BRATISLAVA 16. júla (WEBNOVINY) – Nový predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Roman Šipoš je proti jeho prípadnému spojeniu s Protimonopolným úradom (PMÚ). Hlavným dôvodom jeho nesúhlasu sú ich podstatne rozdielne kompetenčné činnosti. Zlúčenie Úradu pre verejné obstarávanie s Najvyšším kontrolným úradom (NKÚ) si však dokáže predstaviť a takéto riešenie by podporil. Už aj preto, že obidva úrady sa zaoberajú kontrolnou činnosťou vo verejnom obstarávaní, respektíve dohliadajú a kontrolujú využívanie verejných financií.
O zámere spojenia ÚVO a PMÚ hovorili niektorí predstavitelia súčasnej vládnej koalície. „Zlúčenie ÚVO a PMÚ nemá opodstatnenie. Majú totiž podstatne rozdielne kompetenčné činnosti. PMÚ sa zaoberá ochranou konkurenčného prostredia a hospodárskej súťaže. Verejné obstarávanie je zase špecifická časť,“ povedal Šipoš pre agentúru SITA. Predseda Úradu pre verejné obstarávanie je nominantom Smeru-SD. Vláda Roberta Fica ho vymenovala na svojom poslednom zasadnutí 7. júla po dohode s vtedy ešte dezignovanou premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS).
„Viem si predstaviť a som za to, aby sme zjednodušovali a zlučovali, zároveň znižovali počty pracovníkov, keby sa ÚVO zlúčil s NKÚ,“ pokračoval Šipoš. Pod takéto spojenie by sa podľa vlastných slov bez problémov podpísal, čo by do budúcnosti mohlo navyše priniesť a zvýrazniť aj niektoré prvky preventívnej činnosti. Šéf úradu pre obstarávanie je presvedčený, že táto inštitúcia by nemala byť iba kontrolným orgánom, ale mala by zabezpečovať aj prevenciu. Napríklad pri vypisovaní väčšieho tendra, obstarávateľský subjekt či firma by sa mali dokázať s uchádzačmi dohodnúť na podmienkach. „Prevencia je v ľudskom zdraví a živote to najdôležitejšie. Prečo by nemohla byť prirodzená a zaužívaná aj v takej činnosti, akou je verejné obstarávanie? ÚVO v súčasnosti len reaguje na chyby, ktoré sa stanú, ale pred uzatvorením zmluvy by sa mohli pokojne vyriešiť,“ uzavrel Šipoš.
Najvyšší kontrolný úrad sa k otázke zlučovania nechcel vyjadriť. Hovorkyňa úradu Lenka Nosáľová to zdôvodnila tým, že NKÚ je štátnym orgánom, ktorý má v sústave štátnych orgánov SR osobitné postavenie. „Jeho zriadenie a činnosť sa riadi nielen príslušným zákonom o NKÚ, ale aj špecifickými medzinárodnými dohovormi, dohodami a napríklad aj pravidlami INTOSAI a EUROSAI, čo sú medzinárodné organizácie združujúce najvyššie kontrolné inštitúcie. Z tohto dôvodu sa NKÚ nebude k uvedenému vyjadrovať,“ uviedla Nosáľová.
SITA