„Väčšina mala nad 55 rokov, ale zaznamenali sme aj kolapsy u 20-ročných ľudí,“ informovala hovorkyňa nemocnice Petra Stano Maťašovská. Počet prípadov v porovnaní s utorkom podľa nej vzrástol o štvrtinu. Lekári riešili najmä odpadnutia, dehydratáciu, prehriatia organizmu, úpaly či stavy mdlôb.
„Dá sa predpokladať, že popoludní a večer sa počet ošetrených pacientov môže znásobiť, podobne ako v utorok,“ dodala Stano Maťašovská.
Kolapsy neobišli ani deti. Na urgentnom príjme Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava (DFNsP) počas posledných dní ošetrili sedem detí, ktoré skolabovali pre horúčavy.
Pitný režim je základ
Tri deti hospitalizovali, ďalšie štyri len ošetrili, informovala hovorkyňa nemocnice Dana Kamenická. Lekári mamičkám odporúčajú – všade chodiť s dostatočným množstvom tekutín pre deti a staršie deti varovať pred pitím alkoholu.
Vysoké horúčavy predstavujú záťaž pre organizmus, preto lekári odporúčajú vyhýbať sa dlhodobému pobytu na priamom slnku a dôsledne dodržiavať pitný režim.
„Tekutiny odporúčame prijímať pravidelne a v dostatočných množstvách, nie naraz väčšie množstvo chladených nápojov. Nápoje podávané deťom je lepšie striedať, napríklad nesladený čaj, vodu, minerálnu vodu a podobne,“ hovorí lekárka oddelenia urgentného príjmu detskej nemocnice Edita Tikovičová.
Ľuďom so sklonom ku kolapsovým stavom odporúča pomalšie vstávať z ľahu alebo sedu, pomáha tiež pravidelná primeraná fyzická aktivita. ,,Pri dlhšom státí na jednom mieste, napríklad v dopravnom prostriedku, alebo v inej podobnej situácii, je lepšie pomaly prestupovať na mieste, aby srdcovo-cievna pumpa správne fungovala a prúdenie krvi bolo zabezpečené,“ doplnila.
U malých detí treba sledovať aktivitu
Pri pocitoch na odpadnutie, malátnosti, náhleho tepla alebo chladu či pri pocite na zvracanie si treba ľahnúť a vyložiť nohy hore. Pomáha aj prekrížiť si nohy a začať sťahovať svaly dolných končatín a súčasne stlačiť dlane v päsť alebo stláčať predmet v rukách.
U malých detí sa odporúča sledovať ich aktivitu. Ak nie sú čulé, ale skôr unavenejšie a snažia sa nájsť si polohu v sede alebo polihujú alebo sa potia, treba zbystriť pozornosť. ,,Dieťa treba uložiť do tieňa, postupne ho ochladzovať obkladmi a zabezpečiť mu pitný režim,“ dopĺňa Tikovičová.
V letných horúčavách lekári odporúčajú nosiť ľahký, svetlý, vzdušný odev, pokrývku hlavy a kvalitné slnečné okuliare, používať krémy proti UV žiareniu s vysokým ochranným faktorom, robiť častejšie prestávky v tieni a v čase medzi 11:00 a 15:00 sa nevystavovať slnečným lúčom.
Ak je to možné, pomôže aj ochladenie sa v klimatizovaných priestoroch, napr. obchodoch. Zvlášť nebezpečná v horúčavách je konzumácia alkoholu, ktorý dehydratuje. Len počas posledného víkendu lekári Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava ošetrili šesť opitých detí. Všetky deti dostali infúznu liečbu, zdravotný stav jedného pacienta si vyžiadal hospitalizáciu.
V nemocnici ošetrili 18 ľudí, ktorí z horúčav skolabovali
Vo Fakultnej nemocnici Trenčín do dnešného dňa ošetrili 18 ľudí, ktorí mali problémy pre vysoké horúčavy.
