HELSINKI 12. mája (WEBNOVINY) – Helsinská Hartwall Areena uvidí v nedeľu reprízu vlaňajšieho finále hokejových majstrovstiev sveta. Na rovnakom mieste sa pred rokom stretli hokejové reprezentácie Ruska a Slovenska a oba tímy proti sebe nastúpia aj v posledný deň tohto týždňa od 19.15 SELČ.
Súboj Slovenska s Ruskom povedú Nemec Daniel Piechaczek spoločne so skúseným Švajčiarom Brentom Reiberom, na čiarach im budú asistovať ich krajania Sirko Hunnius a Roger Arm. Slovensko na duel nastúpi v modrých tímoch, Rusko ako hosťujúci tím v bielych.
Zverenci trénera Vladimíra Vůjtka v doterajšom priebehu šampionátu dva zápasy vyhrali (Francúzsko, Nemecko), s Rakúšanmi prehrali až po nájazdoch a z dvoch stretnutí odišli bodovo naprázdno (Fínsko, Lotyšsko).
„Zborná“ má na konte deväť bodov za tri víťazstvá (USA, Lotyšsko, Nemecko) a dve prehry (Francúzsko, Fínsko)
Tréner Vladimír Vůjtek má na zápas s Ruskom k dispozícii len šesť obrancov. Pre Mareka Ďalogu sa šampionát pre zranenie v hornej časti tela pravdepodobne skončil, Branislav Mezei si musí odpykať jednozápasový dištanc. Už deň pred stretnutím bolo jasné, že Slováci nastúpia v bránke s Jaroslavom Janusom. „Útoky budú hrať v zložení, v akom začínali predchádzajúci zápas. Jozef Stümpel opäť nenastúpi. V bránke bude Janus, v obrane máme k dispozícii len šesť hráčov, keďže viac nás nie je,“ poodhalil nomináciu tréner Vůjtek.
V slovenskej kabíne si uvedomujú dôležitosť nedeľňajšieho súboja. „Je to pre nás jedna z posledných možností dostať sa tam, kde sme chceli byť. Čaká nás však ťažký súper, ktorý hrá veľmi dobre. Pokúsime sa získať aspoň bod. Rusi sú favoritom celého šampionátu, vedia, čo im v prípade zakopnutia hrozí a dnes dajú do zápasu všetko. Nemôžeme hrať s nimi otvorený hokej,“ skonštatoval Vladimír Vůjtek.
Predpokladané zostavy:
Slovensko: Janus – Sekera, V. Mihálik, Sersen, Švarný, Jurčina, Vydarený – Radivojevič, Surový, Kopecký – Miklík, Kukumberg, Záborský – Šatan, Ölvecký, L. Hudáček – Marcel Haščák, Bližňák, M. Daňo – Bartek
Rusko: Bryzgalov – Biriukov, Nikulin, Medvedev, Ťutin, Belov, Denisov – Kovaľčuk, Tereščenko, Radulov – Perežogin, Popov, Moziakin – Petrov, Anisimov, Loktionov – Svitov, Soin, Kokarev
Obrazom: Minuloročné finále medzi Slovenskom a Ruskom
Oproti vlaňajšku sa tímy výrazne zmenili. Favorit duelu však zostáva rovnaký.
V ruskej bránke bude Bryzgalov
Pre ruského hokejového obrancu Jevgenija Riasenského sa majstrovstvá sveta predčasne skončili a nenastúpi ani na duel Slovensku. Tréner ruskej „zbornej“ Zinetula Biľaletdinov zatiaľ nedopíše na súpisku žiadneho z náhradníkov.
„Riasenskij má zlomené rebro a pôjde domov. Dnes však nikoho nebudeme dopisovať na súpisku. Šancu dostanú hráči, ktorí boli na predpoludňajšom rozkorčuľovaní,“ povedal po predpoludňajšom tréningu v Hartwall Areene tréner Biľaletdinov, ktorý zvažuje zapísať na súpisku namiesto Riasenského obrancu Nikitu Zajceva.
V nedeľu večer od 19.15 SELČ nastúpia Rusi proti Slovákom v bránke s Iľjom Bryzgalovom. Gólman Philadelphie nastúpil na šampionáte doteraz na súboje s Lotyšskom a USA, v predchádzajúcich dvoch dueloch proti Francúzsku a Fínsku nechytal. Bryzgalova čaká piaty duel proti Slovensku, v predchádzajúcich štyroch vyhral iba raz – na Svetovom pohári 2004. Na zimných olympijských hrách 2006 a 2010 so Slovákmi prehral, v príprave na SP 2004 remizoval 0:0.
Tréner Biľaletdinov avizuje zmeny útokov v porovnaní s poslednými dvoma zápasmi. Do prvého medzi Radulova a Kovaľčuka by sa mal postaviť Tereščenko.
Hlavný tréner Zinetula Biľaletdinov má k dispozícii vyvážený káder zložený z hráčov Kontinentálnej hokejovej ligy a NHL.
Najväčšou hviezdou je Iľja Kovaľčuk. Útočník New Jersey Devils ťaží predovšetkým zo spolupráce s Alexandrom Radulovom, duo vhodne dopĺňa mladík Andrej Loktionov.
Rusi sa môžu pochváliť kvalitným obsadením brankárskeho postu.
Ku gólmanovi Vasilijovi Košečkinovi z Čerepovca sa pridala zámorská dvojica Iľja Bryzgalov a Semion Varlamov.
