BRATISLAVA 15. marca (WEBNOVINY) – Štvrté priame voľby prezidenta Slovenskej republiky sa skončili o 22:00. Výnimkou bola obec Veľká Lomnica, kde už za tmy – od 18:30 do 19:30 vypadol počas volieb elektrický prúd a hlasovali do 23:00.
Slováci dovolili, volebná komisia rieši závažné podnety
Obrazom: Pozrite sa, ako odvolili kandidáti na prezidenta
Podvodné trojité hlasovanie
Prvé kolo volieb prezidenta SR bolo pokojné. „Ústredná volebná komisia (ÚVK) sa v priebehu dňa zaoberala desiatimi podnetmi,“ povedal médiám po skončení hlasovania predseda ÚVK Peter Nyilfa, podľa ktorého však nešlo o nič vážnejšieho.
Všetko o voľbách nájdete —>> TU.
Tieto podnety sa týkali všeobecných záležitostí ako napríklad, že volič nevedel, kde má volebnú miestnosť, ďalší sa sťažovali i na oblečenie členov okrskových volebných komisií.
Jediný z doteraz zverejnených závažných podnetov na podvodné trojité hlasovanie – dvakrát na pas a raz na občiansky preukaz ÚVK ešte stále rieši. „Ministerstvo vnútra skúsi zistiť, v ktorých miestnostiach sa to stalo a keď už budeme mať podrobné informácie, tak to postúpime okamžite Policajnému zboru Slovenskej republiky,“ doplnil Nyilfa.
Slovák priletel z Británie a nemohol hlasovať
ÚVK sa venuje aj po skončení hlasovania ďalším podnetom. Podľa zapisovateľky ÚVK Evy Chmelovej je medzi nimi aj jeden závažný. „Nebolo umožnené hlasovanie jednému občanovi SR. Dostavil sa na voľbu prezidenta z Veľkej Británie letecky a bohužiaľ musel odletieť späť domov bez toho, aby mu bolo umožnené hlasovať. Budeme tú situáciu preverovať a vyzerá to tak, že naozaj došlo k porušeniu zákona zo strany okrskovej volebnej komisie,“ povedala médiám zapisovateľka ÚVK Eva Chmelová.
Tejto okrskovej komisii sa podľa Chmelovej zdalo preukázanie totožnosti pasom za nedostatočné, preto neumožnila na pas hlasovať a schválila to aj svojím uznesením. Ďalšie podania smerujú proti vedeniu volebnej kampane. Iba podnety na vysielanie rádií a televízií môže ÚVK posunúť ďalej, konkrétne Rade pre vysielanie a retransmisiu, ktorá o nich rozhodne. O ďalších podnetoch na porušenie moratória, či spôsob vedenia kampane, nemá kto rozhodnúť. „Súčasná legislatíva nedáva žiadnemu ústrednému orgánu štátnej správy SR kompetenciu preverovať spôsob vedenia kampane, okrem kampane vedenej rozhlasmi a televíziami,“ objasnila Chmelová.
Účasť by mohla byť podľa zistení ÚVK dobrá. „Presné číslo samozrejme neviem povedať,“ ale členovia ÚVK po výjazdoch do volebných miestností potvrdili, že účasť bude celkom vysoká, konštatoval predseda ÚVK. Peter Nyilfa predpokladá, že oficiálne výsledky zverejnia v nedeľu okolo 10:00.
Priebežné výsledky volieb
Volebné miestnosti v obci Veľká Lomnica v okrese Kežmarok budú otvorené o hodinu dlhšie do 23:00 pre výpadok elektrického prúdu.
Ústredná volebná komisia zaregistrovala na internete iniciatívu jedného slovenského občana, ktorý sa snaží dokázať ďalším voličom, že pokiaľ chcú, môžu voliť naraz aj trikrát. Hrozí mu za to trestné stíhanie.
Možnosťou vyhrať v žrebovaní tablet v obci Mýtna v okrese Lučenec lákal k volebnej urne mladých ľudí tamojší starosta. Prvovoličom rozdali špeciálne tričká.
Vysokú účasť na hlasovaní v sobotňajšom 1. kole voľby prezidenta SR zaznamenali počas výjazdov do volebných miestností v Bratislave a v jej okolí členovia Ústrednej volebnej komisie.
Ficovi rodáci z obce Hrušovany k urnám masovo nechodili, účasť je zatiaľ priemerná.
Smutná udalosť poznačila voľby prezidenta na východe. V obci Jedlinka priamo vo volebnej miestnosti skolaboval 92-ročný starček. O jeho život bojovali záchranári, no nepomohli mu.
Motyčky zrejme rekordnú stopercentnú účasť spred piatich rokov neobhája, voličov je menej. Ľudia sú z politiky sklamaní.
