bývalý prezident Maďarska László Solyóm vľavo a prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič vpravo Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 15. októbra(WEBNOVINY) –

Maďari sa obrátili na európsky súd

Maďarsko sa svojou žalobou domáhalo, aby Súdny dvor určil, že Slovenská republika nesplnila povinnosti, ktoré jej vyplývajú zo smernice Európskeho parlamentu a Rady ES z 29. apríla 2004 o práve občanov únie a ich rodinných príslušníkov voľne sa pohybovať a zdržiavať sa na území členských štátov.

Pri nepovolení vstupu Sólyomovi sa SR odvolávala na uvedenú smernicu, ale údajne nerešpektovala jej ustanovenia. Okrem iného maďarská strana chce aj to, aby súd vyhlásil, že Slovenská republika zneužila právo únie, keď jej štátne orgány 21. augusta 2009 nepovolili prezidentovi Lászlóovi Sólyomovi vstup na jej územie.

Už generálny advokát Yves Bot konštatoval, že Sólyom plánoval vycestovať do Komárna, aby sa zúčastnil na odhalení pamätníka symbolizujúceho históriu Maďarska a pri tejto príležitosti tam mal vystúpiť s prejavom.

„Nejde tu preto o návštevu, ktorá sa obmedzuje len na čisto súkromné záujmy, ani o anonymnú návštevu, pretože slovenské orgány o nej boli viackrát diplomatickou cestou informované,“ uviedol. Bot konštatoval, že L. Sólyom sa chcel jednoznačne dostaviť do Komárna v rámci výkonu svojich funkcií prezidenta Maďarska a nielen na základe svojho štatútu občana únie.

Bot vtedy spresnil, že hoci pohyb občanov únie medzi členskými štátmi upravuje právo EÚ, neplatí to v prípade návštev hláv štátov v členských štátoch. Hoci sa tieto cesty uskutočňujú v rámci EÚ, spadajú do oblasti diplomatických vzťahov, ktoré zostávajú v právomoci členských štátov, pričom musia rešpektovať medzinárodné právo.

Generálny advokát Bot zastáva názor, že návštevy hláv štátov v členských štátoch únie podliehajú súhlasu hostiteľského štátu a pravidlám, ktoré tento štát v rámci svojej právomoci určí, a nemôžu sa posudzovať z hľadiska slobody pohybu.

Generálny advokát okrem toho zdôraznil, že členské štáty by nemali vykonávať svoju právomoc v oblasti diplomatických vzťahov spôsobom, v dôsledku ktorého by došlo k trvalému narušeniu diplomatických vzťahov medzi nimi.
Solyom
Foto: SITA/AP

Maďarsko neuspelo pred Súdnym dvorom Európskej únie v Luxemburgu so svojou žalobou na Slovensko za to, že 21. augusta 2009 odoprelo diplomatickou nótou prezidentovi Maďarska Lászlóovi Sólyomovi vstup na svoje územie.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR víta rozsudok Súdneho dvora EÚ. Podľa vyjadrenia Tlačového odboru MZVaEZ, súdny dvor EÚ potvrdil postoj zastávaný Slovenskom, podľa ktorého sa na medzištátnu spoluprácu vzťahuje medzinárodné právo, a to aj v podmienkach únie.

„Rozsudok tak jednoznačne oddelil využívanie slobody voľného pohybu osôb, ktoré Slovensko plne a dôsledne rešpektuje, od návštev hláv štátov, ktorých status je špecifický a upravuje ho medzinárodné právo, najmä právo diplomatických vzťahov. Súdny dvor doslova konštatuje, že právo únie neukladá Slovensku povinnosť zaručiť prezidentovi Maďarska vstup na svoje územie,“ uvádza v stanovisku MVZaEZ, podľa ktorého má Slovensko záujem na ďalšom plnohodnotnom rozvoji bilaterálnej spolupráce s Maďarskom, súčasťou ktorej sú aj kontakty ústavných činiteľov a inštitúcií.

Žaloba sa zamieta, Maďarsko je povinné nahradiť trovy konania a Európska komisia znáša svoje vlastné trovy konania. Rozsudok poskytla agentúre SITA Zuzana Trebulová z tlačovej a informačnej sekcie Oddelenie pre Maďarsko, Českú republiku, Slovensko Súdneho dvora Európskej únie.