Medzi obrancami je z NHL len Fiodor Ťutin z Columbusu a v útoku okrem dua Kovaľčuk, Loktionov ešte Arťom Anisimov z Columbusu.
Z majstrovského kádra 2012 na MS štartuje deväť hráčov (brankár Varlamov, obrancovia Nikulin, Medvedev, Biriukov, Denisov, Riasenskij a útočníci Kokarev, Popov, Perežogin). „Máme kvalitný tím a je v jeho silách obhájiť titul. Dopredu si nemôžete byť ničím istí. Hráči musia splniť všetky taktické pokyny, byť disciplinovaní a najmä bojovať,“ hovoril ešte pred šampionátom tréner Zinetula Biľaletdinov.
Slovensko sa doteraz stretlo s Ruskom 27-krát a dosiahlo 9 víťazstiev. Najpamätnejšie je to göteborské z roku 2002. Na majstrovstvách sveta odohrali tímy dvanásť vzájomných duelov, trikrát sa tešilo Slovensko, šesťkrát Rusko a trikrát sa rozišli mužstvá po remíze. Od MS 2004 však Slováci zbornú na šampionáte nezdolali. Zatiaľ posledné víťazstvo Slovenska nad Ruskom v akomkoľvek zápase sa zrodilo 18. februára 2010 na ZOH vo Vancouveri (2:1 po sam. nájazdoch).
Aktuálny káder Ruska a bilancia so Slovenskom pred nedeľňajším zápasom na majstrovstvách sveta v hokeji v Helsinkách:
Brankári: Iľja Bryzgalov (Philadelphia Flyers, USA/NHL), Semion Varlamov (Colorado Avalanche, USA/NHL), Vasilij Košečkin (Severstaľ Čerepovec/KHL)
Obrancovia: Iľja Nikulin, Jevgenij Medvedev (obaja Ak Bars Kazaň/KHL), Anton Belov (Avangard Omsk/KHL), Jevgenij Biriukov (Metallurg Magnitogorsk/KHL), Fiodor Ťutin (Columbus Blue Jackets, USA/NHL), Denis Denisov, Jevgenij Riasenskij (obaja CSKA Moskva/KHL)
Útočníci: Iľja Kovaľčuk, Andrej Loktionov (obaja New Jersey Devils, USA/NHL), Sergej Soin, Denis Kokarev (obaja Dinamo Moskva/KHL), Alexej Tereščenko, Kirill Petrov (obaja Ak Bars Kazaň/KHL), Alexander Radulov (CSKA Moskva/KHL), Alexander Svitov (Salavat Julajev Ufa/KHL), Alexander Perežogin, Alexander Popov (obaja Avangard Omsk/KHL), Sergej Moziakin (Metallurg Magnitogorsk/KHL), Arťom Anisimov (Columbus Blue Jackets, USA/NHL)
SLOVENSKO – RUSKO 27 zápasov, 9 víťazstiev – 5 remíz – 13 prehier, skóre 79:87
Slovensko – Rusko 2:5 (Rouen, 13. marca 1993)
Slovensko – Rusko 5:3 (Gjövik, 20. novembra 1993)
Slovensko – Rusko 9:1 (Chamonix, 29. decembra 1993)
Slovensko – Rusko 2:3 po predĺžení (Lillehammer, ZOH – štvrťfinále, 23. februára 1994)
Slovensko – Rusko 2:2 (Zlín, 3. septembra 1994)
Slovensko – Rusko 5:2 (Zlín, 2. septembra 1995)
Slovensko – Rusko 2:6 (Viedeň, MS, 22. apríla 1996)
Slovensko – Rusko 4:7 (Montreal, SP, 31. augusta 1996)
Slovensko – Rusko 2:2 (Helsinki, MS, 27. apríla 1997)
Slovensko – Rusko 1:6 (Bazilej, MS, 9. mája 1998)
Slovensko – Rusko 6:4 (Spišská Nová Ves, 17. decembra 1998)
Slovensko – Rusko 2:2 (Oslo, MS, 10. mája 1999)
Slovensko – Rusko 6:4 (Göteborg, MS, 6. 5. 2002)
Slovensko – Rusko 4:3 (Göteborg, MS – finále, 11. mája 2002)
Slovensko – Rusko 1:3 (Moskva, 21. decembra 2002)
Slovensko – Rusko 2:0 (Ostrava, MS, 30. apríla 2004)
Slovensko – Rusko 0:0 (Ottawa, 29. augusta 2004)
Slovensko – Rusko 2:5 (Toronto, SP, 5. septembra 2004)
Slovensko – Rusko 3:3 (Viedeň, MS, 2. mája 2005)
Slovensko – Rusko 5:3 (Turín, ZOH, 15. februára 2006)
Slovensko – Rusko 3:4 (Riga, MS, 10. mája 2006)
Slovensko – Rusko 2:1 po sam. nájazdoch (Vancouver, ZOH, 18. februára 2010)
Slovensko – Rusko 1:3 (Kolín, MS, 9. mája 2010)
Slovensko – Rusko 3:4 (Bratislava, MS, 3. mája 2011)
Slovensko – Rusko 1:2 po sam. nájazdoch (Jaroslavľ, 13. apríla 2012)
Slovensko – Rusko 2:3 (Jaroslavľ, 14. apríla 2012)
Slovensko – Rusko 2:6 (Helsinki, MS – finále, 20. mája 2012)