Poslanci za SaS Martin Poliačik a Lucia Nicholsonová dohliadali na hlasy v Jarovniciach, kde zasadli v okrsných volebných komisiách. Dohliadali, aby nedošlo ku kupovaniu rómskych hlasov.
Rázovité kysucké obce Korňa a Klokočov hlásia zatiaľ len približne 13-percentnú volebnú účasť. Starostovia oboch dedín sa zhodujú, že za doposiaľ nízku účasť môže aj vytrvalý dážď.
Slovenského prezidenta volia aj Slováci, ktorí žijú za hranicami. Viacerí z nich preto pricestovali domov.
V Ružinove sa riešili viaceré pripomienky. Patrili k nim obálky na hlasovacie lístky, ktoré sa nedajú dobre zalepiť či rozosielanie oznámení o konaní volieb i roky zosnulým obyvateľom.
Zatiaľ pokojný priebeh majú prezidentskévoľby v obci Letanovce. Dopoludnia bol však záujem o voľby nízky.
Prešovskí študenti volia na internáte Prešovskej univerzity, doobedu prišli hlasovať aj mníšky, ktoré študujú na Teologickej fakulte.
Záujem o prezidentské voľby v okrskoch v bratislavskej Devínskej Novej Vsi je v sobotu pomerne vysoký. Voličťi si od rána podávali kľučky.
Na Štrbskom plese volia najmä turisti a lyžiari. Priniesli si voličské preukazy.
Bratislavskí bezdomovci sa k urnám masovo nechystajú. Ich účasť zrejme nebude vysoká.
Premiér a kandidát na prezidenta Robert Fico bol voliť spolu so svojou manželkou Svetlanou vo Veľkých Dvoranoch v Topoľčianskom okrese. Prezidentské voľby spojil s návštevou svojej mamy, ktorá v tejto obci býva.
Prezident Ivan Gašparovič vie, čo bude robiť po skončení svojho mandátu. Povedal to krátko po tom, ako okolo 11:00 prišiel odvoliť spolu s manželkou Silviou vo volebnom okrsku na Základnej škole na Jelačičovej ulici v Bratislave.
Občiansky kandidát Ján Čarnogurský svoj hlas spolu s manželkou Martou doobeda vhodil do urny v bratislavskej mestskej časti Dúbravka.
Skutočne netradičné hlasovanie majú obyvatelia roztrúsených osád v katastri obce Drietoma. Volebnú miestnosť majú v kolibe.
Kandidát na prezidenta Radoslav Procházka spolu s manželkou odvolil v Banskej Bystricikrátko po pol desiatej. Spravil tak, aby dal najavo, že Slovensko nie je len Bratislava.
Záujem o voľby na Luníku IX je mizerný. Vo volebných miestnostiach je pusto, prišlo len zopár ľudí.
Po desiatej svoj hlas do volebnej urny vhodil aj kandidát na prezidenta Andrej Kiska. Ten hlasoval v Poprade spolu so svojou rodinou.
Seniori, žijúci v domovoch dôchodcov, si svojho prezidenta volia tiež. Za ležiacimi príde komisia s prenosnou urnou.
Odvolil aj nezávislý kandidát Milan Kňažko, ktorý prišiel do volebnej miestnosti spolu so svojou manželkou.
K volebným urnám už stihol prísť aj prezidentský kandidát Pavol Hrušovský spolu so svojou manželkou.
Volí sa aj za mrežami. Za prezidenta hlasujú aj väzni a obvinení.
Prezidenta chcú voliť aj pacienti v nemocniciach. V Univerzitnej nemocnici v Bratislave bude hlasovať 130 hospitalizovaných.
Ako prví odvolili v obci Lazany v okrese Prievidza. Hlasovacie miestnosti sa tam otvorili už o šiestej hodine.
Ak v sobotňajšom prvom kole ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov voličov, druhé kolo bude o dva týždne, teda v sobotu 29. marca. O post hlavy štátu sa pôvodne uchádzalo rekordných 15 kandidátov. Prvá priama voľba prezidenta sa konala v máji 1999 a občania si v nej zvolili Rudolfa Schustera. V druhej v apríli 2004 a tretej v apríli 2009 vyhral Ivan Gašparovič. Jeho funkčné obdobie sa končí 15. júna 2014, keď inaugurujú nového prezidenta.
Gyula Bárdos
Jozef Behý
Ján Čarnogurský
Robert Fico
Viliam Fischer
Pavol Hrušovský
Ján Jurišta
Andrej Kiska
Milan Kňažko
Stanislav Martinčko
Milan Melník
Helena Mezenská
Radoslav Procházka
Jozef Šimko