BRATISLAVA 1. februára (WEBNOVINY) – Sestry a pôrodné asistentky si od apríla tohto roka finančne prilepšia. Poslanci totiž 141 hlasmi v stredu schválili zákon o ich minimálnych mzdových nárokoch.
Priemerný mzdový nárok sestier a pôrodných asistentiek sa v porovnaní s výškou mzdy za prvý polrok uplynulého roku zvýši v priemere o 23,89 %.
Aktuálne je pritom v zdravotníckych zariadeniach na Slovensku zamestnaných takmer 33 000 sestier a necelých 2 000 pôrodných asistentiek. Zákon sa však dotkne aj 3 100 sestier pracujúcich v detských domovoch.
Minister Uhliarik očakáva rast kvalifikácie
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik po schválení zákona poďakoval poslancom za jeho podporu.
„Chcem sa poďakovať poslancom za to, že schválili zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier, a tým zvýšili stabilizáciu a motiváciu slovenských sestier,“ povedal minister. Zároveň sa poďakoval sestrám za korektnú spoluprácu.
Podľa Uhliarika sa zákonom vyrovnajú neopodstatnené rozdiely v platoch sestier v rámci Slovenska a zároveň očakáva rast ich kvalifikácie, keďže budú mať vyššiu motiváciu sa vzdelávať. „Verím, že aj nasledujúce vlády sa budú takýmto spôsobom stavať nielen k sestrám ale aj k ostatným zdravotníkom,“ vyhlásil minister.
Všetko nie je ešte doriešené
Prijatie zákona uvítala aj prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mária Lévyová. Podľa nej sa snažili celý systém upratať a pritiahnuť nových záujemcov o štúdium. Zároveň však upozornila, že nie všetko je doriešené, a že ich ešte čaká množstvo práce. Narážala pritom na avizované problémy pri finančnom krytí rastu platov.
„Bude to zodpovednosť novej vlády. Pevne verím, že budeme vypočutí rovnako, ako sme boli aj teraz,“ uviedla. Uhliarik odmietol, že by schválenie zákona predstavovalo pre nasledujúcu vládu „nášľapnú mínu“. Podľa neho zvýšenie miezd kryté je, a to zo štátneho rozpočtu a z vnútorných zdrojov poskytovateľov.
Navrhované členenie minimálnych mzdových nárokov sestier a pôrodných asistentiek nezohľadňuje kvalifikačný stupeň vzdelania, čo sestry žiadali vo svojej petícii. Rešpektuje však dĺžku praxe a dosiahnutý stupeň vzdelania na získanie odbornej spôsobilosti na výkon odborných pracovných činností a získanie odbornej spôsobilosti na výkon špecializovaných pracovných činností. Pre sadzby minimálnych mzdových nárokov rezort zdravotníctva navrhol zaviesť valorizačný mechanizmus, a to percento medziročného rastu minimálnej mzdy.
Sestry akceptovali návrh ministerstva
Sestry ešte pri predložení zákona do pripomienkového konania informovali, že návrh Ministerstva zdravotníctva SR akceptujú. Nastupujúca sestra alebo pôrodná asistentka bez praxe tak bude mať podľa schváleného zákona minimálny nárok na 640 eur mesačne.
Po troch rokoch sa minimum zvýši na 666,20 eura mesačne a ďalej bude v trojročných intervaloch rásť tak, že po 33 rokoch praxe bude mať sestra nárok na minimálne 928 eur na mesiac.
So zákonom však neboli spokojní všetci poslanci. Podľa Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS) sa totiž zabudlo na platové ohodnotenie iných zdravotníckych pracovníkov. Problémy, ktoré vyvolá neriešenie platov iných zdravotníckych pracovníkov, považuje za nášľapnú mínu v rezorte zdravotníctva. Poslanec Štefan Zelník (SNS) sa zase obáva toho, že zvýšenie platov sestier a pôrodných asistentiek nie je kryté zvýšením zdrojov pre poskytovateľov.
Predseda zdravotníckeho výboru Viliam Novotný (SDKÚ-DS) upozornil, že v takomto prípade to môže spustiť novú špirálu zadlžovania. Podľa neho je potrebné o tom, ako sa upravia zmluvy s poskytovateľmi, diskutovať aj so súkromnými zdravotnými poisťovňami.
Zvýšenie minimálneho mzdového ohodnotenia bolo jednou z požiadaviek sestier a pôrodných asistentiek v petícii, ktorú spoločne podporilo 243 tis. občanov. Vláda vzala petíciu začiatkom júna 2011 na vedomie, pričom prijala aj uznesenie, ktoré stanovuje harmonogram, kedy sa majú niektoré z požiadaviek splniť. Sestry v petícii okrem vyšších miezd žiadali napríklad skorší odchod do dôchodku, podporu mimonemocničnej starostlivosti, ale aj legislatívnu a finančnú úpravu poskytovania zdravotnej starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb.