BRATISLAVA 14. mája (WEBNOVINY) – Spomaľovanie dynamiky rastu spotrebiteľských cien pokračovalo aj v apríli.
Inflácia meraná národným indexom spotrebiteľských cien totiž vo štvrtom mesiaci tohto roka dosiahla 1,7 %, čo oproti marcu znamenalo spomalenie o 0,2 percentuálneho bodu.
Za prvé štyri mesiace tohto roka tak ceny na Slovensku medziročne rástli v priemere o 2 %. V medzimesačnom porovnaní v apríli ceny stagnovali, kým v marci oproti februáru mierne rástli o 0,1 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.
Rast cien tak bol v apríli na najnižšej úrovni od konca roka 2010. „K zmierneniu tempa inflácie prispel najmä pokles cien elektriny vďaka rozhodnutiu regulačného úradu. Rast cien zmierňoval aj pokles cien palív,“ konštatoval analytik Slovenskej sporiteľne Martin Baláž. Ako dodal, opačným smerom pôsobili ceny potravín, ktorých rast sa zrýchlil.
Podľa Ľubomíra Koršňáka z UniCredit Bank by v máji mal ešte rast cien potravín doznievať. „Vyššia porovnávacia báza by však už od júna mohla začať tlačiť medziročný rast cien potravín smerom nadol. Ako zvyčajne, pre vývoj cien potravín v druhej polovici roka však bude kľúčová tohtoročná úroda,“ tvrdí Koršňák.
Pri slabom domácom dopyte a priaznivom vývoji cien energií by podľa neho mohla medziročná inflácia na prelome leta a jesene klesnúť k 1-percentnej úrovni. Spomalenie rastu cien potravín by navyše mohlo prispieť aj k zníženiu vnímanej inflácie, ktorá sa v súčasnosti dlhodobo drží nad úrovňou skutočnej inflácie.
Zdraželo takmer všetko
V medziročnom porovnaní vzrástli predovšetkým ceny za vzdelávanie o 7 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 4,1 % a za rozličné tovary a služby o 3,5 %.
Zdraželi však aj hotely, kaviarne a reštaurácie o 2,7 %, alkoholické nápoje a tabak o 2,5 %, rekreácia a kultúra o 2 %, zdravie o 1,6 % a odevy a obuv a poštové a telekomunikačné služby zhodne o 1,2 %.
Mierne medziročne stúpli aj ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá o 0,4 % a za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domu o 0,2 %. Pokles cien zaznamenali iba v doprave, a to o 1,7 %.
V medzimesačnom porovnaní na marcovej úrovni zostali ceny alkoholických nápojov a tabaku, poštových a telekomunikačných služieb a aj rekreácie a kultúry.
Zvýšili sa ceny v odboroch odevy a obuv o 1,6 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 0,5 %, rozličné tovary a služby o 0,4 %, vzdelávanie o 0,3 % a hotely, kaviarne a reštaurácie o 0,2 %. Klesli ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá a dopravu zhodne o 0,4 %, zdravie o 0,2 % a za nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu o 0,1 %.
Čistá inflácia spomalila
Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, v marci spomalila z marcových 1,9 % na 1,8 %.
Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, taktiež spomalila z marcových 1,4 % na 1,2 %. Na medzimesačnej báze dosiahla jadrová inflácia 0,2 % a čistá inflácia predstavovala rovnako 0,2 %.
Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vrátilo v roku 2011 k rýchlejšiemu rastu cien.
Priemerný rast cien podľa národnej metodiky totiž dosiahol 3,9 %. V roku 2012 sa rast cien držal na podobne vysokých úrovniach, keď priemerná inflácia dosiahla 3,6 %. S oslabovaním hospodárskej aktivity sa však momentálne očakáva aj oslabenie dynamiky rastu spotrebiteľských cien.