„Väčšinou išlo o dehydratáciu organizmu z dôvodu nízkeho príjmu tekutín, prehriatie organizmu a problémy so srdcom. Pri geriatrických pacientoch ide takmer vždy o kombináciu s inými závažnými diagnózami, preto lekár nemôže u každého pacienta jednoznačne určiť ako príčinu kolapsu letné horúčavy,“ informoval hovorca nemocnice Eugen Finkei.
Ako prevenciu proti kolapsom odporúča piť dostatočné množstvo tekutín, nezabúdať na pokrývku hlavy či vyhýbať sa ťažkým jedlám.
Mestský úrad v Trenčíne zatiaľ neplánuje plošnú úpravu pracovného času pre všetkých zamestnancov. „Individuálna úprava pracovného času pre zamestnancov, ktorí nepracujú v klimatizovaných priestoroch, je možná po vzájomnej dohode s vedúcimi útvarov,“ uviedla hovorkyňa mesta Erika Ságová.
Trenčania sa budú môcť schladiť na letnom kúpalisku, ktoré svoje brány otvorí 29. júna. Kúpalisko by malo byť otvorené do 1. septembra.
Hospitalizovala aj Žilinská nemocnica
Žilinská fakultná nemocnica dnes musela hospitalizovať prvých dehydratovaných pacientov. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa nemocnice Mária Koporecová, na žilinskom urgentnom príjme dnes ošetrili piatich pacientov s kolapsom a troch z nich museli aj hospitalizovať.
„Ide o zhoršenie zdravotného stavu bez úpalu, dôvodom sú dehydratácie. Boli to prevažne pacienti nad 70 rokov,“ uviedla s tým, že v utorok ošetrili len dve pacientky s kolapsom bez nutnosti následnej hospitalizácie.
V martinskej univerzitnej nemocnici zvýšený počet výjazdov pre horúčavy zatiaľ nezaznamenali. „Naši záchranári neboli volaní ku kolapsom z tepla. Ľudia sú asi disciplinovanejší a dbajú na pitný režim,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Martin Katarína Kapustová.
V Košiciach ešte nie sú extrémne horúčavy
V Košiciach zatiaľ nepanujú také extrémne horúčavy, že by kolabovalo veľa ľudí, alebo aby zamestnávatelia prijímali mimoriadne opatrenia. Ako dnes uviedla hovorkyňa košickej univerzitnej nemocnice Ladislava Šustová, nedá sa hovoriť o extrémnom náraste kolabujúcich ľudí.
„Počas dnešného dňa naše urgentné pracoviská do 13:30 zaznamenali štyri štandardné kolapsy pre horúčavy. Boli to ľudia v dôchodkovom veku, ktorých ťažkosti z tepla sa znásobujú pre chronické choroby, ktorými trpia,“ uviedla Šustová.
Ako dnes uviedla hovorkyňa košického magistrátu Martina Urik Viktorínová, v súvislosti s letnými horúčavami budú platiť na Magistráte mesta Košice, ako aj v mestských podnikoch, rovnaké opatrenia, ako minulý rok. Doložila, že v kanceláriách magistrátu namerali 32 stupňov Celzia.
„Zamestnancom je zabezpečený pitný režim a pri nameraní extrémnych horúčav môže riaditeľ povoliť skorší odchod z pracoviska tak, aby nebol narušený chod úradu a služby, ktoré ponúka. Na magistráte ostáva aj v takomto prípade v činnosti Kancelária prvého kontaktu, rovnako ako aj zamestnanci, ktorých kancelárie sú vybavené klimatizačným zariadením. Tento rok ešte k takémuto rozhodnutiu nedošlo, magistrát aj mestské podniky zatiaľ fungujú v bežnom pracovnom režime,“ uviedla Viktorínová. Doložila, že ani v meste zatiaľ ulice nepolievajú.