BRATISLAVA 25. augusta (WEBNOVINY) – Minister pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja Zsolt Simon plánuje v spolupráci s ďalšími rezortmi pripraviť návrhy noviel zákona o územnom plánovaní a stavebného zákona, v ktorých umožní prísnejšie postihy a likvidáciu čiernych stavieb. Ako na stredajšej tlačovej besede uviedol minister, v súčasnosti sa čierne stavby nepostihujú, ale spätne legalizujú.
V pripravovaných novelách chce Simon zároveň zrušiť poplatok za vyňatie pôdy z pôdneho fondu. Podľa neho sa totiž v súčasnosti obchádza a záujemcovia o výstavbu na poľnohospodárskych plochách sa ju snažia dostať cez rôzne výnimky a preklasifikovanie pôdy do nižších tried. „Tieto poplatky sú zdrojom korupcie,“ zdôraznil minister. Simonovi sa nepáči ani to, že tieto poplatky fakticky trestajú majiteľov bonitnejších pôd.
Ako minister pôdohospodárstva zdôraznil, nenapĺňajú sa ani očakávania výberu poplatkov. Pre tento rok príjmy z týchto poplatkov do štátneho rozpočtu mali presiahnuť 5,33 mil. eur. K 8. júlu však štát vybral iba 395 tis. eur. Poplatky tak podľa Simona neslúžia svojmu účelu, pretože podiel pôdy najvyšších bonitných tried na celkovej výmere zabranej poľnohospodárskej pôdy vlani dokonca zvýšil.
Ministerstvo už predložilo návrh na zníženie poplatkov na 10 centov za meter štvorcový, zákon by ich mal však celkom zrušiť. Novela vyhlášky zatiaľ neupravuje spôsob, akým chce ministerstvo chrániť pôdu pred masívnym výpredajom v časovom úseku medzi znížením poplatkov a ich zrušením. Simon však sľúbil, že sa tento spôsob dopracuje už vo vyhláške.
Novely zákonov by mali jednoznačne určiť, ktorá pôda sa bude môcť vyňať z fondu. Podľa Simona sú obavy ochranárov, že sa bude stavať aj na chránených územiach, zbytočné. Túto oblasť totiž podľa neho už v súčasnosti upravuje zákon. Po novom sa ochranou bude zaoberať aj územné plánovanie, ktoré má jednoznačne určovať, na ktorých územiach sa nebude smieť stavať. „Nedá sa riešiť ochrana pôdy zavedením poplatkov,“ zdôraznil minister.
Vyhláška znižujúca poplatky mala pôvodne platiť od 15 septembra, tento termín však už podľa Simona nie je možné stihnúť. Minister by chcel, aby pripravované novely zákonov vstúpili do platnosti už od januára budúceho roka. Okrem iného by tiež mali podľa neho umožniť nové investície a tým aj vznik nových pracovných miest.
SITA