Na voľby pricestovali aj zahraniční Slováci, musia mať pas

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
V Banskej Bystrici sú už pripravení na voličov
V sobotu 15. marca o 7:00 sa začali štvrté priame voľby prezidenta Slovenskej republiky. Rozhodnúť o novej hlave štátu na najbližších päť rokov môže približne 4,3 milióna oprávnených voličov. Foto: SITA/Ján Viazanička

BRATISLAVA 15. marca (WEBNOVINY) – Počas volieb prezidenta volia v Bratislave aj Slováci s trvalým pobytom za hranicami Slovenska. Svoju totožnosť musia preukázať pasom, na základe čoho ich dopíšu do zoznamu oprávnených voličov. Volí napríklad aj Paula Tomanovičová, ktorá má trvalé bydlisko v rakúskom Gattendorfe.

Ako pre agentúru SITA povedala, do Gattendorfu sa presťahovali pred 4,5 rokmi. Prezidenta ako zahraniční Slováci teda volia prvýkrát. „Pred rokmi som v referende hlasovala za priamu voľbu prezidenta. Teraz, hoci bývame za hranicami, by mi bolo ľúto nevyužiť možnosť podieľať sa na rozhodovaní o hlave štátu. Pracujem stále na Slovensku, mám slovenské občianstvo a slovenská politika sa ma týka,“ povedala Tomanovičová.

Všetko o voľbách nájdete —>> TU.

Zahraniční Slováci môžu v sobotu prísť do ktorejkoľvek volebnej miestnosti a hlasovať tu s platným cestovným dokladom. Hlasovanie im okrsková volebná komisia umožní. Voliča dopíše do zoznamu oprávnených voličov a do jeho pasu v časti poznámky mu vyznačí, že hlasoval. Uvedie tam číslo okrsku, v ktorom hlasoval, dátum a podpis predsedu a podpredsedu volebnej komisie.

Obrazom: Slovensko si volí svojho prezidenta

Zamedzí sa tým opakovanému hlasovaniu, doplnila Eva Chmelová, ktorú vláda 22. januára menovala za zapisovateľku ÚVK pre prezidentské voľby. Podľa zákona o spôsobe voľby prezidenta sa voľba koná na území Slovenskej republiky, iný spôsob hlasovania, teda napríklad poštou či na zastupiteľských úradoch zákon nepozná. Zo zahraničia sa poštou hlasuje v prípade parlamentných volieb. V prípade volieb do Európskeho parlamentu (EP) môžu mimo Slovenska voliť občania SR, ktorí žijú v inom členskom štáte únie.

Ako informovala agentúra SITA v januári, Slováci žijúci v zahraničí začali aj s petíciou za zavedenie možnosti voliť zo zahraničia elektronicky cez internet. Podpisy plánujú zbierať jeden rok. Za úspech budú považovať vyše 50-tisíc podpisov, za ideál 100-tisíc podpisov, ktorý by im umožnil obrátiť sa priamo na Národnú radu Slovenskej republiky. Ako na tlačovej besede informoval Milan Vetrák, ktorý organizátorov zastupuje pri styku s orgánmi verejnej správy, ide o spontánnu občiansku iniciatívu Slovákov žijúcich v zahraničí. Podľa Vetráka je v zahraničí približne 200-tisíc voličov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Vetrák