Sieť chce, aby štát odkúpil časť pohľadávok voči Váhostavu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Juraj ŠIroký
Váhostav za posledných desať rokov získal od štátu podľa portálu znasichdani.sk sám , alebo spolu s partnermi v združeniach, zákazky za 1,029 miliardy eur. Majetok Juraja Širokého (na fotografii), ktorý stojí za Váhostavom, mal mať pred jeden a pol rokom podľa odhadov médií hodnotu zhruba 250 miliónov eur. Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 26. marca (WEBNOVINY) – Strana Sieť navrhuje, aby štát odkúpil neuspokojené pohľadávky od živnostníkov a malých podnikateľov voči stavebnej spoločnosti Váhostav – SK, a. s., ktorá je v reštrukturalizácii.

Po odkúpení týchto pohľadávok by mal štát v plnej miere odškodniť veriteľov a žiadať primeraný podiel vo Váhostave podľa výšky pohľadávok. „Títo ľudia dnes potrebujú bezprostrednú pomoc. Toto je najpriamejšie riešenie ich situácie,“ povedal v stredu predseda Siete Radoslav Procházka.

Pred voľbami sľubovali istoty

Poslanci parlamentu za Smer-SD, ktorí v stredu nepodporili návrh novely zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktorý mohol poškodeným veriteľom Váhostavu pomôcť, by si podľa Siete mali až do ich úplného odškodnenia ponechať len 15 percent svojich platov. Taký podiel zo svojich pohľadávok voči Váhostavu by totiž mali dostať dodávatelia tejto spoločnosti podľa návrhu jej reštrukturalizačného plánu.

„Ak má 15 percent stačiť stovkám malých staviteľov a ich rodinám, musí stačiť aj poslancom. A ten zvyšok (platu) nech pošlú rodinám podnikateľov, ktorí na to, aby mohli zaplatiť štátu DPH, daň z príjmu, odvody za zamestnancov, si musia brať úvery,“ uviedol Procházka.

„Pred voľbami títo ľudia počuli, že si zaslúžia istoty. Jediná istota, ktorej sa dočkali, je to, že zoznam ľudí, ktorí si zaslúžia istoty, vedie centrála vládnej strany a na vrchole tohto zoznamu tróni majiteľ Váhostavu,“ dodal.

Sieť v utorok vyzvala poslancov Smeru, aby využili poslednú šancu pomôcť veriteľom a schválili návrh novely zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktorý mohol poškodeným reálne pomôcť. „Smer však potvrdil, že pred ochranou malých a slabých, ktorí ju naozaj potrebujú, uprednostňuje veľkých a silných, s ktorými ho viažu podozrenia z nadštandardných vzťahov,“ dodal Procházka.

Sieť v ochrane živnostníkov nechce poľaviť

Návrh reštrukturalizácie Váhostavu považuje Sieť za zločin na živnostníkoch a malých podnikateľoch. „Tu sa stala lúpež pod ochranou štátu a štát bol v tomto prípade komplicom. Obeťou sú poškodení, ktorých štát nielen poškodil, ale firme Váhostav aj efektívne pomáha,“ vyhlásil poslanec Andrej Hrnčiar.

Sieť podľa neho nepoľaví v ochrane živnostníkov a bude opakovane predkladať v parlamente príslušné návrhy. Strana napríklad navrhovala, aby veritelia pri reštrukturalizácii firmy mali úplnú záruku na získanie akcionárskeho podielu na úrovni výšky pohľadávky.

Začiatok razenia tunela Svrčinovec
Foto: SITA/Milo Fabian

Sieť ponúka návrh s opatreniami

Sieť pripravila návrh piatich opatrení, ktoré majú obetiam reštrukturalizácie Váhostavu pomôcť. „Zásadným opatrením je návrh stopercentnej záruky pre veriteľov v reštruktúre v podobe akcionárskeho podielu, zodpovedajúcemu výške pohľadávky,“ uviedol prvý podpredseda Siete Andrej Hrnčiar.

Ďalšími opatreniami sú dobrovoľná účasť živnostníkov na garančnom fonde Sociálnej poisťovne, rozšírenie trestného činu nevyplatenia mzdy o nevyplatenie úhrady za služby fyzickým osobám, systém priamych platieb štátu subdodávateľom cez podúčty podľa britského modelu a platenie DPH nie po vystavení, ale až po úhrade faktúry.

„Tieto návrhy budeme predkladať znovu a znovu, pretože odmietame nechať ľudí, ktorí odviedli poctivú robotu, napospas vrtochom stavebných gigantov,“ dodal Hrnčiar. Ak bude Smer tieto návrhy opakovane odmietať, Sieť po parlamentných voľbách zváži možnosť dodatočného odškodnenia živnostníkov a malých podnikateľov.

„Je to úplne legitímna debata o odškodnení za zlyhanie firmy, ktorú štát platil a naďalej platí v rámci verejných zákaziek, no odmieta urobiť kroky, aby sa takéto prípady nemohli opakovať,“ povedal Hrnčiar.

Váhostav získal zákazky za vyše miliardu eur

Váhostav za posledných desať rokov získal od štátu podľa portálu znasichdani.sk sám, alebo spolu s partnermi v združeniach, zákazky za 1,029 miliardy eur. Majetok Juraja Širokého, ktorý stojí za Váhostavom, mal mať pred jeden a pol rokom podľa odhadov médií hodnotu zhruba 250 miliónov eur.

„S takýmito zákazkami firmy, platenej z našich daní, a majetku jej ústredného predstaviteľa by naozaj nemusel byť problém zaplatiť ľuďom, ktorí v prípade schválenia reštrukturalizačného plánu prídu o 89 miliónov eur,“ priblížil expert Siete na makroekonomiku a podnikanie Robert Auxt.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej HrnčiarRadoslav ProcházkaRóbert Auxt
Firmy a inštitúcie Váhostav - SK