- aktualizované 19. júla, 14:58
Ivan Šimko v stredu končí vo funkcii povereného ministra vnútra úradníckej vlády. Informoval o tom na tlačovej besede dočasne poverený premiér Ľudovít Ódor. Premiér ešte v rovnaký deň doručil prezidentke Zuzane Čaputovej formálny návrh na odobratie Šimkovho poverenia, a to po vzájomnej komunikácii s prezidentkou.
Prezidentka mu následne poverenie viesť ministerstvo vnútra odobrala a poverila riadením tohto rezortu predsedu úradníckej vlády.
Neocitli sa pod tlakom ultimát
Keďže vláda v júni nezískala dôveru Národnej rady SR, hlava štátu mohla za šéfa rezortu vnútra vymenovať len člena úradníckej vlády. Ako ďalej uviedla po slávnostnom akte poverenia, Šimko počas dvojmesačného riadenia rezortu urobil veľa užitočného, najmä v oblasti migrácie na Slovensku. Hlava štátu nepochybuje ani o tom, že Šimko má záujem, aby Slovensko bolo fungujúcim právnym štátom.
Odvolanie Šimka je podľa politológa zbytočné, ministerstvo aj tak len „kúri a svieti“
Exminister vnútra a policajné vedenie však podľa prezidentky mali rozdielnu predstavu o naplnení tohto cieľa. „Podľa môjho presvedčenia musí dostať prednosť jasné uistenie, že polícia má pri vyšetrovaní káuz konať v medziach zákona, avšak bez vplyvu politickej moci,“ zdôraznila prezidentka Čaputová.
Všetci členovia úradníckej vlády dostali zadanie upokojiť situáciu v danom rezorte. „Mrzí ma, že v tak dôležitom segmente rezortu vnútra sa za posledné týždne toto nepodarilo,“ dodala.
Spoločne s Ódorom považujú za dôležitú personálnu stabilitu v polícii. „Ani minister, ani vedenie polície nemali na nás požiadavky, ktorými by podmieňovali svoje konanie. Neocitli sme sa pod tlakom ultimát, lebo kto by ho vzniesol, bol by v mojich očiach automaticky diskvalifikovaný,“ zdôraznila prezidentka Čaputová.
Posledné slovo mala Čaputová
Premiér už skôr potvrdil, že posledné slovo mala mať hlava štátu. Ódor tiež uviedol, že situácia vyplynula z naštrbenia dôvery medzi šéfom rezortu vnútra a vedením polície, a to do takej miery, že sa ju ani napriek jeho snahám a snahám Čaputovej, ani rokovaniami, nepodarilo obnoviť. Rolu podľa premiéra zohrala i nefungujúca komunikácia.
Problém bol oveľa hlbší
Avizovaný odchod viacerých činiteľov z vedenia polície ani podľa Ódora nebol ultimátom. Dodal, že Šimkove statusy na sociálnej sieti neboli začiatkom konfliktu, skôr jeho vyvrcholením, problém bol podľa neho hlbší.
Dodal, že za príbehom sú i personálne otázky, ale aj otázky o tom, ako nazerať na politickú kontrolu policajného zboru vrátane získavania informácií. Ódor zdôraznil, že nezaznamenal zo Šimkovej strany úsilie o zasahovanie do vyšetrovania. Odchádzajúci minister vnútra podľa Ódora chápe vážnosť situácie a rozumie, že bolo potrebné rozhodnutie.
Najlepším riešením je Šimkov odchod
Ódor pripomenul, že pri preberaní mandátu deklarovali cieľ doviesť štát k predčasným parlamentným voľbám v pokoji.
„Bohužiaľ, tu nastal problém a komunikované stanoviská pána ministra vnútra sú v rozpore s tým, k čomu sme sa zaviazali a v rozpore s tým, čo Slovensko v súčasnej situácii potrebuje,“ povedal Ódor.
Kolíková označila reakciu Hamrana na výroky Šimka za prehnanú, Kyselica ministra za politika starej éry
Vzniknutá situácia ho mrzí, z osobného i pracovného hľadiska. Poznamenal, že politizácia polície je pre neho neprijateľná a ubezpečil ako políciu, tak i verejnosť, že polícia bude mať v medziach zákona naďalej voľnosť pri vyšetrovaní. Pre upokojenie situácie je podľa neho najlepším východiskom Šimkov odchod, no ocenil Šimkovu prácu vo viacerých oblastiach.