Podľa zdôvodnenia v rozsudku treba v tomto prípade dospieť k záveru, že ani príslušný článok Zmluvy o fungovaní EÚ, ani smernica o práve občanov únie a ich rodinných príslušníkov voľne sa pohybovať a zdržiavať sa v rámci územia členských štátov „neukladajú Slovenskej republike povinnosť zaručiť prezidentovi Maďarska vstup na svoje územie a z toho dôvodu treba prvý žalobný dôvod zamietnuť ako nedôvodný“.

Slovensko neporušilo právo EÚ

Takýto verdikt sa dal očakávať, keďže už aj generálny advokát prípadu Yves Bot v marci zaujal priaznivé stanovisko pre Slovensko a navrhol Veľkému senátu Súdneho dvora Európskej únie v Luxemburgu, aby konštatoval, že Slovenská republika neporušila právo únie a žalobu Maďarska zamietol.

Podľa Bota Slovenská republika neporušila právo únie, keď maďarskému prezidentovi Sólyomovi odoprela vstup na svoje územie. Cesty hláv štátov totiž spadajú do oblasti diplomatických vzťahov, čo zostáva v právomoci členských štátov, pričom musia rešpektovať medzinárodné právo.

Úlohou generálnych advokátov je nezávisle navrhnúť Súdnemu dvoru právne riešenie veci, ktorá im bola pridelená. Súdny dvor však nie je viazaný návrhmi generálneho advokáta. Sudcovia Súdneho dvora od tohto momentu začínajú v tejto veci poradu. Rozsudok vyhlásia neskôr, malo by to byť na jeseň.

Sólyom v spomínanom termíne plánoval, že príde na pozvanie občianskeho združenia do Komárna. Chcel sa zúčastniť na slávnosti pri príležitosti odhalenia sochy svätého Štefana, zakladateľa a prvého kráľa uhorského štátu.

Premiér Fico na návštevu Lászlóa Sólyoma reagoval ostro

Traja najvyšší považovali návštevu za nevhodnú

Po výmene niekoľkých diplomatických nót medzi jednotlivými veľvyslanectvami v súvislosti s plánovanou návštevou traja najvyšší predstavitelia Slovenskej republiky (prezident Ivan Gašparovič, premiér Robert Fico a predseda parlamentu Pavol Paška) prijali spoločné vyhlásenie.

Uviedli v ňom, že návšteva maďarského prezidenta Sólyoma nie je vhodná najmä preto, že prezident Sólyom nemal v úmysle stretnúť sa so slovenskými predstaviteľmi a že 21. august bol osobitne citlivým dátumom.

Plánovaná návšteva sa mala totiž uskutočniť v deň 41. výročia obsadenia Československa vojskami Varšavskej zmluvy, ktorých súčasťou bolo aj maďarské vojsko. MZV SR v deň návštevy informovalo verbálnou nótou veľvyslanca Maďarska v Bratislave, že slovenské orgány rozhodli odoprieť prezidentovi Sólyomovi vstup na slovenské územie v tento deň, a to z dôvodov zakladajúcich sa na ohrození bezpečnosti s odvolaním sa na európsku úniu.

Premiér Fico rozhodnutie víta

Súdny dvor Európskej únie v Luxemburgu podľa europoslanca Miroslava Mikolášika (KDH) ukázal, že stále platí na Slovensku príslovie hosť do domu, Boh do domu, hoci Maďarská republika sa posledné tri roky snažila Európu a svet presvedčiť o opaku.

Rozhodnutie Súdneho dvora EÚ, ktorý sa postavil na stranu Slovenska a nevidel žiadne porušenie medzinárodného práva pri nevpustení bývalého maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma na naše územie, vítame,“ povedal premiér Robert Fico.

Maďarská strana podala na Slovenskú republiku žalobu, no Súdny dvor EÚ sa dnes vyjadril, že naša krajina neporušila v žiadnom prípade žiadne právo a ani iné medzinárodné pravidlá v oblasti styku s hlavami štátu. „Je pravda, že občan členského štátu Európskej únie má právo sa pohybovať a zdržiavať sa na území iného členského štátu, ale takto koncipované právo sa nevzťahuje na hlavy štátov, ktoré sú do určitej miery obmedzované diplomatickými zvyklosťami a pravidlami,“ povedal Robert Fico.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan GašparovičLászló SólyomRobert Fico