BRATISLAVA 24. februára (WEBNOVINY) – O prípadnom predĺžení platnosti záchranného balíka pre Grécko by mal rokovať aj slovenský parlament. Vyzýva na to strana Sieť. Grécka vláda totiž podľa nej predložila zvyšku eurozóny návrh, v ktorom sú významné zmeny oproti pôvodne schválenému balíku. Slovenský postoj by sa tak mal podľa Siete opierať o širšiu dohodu, než len o dohodu predsedu vlády s ministrom financií.
„Predseda vlády SR sľuboval pri zmäkčovaní podmienok voči Grécku referendum, teraz však v takejto vážnej veci ignoruje dokonca aj parlament,“ uvádza sa vo vyhlásení Siete. Vo viacerých členských krajinách eurozóny pritom o návrhu budú rozhodovať práve parlamenty. Hlasovať bude nielen nemecký Bundestag, ale napríklad aj holandský, fínsky a estónsky parlament, konštatuje Sieť.
Trojka dala gréckym reformám zelenú, na rade sú vlády krajín
„Sieť preto žiada predsedu parlamentu Petra Pellegriniho, aby zachoval rovnaký štandard demokratického rozhodovania a urýchlene zvolal mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej by Národná rada SR prerokovala a vyjadrila sa k podmienkam pre predĺženie záchranného balíka pre Grécko,“ uvádza sa vo vyhlásení strany. Objemom prostriedkov aj politickou dôležitosťou ide totiž podľa nej jednoznačne o tému, ku ktorej by sa mal vyjadriť parlament, ak má mať rozhodnutie ministra financií akúkoľvek legitimitu.
Sieť kritizovala aj predsedu eurovýboru Blahu
Tento postoj je podľa Siete motivovaný aj zlyhaniami predsedu výboru pre európske záležitosti Ľuboša Blahu. „Namiesto aktívnej účasti eurovýboru na tvorbe slovenského postoja sa jeho predseda Blaha opakovane postavil na stranu Syrizy a proti pokračovaniu reforiem. Ak má vládna strana chuť na úkor občanov Slovenskej republiky budovať v Európe ‚starý dobrý‘ socializmus, bolo by fér, ak by k tomu mohol povedať svoje aj slovenský parlament,“ dodáva Sieť.
„Výbor NR SR pre európske záležitosti za ostatné dva týždne viackrát rokoval o situácii v Grécku, preto ako predseda eurovýboru nerozumiem náhlemu záujmu strany Sieť o túto tému a už vôbec nie absurdnej kritike, s ktorou strana Sieť prišla,“ reagoval na vyjadrenia strany Sieť Blaha. Na rokovaniach eurovýboru o Grécku sa zúčastnili podľa neho predseda vlády Robert Fico aj minister financií Peter Kažimír.
„Výborov sa zúčastnili tak poslanci zo Smeru, ako aj poslanci z opozície, pričom nešlo iba o členov eurovýboru, ale aj viacerých členov z iných výborov, najmä finančného. Prísť mohol ktorýkoľvek poslanec NR SR,“ uviedol Blaha.
Blaha poukázal na nekompetentnosť strany Sieť
Predseda eurovýboru nie je podľa Blahu zodpovedný za doterajší pasívny a ľahostajný postoj strany Sieť ku Grécku. „Sieť sa prebudila až teraz, kedy sa Grécko a Európska únia konečne dohodli na ďalšom postupe, čo skôr vzbudzuje úsmev. Jej aktuálne vyjadrenia teda svedčia o nekompetentnosti strany Sieť v európskej a zahraničnej politike,“ pokračoval Blaha.
Vláda má vo svojich krokoch v otázke Grécka podľa Blahu plnú legitimitu, opierajúc sa o väčšinovú podporu v parlamente, o čom svedčia podľa neho hlasovania v eurovýbore pri schvaľovaní vládnych stanovísk, vrátane stanoviska ku Grécku. Za schvaľovanie parlamentného mandátu vlády vo vzťahu k európskej politike je podľa zákona zodpovedný výbor NR SR pre európske záležitosti. Útoky strany Sieť voči osobe predsedu eurovýboru ani voči európskemu výboru ako takému nemajú podľa Blahu opodstatnenie.
„Ako predseda eurovýboru som na pôde výboru, v pléne aj v médiách slobodne vyjadril svoj názor, že pravicové škrtanie nie je dobrou politikou pre Európu a pokiaľ Syriza dokáže namiesto neoliberálnych reforiem splniť svoje záväzky podporou rastu, sociálnej spravodlivosti a bojom proti korupcii v Grécku, ako ľavičiar jej budem jedine držať palce. Nikdy som nespochybnil nevyhnutnosť dodržiavať záväzky zo strany Grécka, čiže môj postoj je plne konzistentný s vládou – pri riešení gréckej krízy musí ísť o kombináciu solidarity a zodpovednosti. Ako ľavičiar sa nikdy nebudem hanbiť za to, že podporujem ľavicovú politiku aj v iných štátoch ako na Slovensku,“ dodal Blaha.