BRATISLAVA 27. decembra (WEBNOVINY) – Na Slovensku sa za prvý polrok tohto roka spotrebovalo celkovo 84,9 milióna balení liekov.
V štatistike sú lieky vydané na recept, voľnopredajné lieky i lieky, ktoré boli podané pacientom priamo v ambulanciách.
Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií, najpredpisovanejším bol liek s obsahom metamizolu určený na silnú akútnu alebo chronickú bolesť, lekárne vydali takmer 650-tisíc jeho balení.
Vedú aj lieky na tlak a riedenie krvi
Za ním s počtom viac ako 500-tisíc balení nasledovali tabletky s kyselinou acetylsalicylovou na riedenie krvi. Tretím liekom, ktorý lekári často predpisovali svojim pacientom, bol betablokátor určený na liečbu vysokého krvného tlaku a hrudnej angíny, vydalo sa ho takmer 330-tisíc balení.
Spomedzi voľnopredajných liekov, ľudia najčastejšie siahali po paracetamole určenom na horúčku či chrípkové ochorenia, s množstvom predaných balení takmer 914-tisíc.
Žiadaným bol aj ibuprofén
Žiadaným bol aj ibuprofén na bolesť a zápal, z lekární si tieto tabletky odniesli v objeme 616-tisíc balení. Aj tretím najpredávanejším liekom, na ktorý nie je potrebný recept, bol liek na horúčku a bolesť, ľudia si tabletku s kyselinou acetylsalicylovou do svojich domácich lekárničiek nakúpili v množstve cez 332-tisíc balení.
Podľa posledných údajov Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj z roku 2012, je Slovensko vo výdavkoch na lieky nad priemerom vyspelých krajín.
Z celkových výdavkov na zdravotníctvo sme v SR na ne vynaložili 26,5 percenta, naproti priemeru organizácie 15,9 percent. V prepočte na hlavu smerovalo u nás 535 amerických dolárov, priemer vyspelých krajín bol 498 amerických dolárov.