BRATISLAVA 30. januára (WEBNOVINY) – Výzvu so všetkými svojimi požiadavkami sformulovali dnes v Bratislave školskí odborári. Po podpísaní všetkých signatárov ju chcú predložiť vláde a ministerstvu školstva.
Povedal to dnes na brífingu v Bratislave šéf Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek. Výzvu spísali spolu s partnerskými reprezentatívnymi organizáciami rezortu školstva.
Ich požiadavky zostali rovnaké. Ide o zvýšenie tarifných platov o ďalších päť percent od júla tohto roku, ako aj zvýšenie percenta hrubého domáceho produktu (HDP) do školstva až do šesť percent. Každý rok počas vládnutia tejto vlády by sa mal zvýšiť o 0,3 percenta.
Od toho sa majú odvíjať aj platy v školstve. Pedagogickí zamestnanci regionálneho školstva by mali dosiahnuť 1,2- až 1,6-násobok priemerného platu v národnom hospodárstve a pedagógovia na vysokých školách by mali zarábať 1,7- až trojnásobok priemernej mzdy. Platová tabuľka nepedagogických zamestnancov by sa mala začínať minimálnou mzdou.
„Priorita je v tom, že chceme, aby vláda prijala cez radu (Rada pre systémové zmeny v školstve, pozn. SITA) systémových zmien v školstve systém postupových krokov tak, aby do školstva plynulo viac finančných prostriedkov, aby bolo lepšie materiálne a technické zabezpečenie, a samozrejme, aby bola aj vyššia kvalita vzdelávania,“ pripomenul Ondek.
Školskí odborári sa tiež dohodli na tom, že v najbližších týždňoch zorganizujú konferenciu, ktorá nastaví zrkadlo vláde SR, v akom stave je vysoké, stredné a regionálne školstvo. Tiež by mala konferencia podľa Ondeka ukázať, aké sú problémy vo financovaní škôl. „Sľubujeme si od nej taký výstup, aby sa vláda vážne zaoberala našimi požiadavkami pre zlepšenie systému vzdelávania,“ doplnil Ondek.
Výstup Rady pre systémové zmeny v školstve sa očakáva koncom marca. Podľa Ondeka by sa ním mala zaoberať vláda a následne parlament. „Predpokladáme, že tieto veľmi dôležité veci pre financovanie školstva a pre kvalitu slovenského školstva by sa mali dostať aj do legislatívnej podoby, a to je cieľom,“ priblížil.
Podľa predsedníčky Združenia samosprávnych škôl Aleny Petákovej je na výzve dôležité to, že ju podpísali aj partnerské aj reprezentatívne organizácie školstva. Taká výzva ešte nebola, dohodli sme sa na spoločných krokoch, ktoré nás združujú a za ktoré všetci bojujeme,“ uviedla.
„Odborový zväz dosiahol podporu mnohých partnerských profesijných inštitúcií a myslím si, že vláda SR si uvedomuje silu výzvy, preto neverím, že ju niekto bude ignorovať,“ povedal šéf Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií Pavel Sadloň. Myslí si, že vstupujú do spôsobu vyjednávania v prospech kvalitného vzdelávania na Slovensku.
Školskí odborári minulý rok požadovali desaťpercentné zvýšenie platov a zlepšenie financovania školstva. V novembri sa uskutočnil najväčší štrajk škôl v histórii Slovenska, ktorý bol po troch dňoch prerušený. Vláda napokon, aj napriek nesúhlasu odborov, schválila len päťpercentné zvýšenie platov a odobrila nariadenie, podľa ktorého pôjde celý mzdový normatív na platy učiteľov. Odborári však stále majú niekoľko požiadaviek vrátane ďalšieho päťpercentného zvýšenia platov, ktoré zostalo ešte zo štrajku z roku 2012.